קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דיווח ממסיקים בשישי-שבת 22-23.10.10 - מומלץ


ק ו א ל י צ י י ת ה מ ס י ק


יום מסיק במטע זיתים של מערוף זהרן ליד קלקיליה
שבת 23/10/10

זו היתה שבת נעימה כשהשמש מסותרת אחרי ענני סתיו. הגענו באוטובוס דרך `קואליצית הזית` לשטח, והתפצלנו לעזרת שתי משפחות.
מטע הזיתים של מערוף זהרן היה מאורגן לבואנו. יריעות פלסטיק ( `שאדה`) היו פרוסות כבר בין העצים עם מגרפות פלסטיק .
העצים היו עמוסי זיתים. המטע מושקה בטפטפות ממקור מים המספק מים טובים לשתיה המשמשים גם לחקלאות המקומית בשטח. באיזור החקלאי של קלקיליה ישנן הרבה בארות מים. המטע של זהרן ניטע בשנת 2000 כאשר התנועה היתה פתוחה לפלסטינים. זהו מטע של 220 עצים ע`פ 6 דונם. ב 2002 החל משטר ההיתרים ועמן הבעיות.
זהרן היה ראש עיריית קלקיליה עד 2005 וכיום משמש סגן שר הפנים ברשות ועובד ברמאללה במשך השבוע.
במהלך הבוקר הוזמנו לארוחה בבאר המים לרעש משאבת המים. נערך לכבודנו שולחן עם ארוחת בוקר מסורתית.
בהפסקת עבודה שאלנו את זהרן על הבעיות בהן נתקלים החקלאים בקלקיליה ובאיזור התפר.

1. אי מתן היתרים. היתרים ניתנים רק לבעל האדמה ואולי שני נציגים מהמשפחה. לעיתים זקני המשפחה שאינם מסוגלים יותר לעבודה.
2. זמני פתיחת השערים החקלאים. חצי שעה בבוקר נפתח שער צופין. 6:45-7:15 ונסגר מוקדם מדי למשך חצי שעה. 16:30-17:00. השעות המקוצרות לא מותירות די זמן לעבודת החקלאות.
במקרים רבים החיילים מגיעים מאוחר והפלסטינאים מחכים שעה שעתיים.
הרבה מתלונות הפלסטינים הן לגבי פתיחת השערים. אבי מהחטיבה הבטיח לזהרן המשמש כסגן שר הפנים ברשות לפתוח את השער ל 20 שעות. זה היה לפני 3 חודשים, אך כלום לא קרה.
חקלאים עשו מחאה- הפגנה, אך ללא הועיל.
3. העברת כלים לטיהור המים. אין אישורים להעברתם, למרות שיש כספים שניתנו לכך.
4. העברת דלק עם מיכלית. יש להעביר בחביות עם חמורים.
5. חזירים. לפני מספר שנים מישהו הביא חזירים מהגולן לאזור. חזירי הבר פוגעים בשטחי הירקות, ללא אפשרות של הפלסטינים לצוד אותם.

מה הם הזכרונות שלו כילד?
אביו היה לוקח אותו לשטחי החקלאות שלהם וכאן היו מעבדים את האדמה ומגדלים ירקות. היתה לו מכוורת וייצאו את הדבש לארצות ערב, כשהכל היה פתוח.
מה הן הדאגות, שלו? זהרן בתפקידו פוגש הרבה ישראלים, ויש לו חברים רבים. יחסיו עם יעקב מנור הם כבר משנות ה 90.
לדבריו אם לא יהיה פתרון למו`מ כעת, יש חשש מהתפרצות אלימה באזור. זו תהיה ידם של הקיצונים. הביע דאגה מעזיבת צעירים משכילים את הגדה, בהעדר הזדמנויות עבורם. דואג ממה שיולידו היאוש וחוסר התקווה... החלום שלו לסיים את מיחזור האלימות, שיהיה שלום בין שתי המדינות, גבולות פתוחים ובניית אמון. שאלנו על בניו שהיו איתנו. את שניהם שלח לסדנאות עם צעירים ישראלים בגרמניה. כל ילדיו לומדים באוניברסיטאות, כולל אשתו.
בנו מחמוד (24) הלומד מדעי המדינה באבו דיס, חולם להגיע ל...ים. היה בו פעם אחרונה לפני 5 שנים. שואף להקים בית ברמאללה.מקווה למצוא עבודה ברשות.
בסוף סיפר זהרן על מעצר בנו הצעיר הקייץ. הצבא עושה מעצרים כל הזמן גם לאנשי פתח. עוצר באמצע הלילה ואחר כך משחרר... כך סתם להעביר מסר... בקייץ הוא ואשתו היו בטורקיה וקיבל טלפון שהצבא נכנס בלילה לביתו, הרסו דברים בבית בחיפושים... בסוף מצאו רובה שהרשות נתנה לו להגנה עצמית, בחדר השינה שלו. כיון שכך, עצרו את הבן הצעיר (17) לשבוע. הבן חזר עם טראומה.

רשמה: עמירה איתיאל

---


כפר סבא 24/10/10

כי נבל נבלה ידבר, וליבו יעשה אוון –
לעשות חונף, ולדבר אל ה` תועה,
להריק נפש רעב,
ומשקה צמא יחסיר.
ישעיהו ל`ב, ו`


להודיה כריש-חזוני שלום וברכה,

חבר הפנה אותי למאמרך שפורסם גם ב`מקור ראשון`. מאמרך מתאר את עונת המסיק באופן שלילי ביותר. נראה לי גם שחלק מהדברים המתוארים שם סוטים מהאמת.

זה מספר שנים שאני מתכבד עם עוד רבים לצאת ולמסוק את הזיתים בגדה עם חקלאים פלסטינים. פרופיל המוסקים הינו מגוון – מצעירים ואנרכיסטים ועד לנשים וגברים רבי שנים שהשקפותיהם מתונות. מה מביא א/נשים אלה להקדיש שבתות ואף את ימי השבוע לעבודה זו?

ישנם מרעייך המתנחלים שמחבלים בכרמים, גודעים עצים, שורפים אותם (בתקופת מסיק זו נשרפו 500 דונם כרמים בידי מתנחלים, באזור חוות גלעד, בעוד שחיילי צה`ל שליוו את המתנחלים לא עשו דבר) או סתם גונבים, מוסקים זיתים לא להם (גם כן מתנחלי חוות גלעד).

לפני שבועיים השתתפתי במסיק באזור ההתנחלות איתמר. מתנחלים צעירים ירדו מההתנחלות והניסו משפחה שמסקה את זיתיה. שתי נערות בנות חמש עשרה לערך בכו ואימה היתה על פניהן. לא מלאך ולא שרף הבהילו אותן אלא בריונים מהמגזר שלך. ומה עשו החיילים שהגיעו עם ג`יפ האמר לארוע? ניסו למנוע את המסיק (שנערך לאחר אישורים ותאומים) בעזרת צו שטח צבאי סגור.

עוד סיבה לצאתינו למסוק עם הפלסטינים היא גדר ההפרדה ומשטר האישורים הדרקוני שמתלווה אליה. לרוב רק בעל/ת המטע מקבל אישור, ולו בלבד, אך העבודה צריכה להתבצע עם יותר עובדים, שלא יכולים להכנס.

את מנסה להציג תמונה כביכול סימטרית, של פלסטינים ושל מתנחלים עם אותן זכויות, כביכול, והצבא והמשטרה פועלים למען הפלסטינים. זה לא נכון. הצבא והמשטרה פועלים למענכם, ואכיפת החוק על המתנחלים זעומה עד לא קיימת. הצבא, שבהתאם לאמנות הבין לאומיות עליו להגן על הפלסטינים כאוכלוסייה כבושה לא עושה זאת, ונאסר עליו לאכוף את החוק על המתנחלים. מגוריכם בגדה המערבית היא פשע מלחמה, ומערכת החוקים הכפולה בגדה לפיה אזרחים ישראלים נושאים על גבם את החוק הישראלי וזכויותיו, ופלסטינים נושאים על גבם את עול הכיבוש היא התגלמות הגזענות.

גם עם עבודתנו במסיק כבר לא תהיה נחוצה, עדיין לבוא למסוק עם הפלסטינים בגדה, כנגד מגמות ההפרדה בין העמים וכנגד הגזענות, ולמען שותפות ערבית-יהודית.

אורי זקהם
ON


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית