קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בצלם: צל כבד מרחף על הרשעת עבדאללה אבו רחמה מבילעין, מארגן ההפגנות
בצלם

http://www.btselem.org/Hebrew/Press_Releases/20101010.asp

10.10.10: צל כבד מרחף מעל הרשעתו של מארגן ההפגנות נגד מכשול ההפרדה בכפר בילעין

עבדאללה אבו-רחמה, שעונשו ייגזר מחר, הורשע על בסיס עדויות קטינים שאמינותן מוטלת בספק

מחר יגזור בית המשפט הצבאי בעופר את דינו של עבדאללה אבו-רחמה, מהפעילים הבולטים במאבקו של הכפר בילעין נגד מכשול ההפרדה. אבו רחמה, העצור מאז דצמבר 2009, הורשע בהסתה ליידוי אבנים ובארגון ונטילת חלק בתהלוכה ללא רישיון, על פי צו צבאי 101 משנת 1967, שהצבא החזיר לשימוש לאחרונה. אבו רחמה זוכה משני אישומים של יידוי אבנים והחזקת אמל`ח (האחרון התייחס לרימוני גז משומשים שהחזיק בביתו לשם המחשת האמצעים שבהם נוקט הצבא לדיכוי הפגנות).

הרשעתו של אבו רחמה התבססה בלעדית על הודאותיהם במשטרה של מספר קטינים מהכפר בילעין אשר נעצרו בחשד ליידוי אבנים במסגרת מבצעי מעצר ליליים, ושנמנעה מהם הזכות להיוועץ בעו`ד. בית המשפט עצמו הכיר בעובדה שנפלו פגמים קשים בחקירתם של הקטינים. ההסתמכות על עדויותיהם של קטינים שנגבו במהלך לא תקין ושיש ספק באמינותן, מערערת את הבסיס עליו מושתתת ההרשעה ומעוררת ספק כבד שהתקיימו כללי ההליך ההוגן.

יש לראות את הרשעתו של אבו רחמה על רקע האמצעים בהם נוקט הצבא בעת האחרונה לשים קץ להפגנות נגד מכשול ההפרדה בגדה המערבית. במסגרת זו, עוצרים כוחות הביטחון רבים ממארגני ההפגנות, מפזרים לעיתים את ההפגנות באלימות ומגרשים לחו`ל חלק מן הפעילים הזרים המשתתפים בהן.

כלפי הפלסטינים, החל מתחילת שנת 2010, עושה הצבא שימוש גם בכלי נוסף: החזרתו לשימוש של צו צבאי מספר 101, האוסר בפועל על קיום הפגנות בגדה המערבית, אשר מתחילת תהליך אוסלו ועד לשנה זו נעשה בו שימוש רק בסעיפים הנוגעים להסתה. על פי הצו, כל אסיפה, משמרת או תהלוכה של עשרה אנשים ומעלה מצריכות רישיון של מפקד כוחות הצבא באזור, אם ההתקהלות נועדה לצורך `נושא מדיני או היכול להתפרש כמדיני או כדי לדון על נושא כזה` או `למטרה מדינית או לעניין היכול להתפרש כמדיני`. בהגדרה גורפת זו כעילה נגד התקהלות יש כדי להגביל מאד את חופש הביטוי, על כל היבטיו. הצו קובע ענישה מחמירה - עשר שנות מאסר ו/או קנס כספי גבוה.

נקודת המוצא של צו 101, שנחתם כחודשיים לאחר כיבוש השטחים, היא שלתושבים לא מוקנית זכות ההפגנה או הזכות לחופש ביטוי. גם התנגדות לא-אלימה ומחאה אזרחית הכוללת התאספות שקטה, היא אסורה. הצו מתנה כמעט כל צורת ביטוי של עמדות אישיות בקבלת אישור מראש מהצבא ומטיל הגבלות מרחיקות לכת ומעורפלות על התכנים המובעים בהתקהלויות או בפרסומים. הצו מטיל חובת רישוי לא מידתית, כך שאפילו התקהלות מצומצמת של עשרה אנשים ללא אישור מראש נחשבת לאסורה, גם אם היא נעשית במרחב הפרטי.


O


N
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב