קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מצור, חומה ומחסומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ארבע שנים של הפרות סדר
מאת חגי מטר
MySay
23.10.10
http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaahqy

להפגנה לציון ארבע שנות מאבק עממי ולא-אלים במעסרה, שהתקיימה אתמול (שישי) בצהריים, הגיעו למעלה ממאה מפגינים פלסטינים, ישראלים וזרים, שהתכנסו במרכז הפעילות של הכפר. המפגינים קיבלו דגלי פלסטין ובלונים בצבעי הדגל, פוסטרים שעוצבו לכבוד האירוע, ותמונות מארבע שנות המאבק שצילמו חברי קולקטיב אקטיבסטילס, שהודפסו בגדול בהדפסה איכותית.

עם סיום ההכנות התחילו המפגינים לצעוד דרך רחובות הכפר כשהם קוראים סיסמאות נגד גדר הסיפוח שעוברת על אדמת הכפר, ומספחת שטח להתנחלות אפרת לצורך התרחבותה העתידית. בפאתי הכפר חיכו שני ג`יפים של הצבא ואחד של מג`ב, והחיילים הודיעו למפגינים שאסור להם להתקדם על הכביש הפלסטיני לעבר האדמות החקלאיות הפלסטיניות, כי כל האזור מוכרז שטח צבאי סגור. הצועדים, שעלו במספריהם משמעותית על החיילים, הרימו ידיהם באוויר, הצהירו שמדובר בהפגנה לא אלימה, ושהם רק רוצים לממש את זכותם להפגין על אדמות הכפר.
בלי יותר מדי מאמץ עקפו המפגינים את החיילים והמשיכו ללכת, והחיילים נאלצו פעם אחר פעם לסגת ולנסות למנוע את המשך הצעדה. אחרי שתגבורת קטנה הגיעה ושני רימוני הלם ראשונים נזרקו, עצרו המפגינים והתיישבו על הקרקע. אנשי הוועדה העממית של הכפר ולואיזה מארגנטיני, מי שהייתה עד לאחרונה סגנית יו`ר פרלמנט האיחוד האירופי, ניסו לשכנע את החיילים לא להפעיל כוח נגד התהלוכה שוחרת השלום.
אך המאמצים נכשלו. תוך דקות ספורות החליטו החיילים להפר את הסדר הציבורי ולתקוף בזריקת רימוני הלם אל תוך הקהל היושב ובמכות ודחיפות לכל מי שלא נסוג. כעבור כמה דקות נהדפה ההפגנה אחורה לעומק הכפר, עד שהחיילים התרצו. המפגינים נאמו נאומים, הזכירו לחיילים שמדובר במחאה לא אלימה שמטרתה שלום בין העמים, שוויון וחירות לכל, ושאפשר גם לסרב להשתתף בדיכוי של אוכלוסייה אזרחית. החיילים לא התרשמו, עצרו אחד מהפעילים הישראלים, וגם צלם ישראלי שצילם את העצור.
בתגובה הודיעו הנואמים שההפגנה לא תתפזר כל עוד ששני העצורים לא משוחררים. הם שרו שירים בכמה שפות, להקת סמבה תופפה ברקע, ומצב הרוח היה מרומם. כל הזמן נמשכו נסיונות השכנוע מול החיילים, והוסבר להם שיש סרטוני וידאו שמתעדים את המעצרים ומוכיחים שהעצורים לא עשו שום דבר חריג שיצדיק את מעצרם, כך שחבל להגיש נגדם כתבי אישום שיבוססו על שקרים ואז לספוג נזיפות ועונשים מבית המשפט (מה שקרה כבר בלא-מעט משפטים קודמים סביב מאבק הגדר). לבסוף התרצו החיילים, ביקשו שההפגנה תתרחק עשרה מטרים לאחור, והעצורים ישוחררו.
כך בדיוק היה, והעצורים התקבלו במחיאות כפיים וחיבוקים, אלא שמיד לאחר מכן תקפו החיילים את ההפגנה עם רימוני גז, שפיזרו את ההפגנה (שהתפזרה ממילא) סופית.

הוועדה העממית של הכפר הבטיחה שהמאבק יימשך עד שהגדר תובס והכיבוש יוסר.

לסרטון מההפגנה:
http://www.youtube.com/watch?v=v0T-TdMX-8A

לרקע על המאבק במעסרה:

ת.ק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פנייה דחופה לשר הביטחון ולמתפ"ש: אפשרו כניסת ציוד מחשבים ותקשורת לרצועת עזה‎
תרחיש הבלהות שיצרה ישראל: קורונה ברצועת עזה
מנכ`לית ארגון זכויות האדם הישראלי `גישה`, תניה הרי, תנאם היום בפני מועצת הביטחון של האו`ם,