קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ההשתקה
מיכאל שרון
`הגדה השמאלית`
29.11.2010

http://hagada.org.il/2010/11/29/%d7%94%d7%94%d7%a9%d7%aa%d7%a7%d7%94/

מזה זמן אין עוד כמעט כל דיווחים חדשותיים בנושא השלום. המדיה הפכה משמימה ומוצפת בידיעות פנים טריוויאליות. המתנחלים ממשיכים לפרוע בחקלאים פלסטינים. לאחרונה התבשרנו כי בארות ומקורות מים בגדה מופקעים והופכים לאתרי תיירות כביכול, אך הושתק המידע על עצי הזית הממשיכים להיגדם, וכן אודות נדל`ן פלסטיני מופקע ותושבים המגורשים מבתיהם.
א.ס.

הנשיא אובמה הפך לקלף החזק של השלטונות. הוא מתחנן ממש בפני ישראל להיעתר להקפאת בנייה ל-3 חודשים, למרות שדרישות ישראל הם פגיעה באינטרסים הפלסטינים החיוניים כולל באפשרותם להקמת מדינה פלסטינית בחסות האו`מ, במנותק מתוצאות המשא ומתן המדיני שהוא כשלעצמו בדיחה עצובה. בנוסף, מקבלת ישראל פרס על הסכמתה לעיכוב הפרת החוק הבינלאומי בדמות 20 מטוסי קרב הפצצה מתקדמים.היסט החדשות לענייני הטריוויה גם מיסך את הידיעה המוצנעת בדה מארקר מ-11 בנובמבר לפיה מצבה הכלכלי של ישראל רחוק מלהיות שפיר: בין היתר ירד ייצוא ההיי טק ב-22 אחוז , ייצוא הטקסטיל ב-20 אחוז וייצוא התרופות ב-34 אחוז, והגירעון בסחר הסחורות מסתכם השנה ב-7.3 מיליארד דולר לעומת 4.9 מיליארד בשנה שעברה. בכל זה הבליח לרגע כברק הדו`ח על העוני המאמיר למימדים חסרי תקדים. ושוב חזר השקט הנורא לשרור בים ידיעות הטריוויה.

המהלומות הקשות והבוטות שהביאו להשתקה ולאימה הן מאחורינו – טבח עזה, פרשת המשט, השתקת ח`כ כנסת זועבי – ולצידן שורת הרשעות בחתרנות כנגד אנשי דת ואנשי ציבור אינטלקטואלים פלסטינים ישראלים. הרחש הפשיסטי בדמות התביעה להצהרת אמונים למדינה היהודית, דבר המעמיק את הדה-לגיטימציה של הזהות הפלסטינית בישראל, הפך עד מהרה לעניין נורמטיבי בשיח המיתמם.

בכל התופעות האלו יש משום מתקפה נגד האינטגרטיביות שלנו כיצורים המסוגלים מטבע בריאתם לתכלית ולעשייה. מאפיין מרכזי של האדם לפי אריסטו הוא ה`תלוס` – התכלית, ואילו כאן הולך ונאכף על בעלי הרוח החופשית והתוססת בישראל מצב של אי-תכליתיות, `אתלייה`, כאשר הכל מתפוגג במעין אקלקטיקה תודעתית, שאינה משאירה אחריה כל חן וחדוות עשיה. היו עוולות קשות וצורמות, בעקבותיהן באו מהלומות על האינטגריטי שלנו, וכרגע שורר שקט. ולא כי המצב באמת אופטימלי ורגוע, אלא כי דוכאו כוחות החיים שבנו. לכל זה יש השלכות קשות על ההוייה התודעתית המדינית שלנו, ואף על יוזמותינו הספונטניות.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות