קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

המקומות הקדושים אינם מכשול לשלום
הרב אליהו קאופמן

בס`ד
המקומות הקדושים אינם מכשול לשלום/הרב אליהו קאופמן


בכל פעם שהמו`מ עם הפלשתינאים מתחדש שוב עולה סיסמת הקלישאה כי `העלאת עניין המקומות הקדושים היא מכשול לשלום`.בנשימה אחת עם סיסמא זו גם יורד ברד של ביקורת כנגד הדת , הדתיים והחרדים ההופכים את עניין המקומות הקדושים למכשול לשלום.אך כמה מוזר שדווקא אלה המנהלים את המו`מ – מהצד היהודי, על עתיד המקומות הקדושים ליהדות אינם אלא כאלה שבינם לדת אין ולו דבר.

ההסבר לפרדוכס הנ`ל הוא פשוט בתכלית. ההנהגה הציונית- על כל אגפיה, אימצה את היהדות ומורשתה כסבה להתנחלות הציונית על אדמת ארץ ישראל. וכך היה הדבר גם בהתייחסות הציונות הכופרת למקומות הקדושים של עם ישראל מקדמה. הציונים הוציאו ממקומות אלה את התוכן הרוחני שקשר כל יהודי לכותל המערבי, למערת המכפלה ולקיברי רחל ויוסף והפכו מקומות אלה למוצג היסטורי וארכאולוגי לצידוק הכיבוש הציוני ובעלותו על ארץ ישראל.המקומות הללו הפכו לאתרי תיירות פנים - ובעיקר חו`ל, לפרוש לעולם הרחב מדוע הכיבוש הציוני צודק בהתפשטותו ובעצם קיומו. כל אותם מקומות קדושים ליהדות אינם מופעלים בדרך ההלכה הטהורה אלא ע`י גורמים לאומנים המחליטים איזו הלכה מתאימה לכיבוש ואיזו לא. הרבנים הממונים באותם מקומות אינם אלא פקידי שלטון ותו` לא.

המקומות הקדושים ליהדות - גם אם הם קדושים לדת אחרת, אין מכאן שום סיבה שההבנה והשקט ובטח לא ישלטו מבחינת ההלכה היהודית.הכל יכול היה להתנהל על מי מנוחות ולמישרין( כמו לפני 1917 למשל) אילו מי שהיה צריך להכריע במחלוקות דתיות היו ה`ווקף` המוסלמי מול גדולי ישראל, כמו למשל `העדה החרדית`. הכל כמובן יכול היה להיות אחרת עם קאדים מוסלמים ורבנים יהודים ולא פרס, נתניהו, ברק ודומיהם.

ההשקפה היהודית הטהורה איננה רואה סתירה בקיום קדושת מקום קדוש עפ` המסורה היהודית תחת שלטון נכרי ובודאי שללא צורך בשלטון יהודי כופר ומתבולל ש`יתווך` ויאציל חסותו על אותם מקומות קדושים. כך היו הדברים בעולם ובכלל זאת בעולם הערבי והמוסלמי שגם שלט על ארץ ישראל.הפיכתם של מקומות קדושים דתית לאתרי תיירות לאומנים ופוליטיים הביאה רק נזק לשמירת מקומות אלה ועשתה אותם לשטחי מריבה.

אם ראשי היהדות החרדית היו מספיק עצמאיים והיו נותנים לשכלם להנחותם, אזי, הם היו מבקשים להשתתף בדיון על עתיד מקומות אלה כגורם עצמאי (ולא כאומרי ההן לציונים) וגם דורשים שגדולי ישראל יהיו אלה אשר יתנו את הכרעתם (מהצד היהודי) במו`מ ישיר עם ה`ווקף` המוסלמי על עתיד המקומות הללו. הדיון לא היה צריך להתנהל על עתיד מקומות אלה אם יסתפחו למדינה הפלשתינאית, וללא שום קשר להמשך הכיבוס הציוני - שבינו לבין יהדות אין שום דבר משותף , אלא על דרכי הגישה ושיתוף פעולה מכובד בין המבקרים היהודים לערבים תחת שלטון פלשתינאי.

אך מה לעשות והציונים מבינים שאם המקומות הקדושים לא יהיו בשליטתם, אזי, המבקרים האמיתיים (תחת שלטון פלשתינאי) יהיו רק דתיים יהודיים (כפי שקורא בקברי אבות בירדן , מצרים, מרוקו ובמזרח אירופה) ולפלסטין העצמאית אי אפשר יהיה להביא את המוני הלאומנים היהודים החילונים או מבעירי מהומות מחו`ל ולהמשיך לשטוף להם את המוח להמשך הכיבוש. מנגד גם מסתבר שההנהגה החרדית עצמה תחת כיבוש ציוני ואוי למי שימרה את פי הפריץ (תרתי משמע) הציוני וידרוש עצמאות תורתית מהם. סופו יהיה, חס ושלום , כשל דה- האן , משה בלויא והרב עוזי משולם.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים
היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!