קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מסמכים, נתונים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

כשהחריג הופך לכלל


השבוע יפרסם הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, בשיתוף עם הארגון הפלסטיני `נאדי אל אסיר` (מועדון האסיר) דו`ח חדש, שכותרו: `כשהחריג הופך לכלל`. הדו`ח חושף כיצד מונע השב`כ מעצירים פלסטינים להיפגש עם עורכי דינם, באופן שיטתי, במטרה להפעיל עליהם לחץ בעת החקירה. הדבר מתאפשר מתוקף הסדר מפורש בחקיקה הצבאית שישראל כופה בשטחים, המקנה לחוקרים סמכות ל`מניעת מפגש` עם עורך דינו בנימוק של `טובת החקירה` או `בטחון האזור`.

הנתונים המספריים אודות היקף השימוש שעושה השב`כ ב`מניעת מפגש` הם חסויים, בשל חיסיון המידע שממנו נהנה הארגון. אולם המידע שנאסף על ידי הוועד נגד עינויים סיפק בסיס רחב להערכה, כי מתוך 11,970 העצורים הפלסטינים תושבי הגדה המערבית שנחקרו בידי שב`כ (על פי עדות השירות) בשנים 2000-2007, בין 8,379 ל-10,773 הוחזקו במצב של מניעת מפגש עם עורך דין במשך כל תקופת חקירתם או חלק ממנה.

הבידוד ושלילת הזכות להיוועצות בעורך דין תוארו כמרכיב קריטי בלחץ שהופעל על העצורים בידי חוקריהם: רבים העידו כי הפחד, הבלבול, ואי-הוודאות שבהם היו נתונים פגעו בשיקול דעתם והשפיעו על הודאתם. עדויות אלה תומכות במסקנה כי החזקת עצורים נחקרים במצב של מניעת מפגש מגבירה את חשיפתם לפגיעה והתעללות.

הדו`ח החדש יעמוד במרכז ערב עיון מיוחד שייערך בפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים מחר יום רביעי 29/12. ד`ר מאיה רוזנפלד, שכתבה את הדו`ח בעבור הוועד נגד עינויים, תציג את הדו`ח בפתיחת הערב ולאחר מכן יתקיים דיון בנושא מניעת מפגש בהשתתפות השופטת בדימוס דליה דורנר, המשנה לפרקליט המדינה עו`ד שי ניצן ועו`ד אביגדור פלדמן.


לדו`ח במלואו:

http://www.stoptorture.org.il/files/%20%D7%9E%D7%A4%D7%92%D7%A9.pdf

להזמנה לכנס:

http://listmanager.co.il/fb/fb/userFiles/92/Website/smallvaad.jpg

--
אירית בלאס, עו`ד
רכזת פרוייקטים
הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

כנס אמנסטי `נבחרים אך מודרים` בכנסת, היום שלישי 19.11.2015
גדעון ספירו 26/08/2017 סמרטוט אדום 477 --------------
בעקבות מסע שניהלו אוהדי הפלסטינים בהולנד, &#