קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מערכת הביטחון התירה צמצום של מוצרים לעזה
walla
גלעד גרוסמן
21.10.10
http://news.walla.co.il/?w=/9/1746546

המדינה חשפה היום (חמישי) לראשונה את רשימת המוצרים אותם ניתן היה להכניס לרצועת עזה עד לחודש יוני האחרון. המסמכים, שנחשפו בעקבות עתירה שהגישה לפני שנה וחצי עמותת גישה לבית המשפט המחוזי בתל אביב, ובה דרישה לחשוף את הרשימות במסגרת חוק חופש המידע. מהמסכים עולה בין השאר כי הרשימה גובשה על סמך `תדמית` המוצרים ו`רגישות לצרכי הקהילה הבינלאומית`. המדינה מסרבת לחשוף את המדיניות העדכנית בדבר העברת סחורות.

תחילה הכחישה המדינה את קיום המסמכים ולאחר מכן התנגדה לחשיפתם בטענת `שיקולים ביטחונים`, טענה שנדחתה על ידי בית המשפט. מהמסכים שנחשפו עולה כי צה`ל קבע `קו התראה עליון`, כלומר מצב שבו יש מלאי גדול של מוצר מסוים ואז ניתן להפסיק לספקו, גם כאשר מדובר במוצר יסוד. בנוסף, טיוטת נוהל המעקב, שלפיה פעלו במערכת הביטחון, מציגה את האפשרות להפעיל מדיניות צמצום מכוונת , כאשר אם נוצר מחסור חמור ברצועה של מוצר מסוים `יוצגו למקבלי ההחלטות השלכות החוסר מאותו מוצר`.

`מנוגד לדיני המשפט הבינלאומי`

אולם, במערכת הביטחון טוענים שמעולם לא נעשה שימוש מעשי ב`אלמנט` זה ולא בוצע כל צמצום מכוון של מוצרי יסוד. `אספקת המוצרים נעשתה באופן שוטף תוך דאגה לרמות המלאי השונות והקפדה על כך שלא יתקרבו לקו ההתראה התחתון`, נכתב במסמך שצירף משרד הביטחון.

עוד עולה מהמסמכים, כי במערכת הביטחון התנגדו להכנסת מוצרים שנתפסו כמותרות. ב`גישה` טוענים שהדבר מנוגד לדיני המשפט הבינלאומי, שקובע כי מדינת ישראל יכולה לאסור כניסת סחורות אך ורק מסיבות ביטחוניות. `מוצרים שאופיינו בתדמית של `מותרות` נאסרו בכניסה – גם אם לא היוו סיכון בטחוני וגם אם היה להם ביקוש. כך לא נמצאים ברשימת המוצרים המותרים לכניסה מוצרים כגון שוקולד ונייר`, אומרים בגישה. בנוסף, מוצרים `בעלי אופי שיקומי`, נדרשו לאישור מיוחד. כך, ארגונים בינלאומיים וממשלות המערב לא קיבלו אישורים לחומרי בנייה עבור בתי ספר ובתי מגורים כפי שביקשו. הנהלים והרשימה עצמה היו סודיים, וכך נמנע מסוחרים ברצועה לדעת מה מותר להם לייבא.

`במקום לשקול הגנה על הביטחון מחד, וצרכיהם וזכויותיהם של אזרחים תושבי רצועת עזה מאידך, מנעה המערכת הצבאית מתושבי עזה גלוקוז לביסקוויטים ואספקת חשמל סדירה – תוך שיתוק האפשרות לחיים נורמאליים ברצועה והשחתת הטוהר המוסרי של מדינת ישראל. לצערי הרב, היבטים מרכזיים ממדיניות זו עדיין נמשכים`, אמרה היום מנכ`לית עמותת גישה, עו`ד שרי בשי.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים