קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מצור, חומה ומחסומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מסע שלא צלח להשיב תעודותיו של פלסטיני

‏‏31 אוקטובר, 2010
‏כ`ג חשון, תשע`א
מחסום ווטש

בערב חג סוכות מיהרו שני אחים פלסטינים מכפר שליד חברון לשוב לביתם ממקום עבודתם שבשרון לפני שיכנס לתוקפו סגר החג. אח אחד יצא לדרך מוקדם ואז הסתבר לו כי שכח את תעודותיו: תעודת הזהות, המגנטי ורשיון העבודה בחדר בו התגורר בישראל. הוא טלפן לאחיו שהתעכב מאחור וביקש ממנו להביא אתו את התעודות.

האח השני עזב את קדימה ב-21/09 בחצות הלילה ועוכב על ידי מי שנראו לו כשוטרי מג`ב. בבדיקה התגלתה העובדה שהוא נושא גם את תעודותיו של אחיו. לדבריו נלקחו ממנו התעודות והשוטרים אמרו לו שהאח יצטרך להגיע למג`ב אייל כדי לקבלן בחזרה.
היות ובלי תעודות הוא אינו יכול לנוע בדרכים ובודאי לא להיכנס לישראל פנו האחים, מייד בתום הסגר, אל חברתנו ח. מירושלים שתסייע בעדם. ח. פנתה אלי כתושבת השרון ובקשה שאגש למג`ב אייל לאסוף את התעודות.

כבעלת נסיון באי מציאת תעודות מוחרמות אמרתי שלא אצא לדרך לפני שאצליח לאתר טלפונית בידי מי הן נמצאות וכי בכוונתו אכן להשיבן דרכי.

התקשרתי למטה של מג`ב באייל, משם הפנו אותי למשל`ט ומשם ליחידה נוספת ששמה פרח מזכרוני. שם אמר לי בטלפון נ. כי על הפלסטיני להגיע ל`חקירות` באייל ושם יקבל את התעודה. הוא לא היה מוכן לתת לי את הטלפון של `חקירות` כי זה סודי ביותר.
אולם מסתבר כי עו`ד שטפל בעניין (מטעם המעסיק?)הצליח להתקשר ל`חקירות`, דבר עם הקצין ש. שאמר שאליהם התעודות לא הגיעו.

חזרתי טלפונית אל מטה מג`ב באייל ובעזרתו של מ. ניסינו לאתר מי היתה יחידת מג`ב שפעלה בקדימה באותו הלילה.
מ. ברר אצל כל יחידות מג`ב שבאזור ואחרי מספר ימים דיווח שבאותו לילה כלל לא היו מג`בניקים במקום.

היות ודברתי עם האח כמעט כל יום (הוא התלונן שאחיו יושב בבית כמו בחורה ומפסיד ימי עבודה יקרים) בקשתי ממנו לתאר את המכוניות שהיו עם הכח שעיכב אותו: לדבריו הם באו בטויוטה, טרקטורון וג`י. אם. סי. .השוטרים לא הזדהו, לא נתנו לו כל אישור על לקיחת התעודות והוא לא יכול היה לראות אם היו להם שמות על המדים.

חזרתי אל מטה מג`ב ולפי תאור המכוניות הניח מ. שהיו אלו מתנדבי קו התפר או משא`ז שלקחו את התעודות. הוא הבטיח לדבר עם מפקדי המתנדבים ולברר מי פעל בחצות הלילה.
עברו עוד כמה ימים של טלפונים ובשבוע שעבר הודיע לי מ. באופן מוחלט כי בכל אזור השרון לא נרשם באותו הלילה אירוע של החרמת תעודות מפלסטיני על ידי איש מג`ב, משא`ז או מתנדב של כוחות הביטחון.

בשיחת סיכום עם ח. הערכנו כי מי שלקח את התעודות ידע שעשה זאת שלא כדין ולכן לא דיווח על האירוע ואולי אף השמידן.

התייעצתי עם מכר, איש משטרה בכיר, והוא אמר שעלינו לשלוח תלונה לקצין תלונות הציבור של המשטרה. שאלנו רשות מהאחים הפלסטינים והם סרבו מכל וכל. במהלך הימים בהם ניסינו לאתר את התעודות הם הצליחו לרכוש סט תעודות חדש והבחור כבר יצא לעבודה ואינו רוצה צרות עם המשטרה.

ספרתי את הסיפור לבכיר בכוחות הביטחון והפרשנות שלו היתה מקורית– אולי האחים מכרו את האישורים ורק סיפרו שנלקחו מהם כדי ליצור לעצמם אליבי במקרה שהתעודות יתגלו?
כך או כך – התעודות אינן.

פרטי הפלסטינים והשוטרים שניסו לסייע לנו באיתורן שמורים עמי.

ד-ה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פנייה דחופה לשר הביטחון ולמתפ"ש: אפשרו כניסת ציוד מחשבים ותקשורת לרצועת עזה‎
תרחיש הבלהות שיצרה ישראל: קורונה ברצועת עזה
מנכ`לית ארגון זכויות האדם הישראלי `גישה`, תניה הרי, תנאם היום בפני מועצת הביטחון של האו`ם,