קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בית המשפט הצבאי לערעורים החמיר את עונשו של אדיב אבו-רחמה ממובילי ההפגנות בבלעין
בית המשפט הצבאי לערעורים החמיר את עונשו של אדיב אבו-רחמה, ממובילי ההפגנות בבלעין, ל-18 חודשי מאסר, בשל מעורבותו בארגון הפגנות. גזר הדין המקורי דן את אבו-רחמה לשנת מאסר. שופט בית המשפט הצבאי לערעורים, סגן אלוף בנישו, קיבל היום את ערעור התביעה הצבאית במשפטו של אדיב אבו-רחמה. התביעה דרשה להחמיר את העונש הכבד בלאו הכי שהושת על אבו רחמה בחודש יולי. בית המשפט לערעורים גזר על אבו-רחמה 18 חודשי מאסר, שחרור בערבות של 6000 שקל, ומאסר על תנאי של שנה. ערעור ההגנה על ההרשעה ועל חומרת העונש נדחה.

פסק הדין בערעורו של אדיב אבו-רחמה הוא הראשון בשורה של ערעורים במשפטים שניהלה בתקופה האחרונה התביעה הצבאית נגד פעילים פלסטינים מרכזיים במאבק כנגד הגדר. צפוי כי פסק הדין החמור והלא-מאוזן ישפיע על תיקים נוספים, במיוחד זה של עבדאללה אבו-רחמה. הרשעתו של אדיב התבססה בעיקר על הודאותיהם במשטרה של ארבעה קטינים שנעצרו בפשיטה צבאית באישון ליל. בעדותם בבית המשפט טענו הארבעה כי חוקריהם במשטרה אילצו אותם להפליל את אבו-רחמה ומארגנים אחרים. חלק מהחקירות נוהלו בלילה, וכולן נוהלו בלי נוכחות הורי הקטינים - כל זאת בניגוד לנהלים בדבר חקירת קטינים.

פסק הדין של בית המשפט לערעורים היה סיכומו של משפט-ראווה בן 15 חודשים, בו הורשע אבו-רחמה בעבירות הסתה, פעילות נגד הסדר הציבורי וכניסה לשטח צבאי סגור. גזר הדין המקורי שהושת על אדיב כולל שנת מאסר בפועל, קנס כספי ושנת מאסר מותנה. פסק הדין התקדימי הוא הפעם הראשונה בה מרשיע בימ`ש צבאי לערעורים בשטחים בעבירת הסתה. רמת הענישה שנקבעה היא מחמירה במיוחד וחורגת משמעותית מרף הענישה שקבע ביהמ`ש העליון. הדבר ממחיש את אי השוויון בפני החוק בין ישראלים ופלסטינים, הנשפטים בשתי מערכות חוק נפרדות. כך לדוגמא, מחבר הספר `ברוך הגבר` שהורשע בהסתה לרצח, נידון לשמונה חודשי מאסר על תנאי.


עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית