קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מצרים וסוריה - על סכנת מלחמה ללא מהלך מדיני
מאת רועי נחמיאס
YNET
26.11.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3990203,00.html

סוריה שוב מזהירה את ישראל - ארבעה ימים לאחר אישור הצעת חוק משאל העם לנסיגה מהגולן : שר החוץ הסורי, וליד אל-מועלם, הזהיר מפני השלכות של מלחמה מול ישראל. `אין ספק כי סגירת האופקים לשלום תביא לאפשרות של מלחמה. האפשרות הזאת תמיד קיימת באזור שלנו, משום שישראל מתחמקת לרוב באופן שערורייתי ממחוייבות השלום`.

בראיון לעיתון הרוסי `חדשות מוסקבה`, הוסיף שר החוץ הסורי: `אני רוצה להדגיש כי מלחמה חדשה לא תגרום למרוויח ולמפסיד. כולם יפסידו מכיוון שהטכנולוגיה הצבאית המתקדמת הקיימת כיום מאפשרת לגרום להרס גדול,אפילו בקרב הצד שמחזיק בכוח צבאי עצום`.


שר החוץ הסורי נשאל לגבי הסיכויים לפתוח במשא-ומתן עם ישראל. הוא השיב: `המשא ומתן בערוץ הסורי אפשרי מבחינתנו אם יש שותף החפץ בהגעה לשלום, דבר שאינו קיים כעת. המשא ומתן צריך לקחת בחשבון את השבת הגולן במלואו עד לגבול ה-4 ביוני 1967 - זהו אינו נושא הנתון למשא ומתן, אלא הבסיס עליו יש לבנות את ההידברות סביב הסוגיות האחרות הנובעות ממנו`.רק לפני כמה ימים התבטאה דמשק בחריפות נגד משאל העם. גורם רשמי במשרד החוץ הסורי אמר לסוכנות הידיעות הסורית הרשמית סאנ`א, כי `ההחלטה היא זלזול בחוק הבינלאומי ובעמדתה וברצונה של הקהילה הבינלאומית כולה, שאישרה בעברה ועודנה סבורה כי מזרח ירושלים והגולן הסורי הם אדמות ערביות כבושות`.מי שעוד התבטא נגד ישראל הוא ראש ממשלת לבנון, סעד אל-חרירי. הוא תקף את מדיניותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו וטען כי


הוא `אינו מוכן לדבר על שלום אמיתי`. בראיון שפורסם ב`וושינגטון פוסט` האשים חרירי את נתניהו בהריסת הסכם אוסלו ובכך שאינו באמת מאמין בשלום.`אין הנהגה בישראל`, אמר חרירי למראיינת ג`נין זכריה, `היה את רבין שרצה שלום. הוא היה זה שהאמין בשלום באזור, אבל נתניהו לא מאמין בשלום. הוא הרס את הסכם אוסלו. הוא אינו מוכן לדבר על שלום אמיתי באזור. הוא לוקח את נושא הביטחון כבסיס לכל המצע הפוליטי שלו, אבל יהיה לך ביטחון רק אם יהיה לך שלום. אם יהיה לך שלום שמבוסס על הסכם מקיף בין הפלסטינים לישראלים, בין הסורים לישראלים ובין העולם הערבי שחלק ממנו זה לבנון, אז כן, אז יהיה לך שלום`.

--------------------------------------------------------------------------------

מאת רועי נחמיאס
YNET
26.11.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3990164,00.html

נשיא מצרים, חוסני מובארק, קרא אמש (יום ה`) לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים והזהיר מפני גל טרור עולמי במקרה שהסוגייה הפלסטינית לא תיפתר.


`אנחנו לא רוצים שהמשא ומתן יפסיק`, אמר מובארק במהלך ביקור בבחריין, אחרי שנפגש עם המלך חמד בן עיסא בבירה מנאמה. `אם הוא יפסיק, ישראל תבנה על כל השטח הפלסטיני ויגיע הרגע שבו למדינה הפלסטינית לא יהיה די שטח, והטרור יתפזר בכל רחבי העולם, נגד ישראל ונגד כל מי שתומך בה`.`זאת הסיבה ששיחות השלום דורשות את תשומת לבנו`, הסביר הנשיא המצרי, `אנו לא כופים דבר על הפלסטינים - אנו דנים איתם, אנחנו מייעצים להם, אנחנו לוקחים בחשבון את דרישותיהם ואנחנו מאמצים אותן`.גורם בכיר בבחריין מסר לסוכנות הידיעות הצרפתית כי מובארק והמלך חמד דנו במאמצים להביא לחידוש שיחות השלום שהופסקו על רקע חידוש הבנייה בהתנחלויות. לדבריו, מובארק תדרך את המלך בנוגע ל`מגעים האחרונים בין הרשות הפלסטינית וארצות הברית`. הוא הוסיף כי `המכשולים הישראלים לחידוש המשא ומתן אינם מקובלים`.ראש הממשלה בנימין נתניהו הסכים עקרונית להקפיא את הבנייה ביהודה ושומרון לשלושה חודשים נוספים, בתמורה ל`חבילת הטבות` מהאמריקנים, אך המגעים על מסמך שיעגן בכתב את ההסכמות עדיין נמשכים. נתניהו הבהיר אמש לפעילי ליכוד כי ``כל עוד לא יהיה משהו במסמך כתוב לא נוכל להתקדם. המציאות מורכבת, ולכן הצורך במחויבות אמריקנית מפורשת`.

עבקישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות