קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המתנחלים מחוות גלעד הבעירו בחסות צה`ל ביום ו` ה 15.10.10 כ 2500 עצי זית בשטח של למעלה מ 500 דונם השייך לחקלאים מהכפרים תל ופרעתה
בבוקר יום ו` ה-15.10.10 א. ומשפחתו היו שקועים במסיק בחלקת הזיתים הסמוכה לביתם בפרעתה. בשעה 1030 הודיע ז.ס. טלפונית לא. שעשן עולה ממטע זיתיו הסמוך לחוות גלעד (אותו מטע שכל זיתיו נשדדו ע`י המתנחלים לפני שהותר לבעליו הפלסטינים לבקר בו ואשר לאחרונה ושהמתנחלים ייצקו בתוכו לאחרונה יסודות לבניית קבע). א. אץ למקום בלוויית ע. שגם לו עצים בסמוך ועם עוד אדם אחד שהיה הראשון שדיווח לז.ס. א. העביר את הידיעה לע` מ`בצלם`.
א. אץ רגלית לאזור מטעו בלוויית ע. שגם לו חלקת זיתים באותו מטע והחבר שאיתר ראשון את האש. כשקרבו לאזור הבחינו בחיילים רבים (א. מעריך ב כ 150) ובכ 40 מתנחלים שמתרוצצים בין המטעים ומבעירים אותם כשהחיילים כלל לא מנסים לבלמם. כשהבחינו המתנחלים בשלושת הפלסטינים הקרבים, אחד מהם רץ לעומתם ובעקבותיו ארבע חיילים שלא ניסו לעצרו אלא כביכול ליווהו. לבסוף החיילים בלמו את המתנחל ושלחוהו אחורה לעבר חבריו אך לעומת זאת עצרו באיום נשק את הפלסטינים והצעידו אותם למקום שממנו נחסמה התצפית על חלקתם הבוערת. הם אולצו לשבת על הקרקע , חשופים לשמש וללא שתייה (מ 11:00עד 13:30: היה יום חם במיוחד והטמפרטורה בצהריים הגיעה לכ 37 מעלות. בהמשך א. כמעט והתייבש ונזקק לטיפול רפואי).
ממיקום מעצרם צפו השלושה במתנחלים ממשיכים להתרוצץ בין חלקות הזיתים ולשלח אש בכל אזור המטעים הנרחב, מלווים כאמור ע`י החיילים. בין היתר צפו באותו המתנחל שרץ אליהם מקודם – מצית במו ידיו את עצי הזיתים עם מבער או מצית כלשהו, מדלג בניחותא מחלקה לחלקה.
א. דיווח בינתיים בטלפון לז.ס. ולגורמים אחרים על המתרחש.
כאשר א. שאל את החיילים השומרים עליו מדוע אינם מונעים מהמתנחלים שמול עיניהם מלהמשיך להצית אלו צעקו עליו שישתוק. כשהודיע שיתלונן על כך שהם מסייעים למתנחלים להצית אמרו לו שאם יתלונן יעידו שדווקא הוא זה שהצית.
בסביבות 13:30 שני חיילים מהארבע נקראו למקום אחר ושלושת הפלסטינים ניצלו רגע של חוסר ערנות של השניים הנותרים ונמלטו לפרעתה, שכן חששו שייאסרו בהמשך.
רק ב 12:30 התיר הצבא לכבאיות של הפלסטינים משכם ועזון – שהגיעו לאזור עוד לפני 11:00 ונחסמו ע`י הצבא - להיכנס לשטח המטעים: אלא שבשלב זה מרבית העצים כבר נתכלו לחלוטין והחלקות היותר מרוחקות שהובערו בשלב ה`מתקדם` יותר של ההצתה לא היו נגישים לכבאיות משום פני השטח התלולים.
זמן קצר לאחר שהמידע על ההצתה הגדולה הופץ (בסביבות 10:30-11:00) החלו להגיע למקום נציגי התקשורת כולל מהטלוויזיה הישראלית, הפלסטינית והאירופאית, אלא שהחיילים מייד גם אותם דחקו למיקום שממנו נחסמה התצפית הישירה על השריפה.
נציגים רשמיים מהרשות גם הגיעו וגם אותם סילקו החיילים מהמקום.
מוסקים מהכפר תל שהיו בעיצומו של המסיק הונסו מהשטח ע`י המתנחלים והחיילים. בהמשך החיילים אף מנעו גישה מחקלאים מהכפר תל שהגיעו ע`מ לנסות לכבות את האש. המתנחלים גזלו חמורים של חקלאי תל לעיני החיילים שהגיבו באדישות.
ז.ס. לאחר שאסף את הנתונים ממכבי האש ומהחקלאים מעריך שהשריפה כילתה יותר מ-500 דונם מטעים (ע`פ אומדן של מכבי האש) ולמעלה מ 2500 עצים, רובם שייכים לחקלאי הכפר תל.
כ 140 בעלי חלקות נפגעו מההצתה.
א. מדווח כי באזור השריפה מנה כ 40 מתנחלים, וכ 150 חיילים ולאחר מכן הגיעו שוטרים רבים. לאורך כל ה`אירוע` המתנחלים הסתובבו והסתחבקו עם `כוחות הבטחון` וכאמור במשך שעות לא היה כל ניסיון לעצור את המתנחלים מלהמשיך ולהצית.
ז.ס. טוען שהצבא היה מתוכנן לאבטח את המסיק אלא שמאוחר בלילה הקודם הודיע המת`ק במפתיע שהאבטחה בוטלה, כך שלמעשה המוסקים נותרו חשופים לתקיפות המתנחלים.
לא. עצמו נתכלו הפעם כ 45 עצי זית וחברו ע. איבד כ 50 עצים, באותה החלקה הסמוכה לחוות גלעד.
שוב נשאלת שאלת התם: האם ממשלת ישראל האחראית על הצבא ומממנת ומאבזרת את המתנחלים שהושיבה וריפדה במאחז הלא חוקי (כן...כבר התחילו בבניית קבע ) - תפצה את הפלסטינים על הנזק העצום ותסלק סו`ס את הפורעים מחוות גלעד שכבר שנים על שנים גודעים, שורפים, עוקרים, פוצעים, יורים, שוברים ומטילים טרור בלתי פוסק על תושבי הכפרים הסמוכים?

ת.ק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית