קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הנאשם בהריגה בעזה: "המפקדים שינו גרסאות"
ynet
חנן גרינברג
18.11.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3986530,00.html


האם יושעו ההליכים המשפטיים בתיק החמור ביותר במבצע עופרת יצוקה ? בדיון מקדמי בעניינו של חייל צה`ל המואשם בהריגה של אלמוני במהלך המבצע טענו הבוקר (יום ה`) סנגוריו כי ישנן סתירות מהותיות בין עדויותיהם של המפקדים בתחקיר המבצעי לבין מה שמסרו אותם מפקדים בחקירת מצ`ח.

`הזדעזענו לגלות כי בתחקיר המבצעי התקבלה טענת החייל כי פעל לפי ההוראות, ואילו בחקירה הוצג החייל כתפוח רקוב`, אמרו עורכי הדין עודד סבוראי ומאיר קלינגר, שרמזו בכך על ניסיון לכאורה של המפקדים להפיל את התיק על החייל.

הם ציינו כי לאור העובדה שעדיין מתקיימת חקירת מצ`ח על הטיפול הלקוי של המפקדים בתיק, לא היה נכון להגיש כתב אישום נגד החייל סמל ראשון ס` . לטענתם, הפרקליטות הצבאית הייתה צריכה להמתין עם ההחלטה לפחות עד אשר תסתיים חקירת מפקדיו, לרבות מפקד גדוד רותם של חטיבת גבעתי דאז.

במהלך הדיון, שהתקיים בבית הדין הצבאי ביפו, סיפרו הסנגורים כי התחקיר המבצעי לא הועבר לפרקליטות על פי הפקודות ורק בחודש דצמבר 2009, כמעט שנה לאחר האירוע, התקבל אצל הפרקליט הצבאי הראשי מכתב של קצין מילואים שנתקל באקראי בפרטי הפרשה וביקש לבחון אותה.

לאחר החקירה שנפתחה בינואר 2010 ובמקביל לפתיחתה, החליט הפצ`ר לפתוח את החקירה הנוספת נגד המפקדים על הטיפול הפיקודי באירוע. כלומר, לבחון מדוע לא העבירו את התחקיר, כפי שמתחייב מהפקודות וכן לבחון האם פעלו נכון בכל הקשור בפן הפיקודי של האירוע.

`כל תקלות המפקדים נעלמו`
הסנגורים ציינו כי מהתחקיר המבצעי, אותו לא ניתן היה לצטט במהלך דיון ההוכחות, עולים דברים שיש בהם כדי לזכות את מרשם. לטענתם, העובדה שאותם מפקדים שהעידו דברים שונים במצ`ח על האירוע נחקרים כעת על אופי הטיפול בתיק, מעלה סימני שאלה כבדים. `גרסת הנאשם אחידה גם בתחקיר וגם במצ`ח, אבל כאשר אותם מפקדים התייצבו בפני החוקרים נעלמו כל התקלות שלהם ורק ס` נותר אשם באירוע`.

נציג הפרקליטות הצבאית בדיון טען כי הפער בין תחקיר מבצעי לחקירת מצ`ח אינו משמעותי ולכן בשלב זה לא הוחלט להשהות את הדיון. עם זאת, הוא לא פסל את האפשרות שיהיה צורך לעשות זאת בעתיד. החייל עצמו, סמל ראשון ס`, ישב בדיון יחד עם אביו שליווה אותו, אך לא נדרש להתייחס לסוגיה. ניכר היה על פניו כי הוא מבין היטב את חומרת העבירה בה הוא מואשם.

השופטים, בראשות נשיאת בית הדין אלוף משנה רחל טבת-ויזל, החליטו כי בתוך שבוע מהיום, יציגו נציגי הפרקליטות הצבאית את תגובתם לטענות הסנגורים.ד נ


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב