קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מסמכים, נתונים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דו"ח: ההקלות מאז המשט - רק בלחץ על ישראל
ynet
AP
30.11.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3991810,00.html


בירושלים התגאו בהקלות על הרצועה - בעזה רואים זאת אחרת: דו`ח של ארגוני זכויות אדם שפורסם הלילה (יום ג`) סוקר את הנעשה ברצועה מאז המשט הטורקי, שלאחריו הקלה ישראל בסגר על הרצועה, ומציג תמונה לא מחמיאה. לפי הדו`ח, הייצוא מהרצועה נאסר כמעט לחלוטין, מעט מדי חומרי בנייה נכנסים אליה ומרפאות ובתי ספר שנהרסו במבצע
`עופרת יצוקה` לא משוקמים. ארגון `אמנסטי`, שהיה מבין מחברי הדו`ח טען כי `ההקלה היחידה בלחץ היא בלחץ הבינלאומי על ישראל לסיים את הענישה הקולקטיבית`.

את הדו`ח חיברו 21 ארגוני זכויות אדם הפועלים בעזה, בהם `אמנסטי`, `אוקספם`, ו-`כריסטיאן אייד`, ולטענתם, בעוד שסוחרי בד מורשים להכניס לרצועה יותר טקסטיל, בכל הנוגע לחומרי בניין עדיין מוטלות מגבלות מחמירות. היקף חומרי הבניין שנכנס לרצועה מאז המשט עומד על 11% בלבד מזה שנכנס בתקופה המקבילה ב-2007, לפני הטלת המצור. כך, למשל, ישראל אמנם התירה לשקם מרפאות ומוסדות חינוך של סוכנות הסיוע של האו`ם אונרוו`א, אך בפועל רק 7% מהכמות הנדרשת חצתה את מעברי הגבול.

גם ביחס לייצוא השיפור מוגדר כ`מזערי`, כאשר למעט תותים ופרחי ציפורן, לפי הדו`ח הייצוא עדיין נאסר לחלוטין. הדו`ח מתייחס גם למספר האנשים היוצאים מהרצועה, שהצטמצם לכדי אחוז אחד בלבד מהמספר המקביל לפני עשור. מספר אנשי העסקים הרשאים לצאת עלה, אך לא מספר הסטודנטים ו`האזרחים הרגילים` שביקשו לצאת למטרות לימודיות ומשפחתיות.

על רקע ממצאי הדו`ח מתחו ביקורת חריפה ב`אמנסטי` על ישראל וטענו כי
`ההקלות לכאורה במצור על עזה לא משנות את העובדה שזה עדיין מצור אכזרי ובלתי חוקי, שמהווה עונש קולקטיבי לאוכלוסיה אזרחית שלמה`. מנהלת הארגון, קייט אלן הוסיפה כי `ההקלה האמיתית היחידה היא בלחץ הבינלאומי על ישראל לסיים את המצור`.

דובר הממשלה, מארק רגב, אמר בתגובה לטענות כי ישראל `רוצה לראות סחורות מגיעות לאזרחים בעזה, אבל באופן טבעי הן צריכות להיבדק, כדי לוודא שלא נכנסים לרצועה כלי נשק או מוצרים שניתן להשתמש בהם לצרכי לחימה`.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

כנס אמנסטי `נבחרים אך מודרים` בכנסת, היום שלישי 19.11.2015
גדעון ספירו 26/08/2017 סמרטוט אדום 477 --------------
בעקבות מסע שניהלו אוהדי הפלסטינים בהולנד, &#