קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

צה"ל לא יכול להתנער מעדן אברג`יל (הערת העורך): שימו לב לתמונה מ- 1989)


רועי כ`ץ
ואללה
19.8

לתמונה:
http://news.walla.co.il/?w=/2952/1723496


הביטו בתמונה למעלה. פעילות של צה`ל בכפר בתיר, כל הגברים נעצרים לחקירה ומרוכזים בתוך כיתות בית הספר. פתאום מחליטים החיילים להשתובב מעט על חשבון הפלסטינים. הם מושיבים את אחד העצורים, צעיר אזוק ידיים ומכוסה עיניים, ליד שולחן המורה. אחד הלוחמים גם חומד לצון וכותב בעברית על הלוח `שלום כיתה א` ו-`שבת שלום`. השנה היא 1989. עדן אברג`יל מתהפכת באותו זמן במיטת התינוק שלה. אין לאף אחד פייסבוק. איש בצה`ל לא צריך לדאוג שתמונות כאלה יגיעו לכל בית בישראל ומחוצה לה במרחק הקלקה פשוטה.

פרסונות קטנטנות מול משימות עצומות

מי צריך שהפלסטינים וארגוני זכויות אדם יצלמו את עוולות הכיבוש, אם לובשי המדים לא מתביישים ועושים בעצמם כאב ראש רצחני לדובר צה`ל? (צילום: מתוך הפייסבוק של עדן אברג`יל)

מי צריך שהפלסטינים וארגוני זכויות אדם יצלמו את עוולות הכיבוש, אם לובשי המדים לא מתביישים ועושים בעצמם כאב ראש רצחני לדובר צה`ל? (צילום: מתוך הפייסבוק של עדן אברג`יל)
קרל מרקס צדק כשאמר שההוויה קובעת את התודעה. מי שמטיל על נערים ונערות במדים משימות שיטור מול אוכלוסייה נשלטת ועויינת, חייב לקבל עליו את האחריות לאובדן הערכים והמשמעת. אותם חיילים,שהופכים לאלוהים בשר ודם שיכולים לדון אדם לחיים ומוות, היו עסוקים עד לפני רגע במבחנים, בפצעונים ובריבים על השעה שבה הם צריכים לחזור הביתה. וכאילו המצב לא מספיק רגיש גם כך, צה`ל אף נוטה להוסיף חטא על פשע ושולח פעמים רבות חיילים ברמה אישית נמוכה למשימות חיכוך קשות ורגישות, שדורשות מבנה אישיות ואינטליגנציה גבוהים בהרבה. אם נוסיף למשוואה הסבוכה גם את הסכנה המובנית בפעילות המבצעית ואת הרצון העז לבריחה מהמראות הקשים, התוצאה העגומה כמעט ידועה מראש.

אין כמעט חייל, בסדיר או במילואים, שלא ראה או שמע על הצקות והשפלות מהסוג הזה. לפעמים לוקחים סיגריה מפלסטיני במחסום ו`שוכחים` להחזיר לו את הקופסה, מדי פעם נועלים במפתיע וללא הצדקה את קרוסלת המעבר במחסום בזמן שהעובדים רצים לכיוונו לפנות בוקר והם נחבטים בעוצמה במוטות הברזל, ופה ושם מכריחים ילדים ללמוד שירי הווי פלוגתיים. הידד לקוד האתי.

האם ניתן לעשות הכללה ולקבוע כי צה`ל הוא צבא כובש שאינו מצליח לשמור על ערכיו וטוהר הנשק רק בגלל המטלה חסרת הסיכוי שניתנה לו ללא קשר לייעודו האמיתי?

חד משמעית כן.

פייסבוק תפס אותנו עם המכנסיים למטה

הטכנולוגיה הנגישה וחוסר שיקול הדעת של חיילים צעירים סודקים במהירות עשרות שנים של טיוח (מתוך עמוד הפייסבוק `משמר הגבול - זה החיל שלי`)

הטכנולוגיה הנגישה וחוסר שיקול הדעת של חיילים צעירים סודקים במהירות עשרות שנים של טיוח (מתוך עמוד הפייסבוק `משמר הגבול - זה החיל שלי`)

פרסומת
אז מה השתנה בעצם? ישראל שולטת בשטחים מאז 1967 ומשימות השיטור של צה`ל והקושי שלו להתמודד איתן כבר מזמן לא חדשות. ובכן, גם הטכנולוגיה קובעת את התודעה. פעם לא הייתה פלטפורמה קלה וזמינה לפרסום מעשי החיילים. פעם לא הייתה לכל חייל מצלמה בטלפון הסלולרי ויכולת הצפה פשוטה של תמונות לרשתות חברתיות. פתאום התיעוד נעשה קל והתמונות זמינות. הטכנולוגיה הנגישה וחוסר שיקול הדעת של חיילים צעירים סודקים במהירות עשרות שנים של טיוח. מי צריך שהפלסטינים וארגוני זכויות אדם יצלמו את עוולות הכיבוש, אם לובשי המדים לא מתביישים ועושים בעצמם כאב ראש רצחני לדובר צה`ל?

עדן אברג`יל לא מבינה מה כולם רוצים ממנה. היא בסך הכל שיתפה תמונות מהשירות הצבאי שלה, אותו הגדירה `התקופה הכי יפה בחיי`. למה היא הצטלמה לצד בני אדם כבולים ומכוסי עיניים? בעיקר מפני שהיא כלל לא מתביישת בתרומה שלה לביטחון המדינה, ולא מבינה מה בין הצילומים האלה לבין אנושיות ומוסר בסיסי. עדן אברג`יל היא בסך הכל חיילת פשוטה, שחשפה לעולם טפח זעום מערוות הכיבוש העצומה, שדורות של גנרלים ופוליטיקאים מתאמצים להחביאה.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

חמש סיבות טובות להצביע מרצ
פעמון אזעקה – אם מרצ לא תהיה בכנסת, לנתניהו ובן גביר יהיו 61 מנדטים להרכיב ממשלה
פשיעה יהודית