קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הודעה של קואליצית המסיק מיום 16.10.2010
קואליצית המסיק - הודעה לעיתונות

18.10.2010

שיא חדש בפגיעות בעצי זית פלסטינים. שרפת ענק שהבעירו ישראלים בזדון הובילה לשרפה של 1,500 עצי זית עתיקים סמוך למאחז חוות גלעד. השרפה מצטרפת לשורת אירועים בשבוע האחרון של פגיעה במטעי זיתים פלסטינים.

על פי העדויות שהצטברו בארגונים החברים בקואליציית המסיק עולה התמונה הבאה לגביי ההתרחשויות ביום שישי 15.10: בסביבות השעה 10 בבוקר מספר ישראלים (כ- 40) פשטו על כרם בן 500 דונם הסמוך למאחז חוות גלעד והשייך לבעלים פלסטינים מהכפרים פרעתה וכופור תל. במקום הייתה נוכחות של כוחות הביטחון אולם למרות זאת הצליחו הישראלים להצית את הכרם. עדי ראיה מהכפרים ראו כ- 150 אנשי צבא במדים מלווים את הפורעים בעת השריפה. פנייה של אחד החקלאים אל אחד החיילים בבקשה שיתערב להפסקת המעשה נענתה בדרישה שיסתלק מהמקום. גם ניסיונות של חקלאים לכבות את השריפה הורחקו על ידי הצבא והושמו תחת שמירה במשך שעות. כבאיות פלסטיניות שהוחשו למקום מהאזור עוכבו בכניסה לאזור במשך שעתיים עד שמעשה ההשחתה הסתיים. עם סיום השריפה התברר כי יותר מ- 1,500 עצי זית מניבי פרי נשרפו כליל. שדות תבואה נוספים עלו באש. הנזק לפרנסתם של 140 משפחות החקלאים המתפרנסות מהכרם הוא עצום ובל יתואר. כעת יש להמתין לפחות שבע שנים עד שיהיה אפשר להנות מחדש מפרי הכרם.

במקביל ביום שישי תושבים מהכפר עזמוט בצפון השומרון שירדו למסוק את זיתיהם ליד התנחלות אלון מורה נתקלו בקבוצת מתנחלים שהניסה אותם ביריות מכלי נשק שהיו בידם. למרבה המזל לא היו נפגעים מהירי. על פי עדויות החקלאים בשבוע האחרון נרשמו גם שורה של תקריות נוספות בכפרים נוספים. בחירבאת יאנון נמסק ונגנב כל הפרי מכ- 2,000 עצי זית, במקום נמצאו סימני הגניבה ועקבות צאן שאכל את ענפי העצים. בכפר מע`ר הורעלו 260 עצי זית. בתורמוס עאיה הסמוך ללמאחז עדי עד נעקרו 40 עצים.

שורת האירועים האחרונים מעידה על כך שכוחות הביטחון לא עושים את המוטל עליהם ולא מצליחים לספק את הביטחון וההגנה לתושבים הפלסטינים ורכושם. נראה שבעלי מדיניות `תג מחיר` יצאו השנה לדרך פראית של פגיעה הרסנית בתושבים הפלסטינים והצבא חסר אונים מולם.

קואליציית המסיק פונה בקריאה דחופה לשר הביטחון אהוד ברק להתערב באופן מיידי בנעשה בשטח ולמנוע את המשך גל השחתות עצי הזית וגניבת הפירות. יש לחקור לעומק את כל האירועים ולהביא להעמדתם לדין של העבריינים, יש לתגבר באופן מיידי את כוחות הצבא והמשטרה כדי להגן על מטעי הזיתים במיוחד באזורים המועדים לפורענות סביב ההתנחלויות. היעדר פעולה מיידית עלול להביא להתפרצויות אלימות ברחבי הגדה.

הקואליציה מציינת כי האירועים האחרונים בשטח מהווים הפרה חמורה של החלטת בג`צ משנת 2006 לפיה על צה`ל להבטיח כי הפלסטינים יוכלו לעבד את אדמותיהם ולבצע את מסיק הזיתים בכל מקום ומקום. הפגיעה החמורה בזיתים מוכיחה כי צה`ל נכשל ולא עומד בחובתו להבטיח את מסיק הזיתים הפלסטיני.


א.ס.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית