קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מאות השתתפו באירוע היהודי-ערבי בנצרת לציון עשור לארועי אוקטובר
מאת צוות אתר חד`ש
2.10.10
http://hadash.org.il/archives/%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%AA-%D7%94%D7%A9%D7%AA%D7%AA%D7%A4%D7%95-%D7%91%D7%90%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%A2-%D7%94%D7%99%D7%94%D7%95%D7%93%D7%99-%D7%A2%D7%A8%D7%91%D7%99-%D7%91%D7%A0%D7%A6%D7%A8%D7%AA-%D7%9C/

מאות השתתפו בשבת (ה-2 באוקטובר) ביום אירועים יהודי-ערבי לציון עשור לאירועי אוקטובר, שהסתיים בעצרת בעיר נצרת. אירוע הזיכרון והמחאה אורגן על ידי פעילים ממגוון רחב של ארגונים, בחסות עיריית נצרת ובהשתתפות ח`כ ד`ר דב חנין וחברי הכנסת לשעבר מוסי רז ותמר גוז`נסקי. משעות הבוקר השתתפו מאות פעילים ואנשי ציבור בביקורים אצל 13 המשפחות השכולות מאירועי אוקטובר 2000, בסיורים בעקבות מאבקים משותפים יהודים וערביים בחריש, בנצרת ובטייבה ובמגוון סדנאות שדנו במתקפות על המרחב הדמוקרטי בישראל.

בעצרת הראשית, שנערכה תחת הסיסמא `יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים`, השתתפו ראש עיריית נצרת, ראמז ג`רייסי, מנכ`ל האגודה לזכויות האזרח חגי אלעד, העיתונאית ענת סרגוסטי, השחקן והיוצר מוחמד בכרי, הזמרת אמאל מורקוס, הזמר נועם רותם, אנשי ציבור ופעילים יהודים וערבים נוספים.

ח`כ ד`ר דב חנין אמר באירוע: `המוני היהודים והערבים שבחרו לציין את העשור לאירועי אוקטובר באירועים משותפים מסמנים דרך של תקווה לשני העמים בארץ. אירועי אוקטובר 2000 פתחו עשור נורא בהיסטוריה של היחסים בין שני העמים. את העשור הבא אפשר לעשות טוב הרבה יותר – בהתגייסות של יהודים וערבים לעשייה פוליטית משותפת.

`מה שהחל כמתקפה על האוכלוסייה הערבית התרחב במהירות למתקפה על המרחב הדמוקרטי ועל כל מי שחושב אחרת. מול הגל העכור נדרשת היום, יותר מתמיד, עמידה משותפת יהודית ערבית. יש בארץ הזאת קול אחר, שפוי ודמוקרטי שנלחם למען עתיד של שלום וצדק לשני העמים`.

לקראת האירוע חתמו מאות אנשים על עצומה נגד הגזענות לציון עשור לאירועי אוקטובר 2000. בין החותמים: שרים לשעבר, חברי הכנסת בהווה ובעבר, אמנים ובמאים ומאות מרצים במכל המוסדות להשכלה גובהה.

בעצומה נכתב: `עשר שנים הגזענות, השנאה והפחד השתלטו על הארץ. בעשרת הימים הראשונים של אוקטובר 2000 סומן קו הפרדה גס בתוך החברה בישראל: יהודים וערבים הוצבו בעל-כורחם, כיריבים נצחיים במשחק שיש בו רק מפסידים. מאז, מממשלה לממשלה, הפוליטיקה של השנאה רק מתגברת: ניסיונות לשלילת אזרחות, הגבלת חופש הביטוי, דה-לגיטימציה של הנהגת הציבור הערבי, הריסות בתים ונישול מקרקעות – כל אלו מגמות שהולכות ומחריפות. מאז, שלושה-עשר המפגינים שנורו למוות באוקטובר 2000 האלימות של רשויות המדינה וכוחות הביטחון כלפי האוכלוסייה הערבית כבר גבתה הרוגים רבים נוספים. מסע ההפחדה והשנאה שהופנה תחילה כלפי האוכלוסייה הערבית מתפשט אל חלקים נרחבים של החברה בישראל. אנו עדים להתקפה על חופש הביטוי והמחאה ועל החופש האקדמי. על אלה נוספים גזענות בחסות הממסד ואפליה בחלוקת משאבים. דמוקרטיה וזכויות דמוקרטיות אינן ניתנות ליישום סלקטיבי. עליהן להתקיים עבור כולם או שלא יוכלו להתקיים כלל. ישראל של השנים האחרונות נסחפת לסחרור אנטי-דמוקרטי מסוכן, שלמרבה האימה מנצחים עליו כמה מראשיה.

ו`יום העשור לאירועי אוקטובר הוא יום של כאב על ההרוגים; של מחאה על גניזת תיקי החקירה; ושל דרישה ליישום המתווה המוצע בועדת אור לתיקון האפליה נגד האוכלוסייה הערבית. יום העשור הוא גם יום של הזדמנות, ממנו נוכל לצאת במחויבות יהודית-ערבית משותפת לעיצוב עשר השנים הבאות – לבניית חברה ראויה וצודקת, להבטחת שוויון אזרחי ולאומי למיעוט הלאומי הערבי בארץ, ושלום צודק ובר קיימא עם העם הפלסטיני את הקו המפריד נשרטט מחדש. הפעם לא בין יהודים לערבים, אלא בין שוויון ותקווה לבין גזענות ושנאה. מיום העשור לאירועי אוקטובר 2000 אנחנו יוצאים לעשור הבא מאוחדים במאבק על העתיד ועל השוויון כאן בארץ. במאבק הבוער המשותף על הדמוקרטיה – סופנו לנצח: אנחנו – ערביות ויהודיות, יהודים וערבים – מסרבות להיות אויבות, מסרבים להיות אויבים!`.

ת.ק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד