קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

יונתן פולק ירצה שלושה חודשי מאסר על התקהלות אסורה.

מאת חגי מטר
NRG
27/12/2010
http://www.nrg.co.il/online/54/ART2/193/784.html?hp=54&loc=3&tmp=8978

בינואר 2008 השתתף יונתן פולק ברכיבת אופניים המונית במחאה על המצור שהוטל על עזה. היום (ב`) הוא הורשע בהתקהלות אסורה ונשלח למאסר בפועל של שלושה חודשים. עשרות תומכים התגודדו מחוץ לאולם וניסו להפגין. פולק: אלך לכלא בראש מורם

יונתן פולק הורשע ביום שני בהשתתפות בהתקהלות אסורה. בית המשפט גזר עליו הפעלה של מאסר על תנאי לשלושה חודשים שהיה תלוי נגדו. כמו כן הוטל עליו קנס של 1,500 שקל שאם לא ישולם יומר ב-15 ימי מאסר נוספים. מחוץ לבית המשפט התגודדו עשרות תומכים, בהם גם סופרים ואמנים ידועים כמו יורם קניוק ויאיר גרבוז.

כתב האישום שהוגש נגד פולק התייחס לרכיבת אופניים המונית שבה השתתף פולק במסגרת ארגון `מסה קריטית`, שהתקיימה ברחובות תל אביב ב-31 בינואר 2008, במחאה על המצור על עזה.

פולק, הנחשב לפעיל אנרכיסטי בולט, הוא בנו של השחקן יוסי פולק, והתפרסם בעבר בעיקר בהקשר לפעילותו בקבוצת `אנרכיסטים נגד הגדר`, הפועלים כבר כמה שנים נגד בניית גדר ההפרדה.

התביעה במשפט ביקשה להפעיל את המאסר על תנאי שנגזר על פולק בעבר, וכן להטיל עליו כמה חודשי מאסר נוספים כי `צריך להעביר לנאשם מסר שיש דרכים אחרות להביע את דעותיו`.

מנגד, עורכת הדין גבי לסקי, המייצגת את פולק, טענה שמשמעות העבירה שבוצעה היא שבמסגרת ההפגנה פולק ואחרים עיכבו את התנועה מעט, מה שכל נהג בחנייה כפולה גורם, ומה שהאופנוענים עשו במסגרת מחאתם. לטענת עוה`ד לסקי, כמו שלא עלה על דעתו של אף אחד להעמיד את האופנוענים לדין כך אין שום סיבה שבפולק ידבק כתם פלילי וודאי שלא יישלח למאסר.
הפגנה ספונטנית במסדרונות בית המשפט

פולק עצמו נשא דברים לקראת ההכרעה בדיון. `נהוג לבקש רחמים ולהביע חרטה` אמר, `אבל אם יש משהו שאני מתחרט עליו זה על כך שבאותו יום לא לקחתי חלק יותר פעיל בהפגנה. ובכך מעלתי בחובתי לפעול נגד הענישה הקולקטיבית שישראל מיישמת נגד תושבי עזה`.

פולק ועורכת דינו טוענים כי מדובר במשפט פוליטי, וכי במצבים דומים, בנושאים אחרים ויום-יומיים, אנשים כלל לא נעצרים. לטענתם, השוטרים התבייתו על פולק, והוא היחיד שנעצר באותה הפגנה שבה לקחו חלק עשרות משתתפים.

השופט יצחק יצחק הציע
לפולק להישלח לעבודות שירות כחלופת מעצר, אולם פולק ענה שהוא לא מסוגל לשתף פעולה עם הענישה שלו עצמו, וסירב להצעה: `אלך לכלא בראש מורם. מערכת המשפט היא זו שתצטרך להשפיל את מבטה מול תושבי עזה`, אמר.

קהל של עשרות תומכים התגודד בחוץ, ביניהם הסופר יורם קניוק, האמן יאיר גרבוז, הבמאי עמרי ניצן ואביו של פולק.

כשנודע גזר הדין, פרצה הפגנה ספונטנית במסדרונות בית המשפט. המפגינים, שקראו `שום כיבוש לא יעזור, הכיבוש הוא הטרור`, נהדפו החוצה על ידי מאבטחי בית המשפט.--------------------------------------------------------------------------------
מאת: גלעד גרוסמן
מערכת וואלה
27 בדצמבר 2010
http://news.walla.co.il/?w=/1/1772671


פעיל השמאל יונתן פולק הורשע בהשתתפות בפעילות אסורה לאחר שהפגין בינואר 2008 נגד המצור על עזה. ביהמ`ש שלח אותו ל-3 חודשי מאסר. הסופר יורם קניוק: מעמידים אותו לדין בגלל דעותיובית משפט השלום בתל אביב הרשיע הבוקר (שני) את פעיל השמאל יונתן פולק בעבירת השתתפות בפעילות אסורה וגזר עליו שלושה חודשי מאסר בפועל. זאת לאחר שלקח חלק בהפגנה בינואר 2008 נגד המצור על עזה. במהלך ההפגנה, פולק, בנו של השחקן יוסי פולק, וקבוצת פעילי שמאל נוספים רכבו באיטיות על אופניים ברחוב בן גוריון בעיר תל אביב וגרמו להפרעות בתנועה.

פרקליטתו של פולק, עורכת הדין, גבי לסקי, טענה כי מדובר באכיפה בררנית וכי פולק נעצר רק מכיוון שהשוטרים הכירו אותו מהפגנות קודמות. עוד אמרה כי מלבדו איש ממי שהוביל את ההפגנה לא נעצר וכי גם פעילי איכות הסביבה שמקיימים הפגנה דומה בכל סוף שבוע לא נעצרו מעולם. השופט יצחק יצחק דחה את הטענה וקבע כי אל מדובר באכיפה בררנית וכי פולק אכן היה ממובילי ההפגנה.

פעילי שמאל רבים הגיעו לבית המשפט על מנת להביע תמיכה בפולק וכן גם אנשי רוח אשר הגיעו להביע תמיכה באביו. בין אלו שהגיעו לבית המשפט היה גם הסופר יורם קניוק והשחקנית ליאורה ריבלין. הוריו של פולק, יוסי ותמי, אמרו לפני הדיון כי לדעתם בנם סומן על ידי המשטרה וכי מדובר במשפט פוליטי. הסופר יורם קניוק אמר לפני הדיון כי `זהו משפט פוליטי. אחרת לא הייתי בא. מה איכפת לי אם הוא הפריע לתנועה. מעמידים אותו לדין בגלל דעותיו ובמדינת ישראל עדיין מותר להביע דעה`.

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד