קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

קרן הנפט הממלכתית הנורבגית מחרימה את אפריקה ישראל בגלל הבניה בהתנחלויות
חד`ש
26.08.10

קרן הנפט הממלכתית הנורבגית מחרימה את אפריקה ישראל בגלל הבניה בהתנחלויות

משרד האוצר הנורבגי הודיע אמש (ב`) כי קרן הנפט הממלכתית של המדינה, הודיעה כי תחרים שתי חברות ישראליות - אפריקה ישראל, שבשליטת לב לבייב, וחברת הבת שלה - דניה סיבוס, בגין מעורבות בבנייה בשטחים הכבושים. כך מוסר הבוקר העיתון הצרפתי `הומניטה`. יצוין שגם קרן פנסיה אמריקאית הפסיקה את השקעותיה אשתקד מאותה סיבה.

ועדת האתיקה המפקחת על השקעות הקרן, שהיקפן 440 מיליארד דולר, הזהירה כי הקרן מסתכנת ב`תרומה להפרות מסוכנות של זכויות אדם במצב מלחמה וקונפליקטים, בכך שהיא משקיעה בחברות ישראליות אלה`.

לפני כשנה הודיעה קרן הפנסיה הממשלתית של נורבגיה על מכירת אחזקותיה בחברת אלביט מערכות, שסיפקה ציוד בקרה ומעקב לגדר ההפרדה. קרן הנפט של נורבגיה הוקמה כדי להשקיע באופן יעיל והוגן את רווחי המדינה מנפט, באופן שיתמוך בחיסכון הממשלתי, יממן את הוצאות הפנסיה וידאג לשיקולי השקעה ארוכי טווח - למען הדורות הבאים.

נורבגיה מחזיקה אמנם רק ב-1% מעתודות הנפט העולמיות, אך היא יצואנית הנפט השלישית בגודלה בעולם, בעיקר בגלל שיטות הפקת הנפט היעילות שלה. `קרן הנפט` של נורבגיה היא קרן ההון הממשלתית היחידה בעולם שמנוהלת על ידי ממשלה דמוקרטית.

האחריות על ניהול הקרן נמצאת בידי משרד האוצר הנורבגי. הניהול בפועל מתבצע על ידי הבנק המרכזי הנורבגי, שמשקיע את כספי הקרן בניירות ערך ואיגרות חוב מחוץ למדינה, בהתאם לקווים מנחים שמפרסם האוצר.

בשנת 2004 קבעה ממשלת נורבגיה קווים אתיים מנחים לניהול כספי הקרן ומינתה מועצה לאומית לאתיקה, שבוחנת באופן סדיר את ההשקעות, ומדי פעם ממליצה להיפטר מהשקעות בחברות מסויימות על בסיס הקווים המנחים. בנוסף, מקיימת הממשלה מדי פעם הערכה ציבורית של הקווים המנחים.

הקריטריונים העיקריים לפסילה של השקעה בחברה מסויימת הם: הפרה שיטתית או חמורה של זכויות אדם, שמוגדרת כרצח, עינויים, שלילת חירות, עבודה כפוייה, עבודת ילדים וניצול אחר של ילדים; הפרות חמורות של זכויות הפרט במצבי מלחמה או סכסוך; הרס סביבתי חמור; שחיתות חמורה; הפרות חמורות אחרות של נורמות אתיות יסודיות.

על חרם הבנייה בהתנחלויות של קרן פנסיה אמריקאית:
http://www.maki.org.il/en/component/content/article/88/8425-2010-08-02-20-02-14

עוד על החרמת אלביט על ידי קרן הנורבגית:
http://www.maki.org.il/en/component/content/article/91--/4592

ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים