קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

פרשת השבוע
רבנים לזכויות האדם
http://itnewsletter.itnewsletter.co.il/sending/webpage.aspx?d=282605520625673498764806573927969633&w=1&ar=0&isDe=True&rfl=False&l=134017&sll=0&mlt=Trueהמקום ינחם את משפחותיהם של הנרצחים בפיגוע הירי השבוע

אנחנו מאחלים לקוראינו המוסלמים רמדאן כארים

דבר מנכ`ל
הרב אריק אשרמן

כך אני חי מזה 10 שנים, עוד כמה זמן אוכל לחיות כך?` אמר לי חברי עאטה ג`עבר כמעט בבכי כשהתחבקנו באמצע הלילה אחרי שמספר גדול של מתנחלים שהטרידו עוד פעם את משפחתו והניחו יסודות למאחז חדש, עזבו את אדמתו.

בהיותי מנכ`ל שומרי משפט זה 15 שנים ובעבודתי עוד שנים נוספות בשדה הצדק החברתי, ראיתי פנים רבות כל כך ויש לי זכרונות רבים. ישנם אנשים שעזרתי להם שאינני זוכר אותם יותר מפני שהיינו איתם יום אחד ואח`כ עברנו לתיק אחר. למרות העובד שתמצית עבודתנו היא לכבד את הניצוץ האלוקי המיוחד בכל אדם, עלול להיות טשטוש בין היחידים הרבים שהיינו איתם בקשר , או, גרוע יותר, הם הופכים להיות אובייקטים. בכל אופן, השבוע הזה היה גם תזכורת צורמת לעד כמה עבודתנו היא אמיתית ואישית וגם תזכורת מתוקה של חברויות שהיתה לי הזכות ליצור במשך השנים.

ביום רביעי בערב הוכו פעילים באכזריות ונעצרו בגלל שמחו נגד `הכנס הארכיאולוגי` של אלעד בסילוואן. לדניאל נדרש טיפול רפואי. אלו חלק מהאנשים שאיתם ישבתי בישיבות תכנון, ואיתם הפגנתי ברוב השנה האחרונה בירושלים המזרחית.

כבר אינני מגיע לעיתים קרובות להפגנות בבלעין, אך כמובן שאני גאה לקרוא לעבדאללה אבו רחמה חבר. במשך חמש שנים עבדאללה הוא אחד ממנהיגי הועדה העממית שמצאו דרך יצירתית חדשה להפגין כמעט כל שבוע – ונרדפו על כך. כבר אחרי שנה של הפגנות אמרו לי קצינים במספר מקרים, `החלטנו שלא יהיו יותר הפגנות`. בכל אופן, התברר שגורם הצדק הוא יותר חזק מ`החלטות` כאלו, או אפילו מפריצות לבתים וממעצרים באמצע הלילה. כמו חברים מפורסמים אחרים של הועדה העממית, כוחות הביטחון, שלא יכלו להדביק משהו לעבדאללה ולחבריו הלא אלימים (אינני יכול לומר בכנות שההפגנות בבלעין הן לגמרי לא אלימות, אך עבדאללה מחוייב לאי אלימות), הפחידו צעירים עד כדי כך שהם הפלילו את עבדאללה ואחרים ב`הסתה`. נכון, הם הסיתו. כאשר מטרת הצבא היא שקט תעשיתי, כל אחד שמשכנע אנשים לעמוד על זכויותיהם הוא `מסית`. אני מניח שגם אני מסית, אך אני מוגן הרבה יותר מפני שאני ישראלי.
את עאטה אני מכיר מזה 13 שנה. בלילה האחרון ראיתי את בנו בן ה-13, זהו הבן שכאשר היה תינוק עאטה דחף אותו לזרועות חיל אחרי שביתו נהרס בפעם השניה בשבועיים, באומרו: `קח אותו אינני יכול יותר לטפל בו`. מסיבה זו הוא הוכה קשות עד שלא יכול היה לעמוד זקוף במשך שנה. כתב האישום המקורי, שאותו היתה לצבא החכמה לשנות, אמר: `אמצעי תקיפה – תינוק`. הוא היה זה שאמר לי `עם כל מה שקרה לי אני צריך להיות מלא שנאה, אך ליבי מלא הוא עד אפס מקום אהבה`. לעאטה יש עכשיו בית, אך הוא חי בפחד מתמיד מפני מתנחלים שרואים את אדמת משפחתו כשייכת לגבולות המוניציפאליים של גבעת החרסינה. אחרי פסק זמן, באים עכשיו לעיתים קרובות מתנחלים כדי להקים מאחז חדש, `נופי חברון`. החילים, אשר היו הגונים יחסית, לא ידעו בדיוק מה לעשות עם חברי הותיק ועמיתי ג`ף הלפר, עוד פעיל ואיתי. לפני שנים אנחנו פגשנו יחד את עאטה ועזרנו לו לבנות מחדש את ביתו. `לעאטה יש חברים ישראלים?` `מהצד השני המתרס?`

פרשת השבוע נפתחת במילים: `אַתֶּם נִצָּבִים הַיּוֹם כֻּלְּכֶם, לִפְנֵי יְהוָה אֱלֹהֵיכֶם: רָאשֵׁיכֶם שִׁבְטֵיכֶם, זִקְנֵיכֶם וְשֹׁטְרֵיכֶם, כֹּל, אִישׁ יִשְׂרָאֵל. טַפְּכֶם נְשֵׁיכֶם--וְגֵרְךָ, אֲשֶׁר בְּקֶרֶב מַחֲנֶיךָ: מֵחֹטֵב עֵצֶיךָ, עַד שֹׁאֵב מֵימֶיךָ... וְלֹא אִתְּכֶם, לְבַדְּכֶם--אָנֹכִי, כֹּרֵת אֶת-הַבְּרִית הַזֹּאת, כִּי אֶת-אֲשֶׁר יֶשְׁנוֹ פֹּה, עִמָּנוּ עֹמֵד הַיּוֹם, לִפְנֵי, יְהוָה אֱלֹהֵינוּ; וְאֵת אֲשֶׁר אֵינֶנּוּ פֹּה, עִמָּנוּ הַיּוֹם.`(דברים כ:`ט ט`-י`ד) מדרש מפורסם מספר לנו שכל נשמה שעתידה להיות אי פעם חלק מהברית עם אלוקים היתה נוכחת במעמד זה. אם אנחנו מאמינים ב`וְהָיָה בְּאַחֲרִית הַיָּמִים, נָכוֹן יִהְיֶה הַר בֵּית-יְהוָה בְּרֹאשׁ הֶהָרִים, וְנִשָּׂא, מִגְּבָעוֹת; וְנָהֲרוּ אֵלָיו, כָּל-הַגּוֹיִם. וְהָלְכוּ עַמִּים רַבִּים, וְאָמְרוּ לְכוּ וְנַעֲלֶה אֶל-הַר-יְהוָה אֶל-בֵּית אֱלֹהֵי יַעֲקֹב, וְיֹרֵנוּ מִדְּרָכָיו, וְנֵלְכָה בְּאֹרְחֹתָיו: כִּי מִצִּיּוֹן תֵּצֵא תוֹרָה, וּדְבַר-יְהוָה מִירוּשָׁלִָם. וְשָׁפַט בֵּין הַגּוֹיִם, וְהוֹכִיחַ לְעַמִּים רַבִּים; וְכִתְּתוּ חַרְבוֹתָם לְאִתִּים, וַחֲנִיתוֹתֵיהֶם לְמַזְמֵרוֹת--לֹא-יִשָּׂא גוֹי אֶל-גּוֹי חֶרֶב, וְלֹא-יִלְמְדוּ עוֹד מִלְחָמָה.` (ישעיהו ב`: ב`-ד`), אזי לא רק היהודים, אלא כל הנשמות, היו נוכחות בברית שנכרתה אז בימי קדם.

כאשר הנשמות מתחילות להיראות האחת כמו השניה, וזכויות האדם מטשטשות האחת עם השניה, בואו נזכור שלכל אחת מנשמותינו היחודיות והיקרות ישנן חברויות עתיקות יומין.

חלק מאלו שנעצרו בסילוואן יקבלו אולי צווי מניעה, עבדאללה כבר כלוא 8 חודשים. ביקשתי מעאטה לתת לי רשימה של פריטים שחסרים לו בבית מפני שהוא פוחד לעזוב אותו. אני יודע שאני חייב לחזור לבילעין, ולהיות נוכח יותר בסילוואן ובבקעה היכן שנמצא ביתו של עאטה. עלינו לעמוד במקום חברינו שאינם פה עימנו היום.
שבת שלום
אריק

השבוע שיהיה

דרושים בשומרי משפט:
*דובר/ת
*רכז/ת `ניו מדיה`
*4 תפקידים חדשים בהיקף של חצי משרה
כל אחד, עבור סטודנטים/יות לרבנות
לפרטים נא להקליק כאן


*שייח ג`ארח - המוצ`ש האחרון


ביום שישי הקרוב, נצא עם דוכן, פליירים, שלטי מידע תמונות וחולצות למבצע הסברה ברחובות ת`א. מי שיכול/ה, אנא צרו קשר לפרטים נוספים: 0543455068 - לירן, או
sjstruggle@gmail.com


מוצ`ש, 4/9/10 בשעה 20:30

הפגנה בשייח` ג`ראח:

די לשלטון המתנחלים בגן שייח` ג`ראח, דרך שכם


לפרטים נוספים: justjerusalem@gmail.com או שרה: 0546543955
להקליק כאן לפרטים נוספים

שריינו את התאריך - סליחות בערב של יום ד`15.9.10 בקהילת ידידיה בי-ם, ואחרי כן בשייח ג`ארח.`ביום כיפור בשנת תשכ`ח לבשתי
בגדי חג כהים והלכתי לעיר העתיקה בירושלים
עמדתי זמן רב לפני כוך חנותו של ערבי...
יהודה עמיחי

עינויים
שריינו גם את יום רביעי 29.9.10 הושענא רבא, להקפות סביב מגרש הרוסים יחד עם הועד הציבורי נגד עינויים בישראל, בקריאה לשנה טובה, ללא עינויים וללא אלימות משטרתית. הודעה על שעת האירוע תישלח מאוחר יותר.
`


*כפרים בלתי מוכרים
כבכל יום שני גם השבוע מתקיימת בשעה 17:00 בצומת להבים משמרת מחאה. להתקשר לבדוק האם יש שינוים.

* נעדכן באתר מקומות וימי התנדבות נוספים - הקליקו כאן, לפרטים והרשמה: בשעות משרד ל- 02-6482757 או לרב יחיאל 050-2110639דבר תורה - פרשת ניצבים וילך
הרב יחיאל גריינימן
הפרשה פותחת במילים `אתם ניצבים היום כלכם לפני ה` אלוקיכם...` (דברים כ`ט, ט). מתוארת כאן בעצם כריתת ברית מחודשת בין העם לה`, כשהעם עומד בין הר גריזים והר עיבל בכניסתו לארץ. יש להדגיש שהנחלת הארץ לעם היא על תנאי. התנאי הוא נאמנות העם לתורה, ולמצוותיו, כולל כמובן 36 הפעמים שמזכירים לעם שהוא יצא ממצרים בה היה גר ולכן עליו להיות רגיש לזכויותיו של הגר.

דבר התורה השבועי מתפרסם גם ברדיו קול השלום, מדי יום שישי בשעה 14:00- הקליקו לשמוע

השבוע שהיה

*השטחים הכבושים

*הפגנה בסילוואן
פעילים הוכו קשות ונעצרו. ביום רביעי ה-1.9,הפגינו כמאה איש ואשה בשכונת סילוואן נגד יום סיורים וכנס ארכיאולוגי באתרי חפירות חדשים בסילוואן שהתקיים שם באותו היום.
המשטרה חסמה מראש את הכניסה לאתר ואת הכביש המוביל אליו ורק מתנחלים יכלו לעבור ולהיכנס לאתר למרות שהכנס היה פתוח לכולם.*אירוע ליד גבעת החרסינה
ביום רביעי הקימו המתנחלים טנק מים בצמוד לבית משפחה פלסטינית בגבעה 17, ליד גבעת החרסינה והחלו לבנות. כוחות הביטחון שמרו על המשפחה הפלסטינית אך לא התערבו. בסוף הערב כוחות הביטחון או המתנחלים עצמם הורידו את כל מה שבנו, פרט למשטח בטון. כוחות הביטחון אמרו שנוכחות המתנחלים היתה באישור המח`ט. אנחנו נבדוק טענה זו. גם בלילה לפני מתנחילים התקהלו סביב הבית עד השעה 1:00 לפנות בוקר.
*
*אל בורות המים... המשך
ביום 28.8.10 הגיע תושב ביר אל-עיד לשאוב מים מבור סמוך לכפר כשהוא מלווה במתנדבים ישראלים מארגון תעאיוש. במקום המתינו לו כוחות צבא ותושב המאחז הבלתי מורשה `מצפה יאיר` שהתיישב על פתח הבור כדי למנוע שאיבה ממנו.


יכקישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב