קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אנשי רוח לנתניהו: "השעה רבנים מסיתים"
מאת אלי ברנדשטיין
מעריב
25.12.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/193/224.html


קבוצת אנשי רוח ואקדמיה פנו לנתניהו בדרישה לפעול נגד הגזענות. `אתה המכיר את ההסתה טרם רצח רבין – צריך לפעול או להתפטר`

לאחר שלפני כשבועיים פנו קבוצה של אנשי אקדמיה, אנשי רוח, אמנים ויוצרים המזוהים עם השמאל בגילוי דעת לשר המשפטים, יעקב נאמן, ודרשה ממנו `להתפטר או לפעול נגד הגזענות`, הערב (שבת) שלחו חברי הקבוצה מכתב גם לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובו הם מבקשים ממנו לפעול באופן מיידי נגד תופעת הגזענות הגואה - או להתפטר. לדבריהם, `גל השנאה הגזענית המבעיר את רחובות ישראל הוצת, עודד ומלובה בידי פסיקות ופעולות הרבנים, שאוסרות השכרת ומכירת דירות ללא-יהודים, והתובעות את סילוקם מהישובים `היהודים``.

- האלימות כלפי זרים מחריפה: `מרגישים שנאה באוויר`


לשון המכתב, `בשבועות האחרונים פנינו אליך שוב ושוב, אל היועץ המשפטי לממשלה ולשר המשפטים בבקשה לפעולה מיידית, אחרת מגחל אחד תזנק האש מרב לרב ותצית את כל היער הישראלי.

החתומים על המכתב, ביניהם חתני פרס ישראל וסופרים, כתבו כי `למרות שהמדובר בעובדי ציבור הממומנים בידי ממשלתך, ולמרות היותם רומסים ברגל גסה את החוק האוסר על הסתה לגזענות, לא נעשה דבר`. הם כתבו לנתניהו: `בזעזוע שמענו את דבריך השבוע – שבמקום פעולה נגד המסיתים – הבטיחו לרחוב הבוער, שהממשלה תסלק את הזרים`.

הכותבים התייחסו לרצח ראש הממשלה המנוח, יצחק רבין, ולגל ההסתה הקודם לו. `דווקא אתה, המכיר מקרוב את גל ההסתה שקדם לרצח ראש הממשלה יצחק רבין – ולכן יודע את הקשר בין הסתה רבנית, תחושת גיבוי פוליטית ואלימות קשה – היית חייב לפעול באופן מיידי`.

`הפיכת ישראל לישות גזענית - הינה מצמררת`
עוד נאמר, כי האחריות הבלעדית היא של ראש הממשלה, והכותבים קוראים לו להשעות את הרבנים המסיתים. `כראש המערכת, האחריות היחודית הרובצת עליך איננה ניתנת להעברה לממומנים תחתיך. חובתך האישית העליונה הייתה לפעול להשעיית הרבנים המסיתים, ובראשם הרב שמואל אליהו, ולהפסקה המיידית של מימונם בידי המדינה.

`כמו כן`, לדבריהם, `חובתך הייתה להביא להפסקה מוחלטת של החקיקה הגזענית בכנסת – ובראשה `חוק ועדות הקבלה`, שבמפורש, דרך מנגנוני `אי התאמה למרקם החברתי תרבותי`, מנסה לייצר ישובים ליהודים בלבד, ובכך להפוך את פסיקות הרבנים ואת הבעירה


ברחובות, לחוק הרשמי של מדינת ישראל. בהימנעותך מפעולה כזו כשלת באופן חמור`, סיכמו הכותבים.

`אנו החתומים מטה`, נכתב בסוף המכתב, `קובעים שלאור ההיסטוריה שלנו, הפיכת ישראל לישות גזענית הינה מצמררת ומסכנת את עצם קיומה. אם אינך מסוגל לתקן מיידית את כשליך אלו – למען ישראל – עלייך להתפטר.

בין החותמים חתני פרס ישראל: פרופ` חיים אדלר, מיכה אולמן, שולמית אלוני, דוד טרטקובר, אלכס ליבק, חנה מרון, פרופ` גבי סלומון ודני קרוון. בין השאר, עוד חתומים על המכתב: יורם קניוק, ספי רכלבסקי, פרופסור עליזה שנהר ופרופסור ירון אזרחי.

עק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד