קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

חקירות ומעצרים פוליטיים בחסות בית המשפט הישראלי
justjlm
סולידריות
05.01.11
http://www.justjlm.org/842היום, יום רביעי 5.1.11, האריך השופט אלכסנדר רון בבית המשפט השלום בירושלים את מעצרו של מנהל מרכז המידע בסילוואן, ג’וואד סיאם, שנעצר אתמול בעקבות תלונה שהוגשה נגדו בגין תקיפה. סיאם מתבטא באופן קבוע כנגד ההתנחלות עיר דוד בסילוואן וכנגד מדיניות הרשויות הישראליות במזרח ירושלים בכלל ובסילוואן בפרט. בנוסף, אחד הפרוייקטים בהם מעורב סיאם הוא מרכז קהילתי המפעיל חוגים ופעילויות לילדי הכפר (ראו כאן).

המשטרה אמנם ביקשה להאריך את מעצרו בשישה ימים אולם בית המשפט קבע כי המעצר יוארך ביומיים בלבד. החלטה זו באה למרות שבמהלך הדיון הודה נציג המשטרה כי סיאם נחקר בין היתר חקירה בעלת אופי פוליטי שעסקה בתפקידיו השונים בוועד התושבים ובמרכז המידע בסילוואן וקשריו כביכול עם הרשות הפלסטינית. יש לציין כי אין מדובר בפעם הראשונה שאנשי משטרה מנצלים את כוחם שלא כדין בכדי לאיים ולהפעיל לחץ על סיאם ופעילים פלסטינים אחרים במזרח ירושלים (ראו כאן).

הליך המעצר כמו גם הדיון מעלים תחושה קשה של התנהגות בלתי תקינה של רשויות החוק. מחד לא הוצא צו מעצר במשך הזמן הרב שחלף מאז שהוגשה התלונה כנגד מר סיאם, ההליך התקין על פי החוק. מאידך ההחלטה על עצם מעצרו של סיאם בחשד לתקיפה התקבלה ע”י חוקריו כבר כשעה לאחר שעוכב ונחקר בעניינים שונים לגמרי (פוליטיים בעיקרם), וטרם נחקר בעניין טענת התקיפה ומבלי שניתנה לו ההזדמנות להגיב לטענות המופרכות.

בדיון התגלה שהחומר היחיד נגד סיאם הוא גרסת המתלונן עצמו, שגרסתו מפוקפקת מלכתחילה. בנוסף הציג השוטר דו”ח סודי שלא הועבר לעיון סנגורו של סיאם וממילא לא היה יכול לטעון כנגד הכתוב בו. על אף שהמשטרה הודתה שאין מלבד גרסת המתלונן ראיה הקושרת את סיאם לאירוע ועל אף שהמשטרה ממשיכה לסרב לגבות עדויות של עדי ראייה התומכים בגרסתו של סיאם, האריך בית המשפט את מעצרו ונתן גיבוי לרדיפה הפוליטית. גיבוי זה הורגש גם במהלך הדיון כאשר השופט אפשר למשטרה שלא לענות לשאלות הסנגור והשאיר את סיאם ועורך דינו בערפל מוחלט גם ביחס לעובדות שאינן סודיות כמו מועד האירוע ופעולות החקירה שכבר בוצעו.

פעולות המשטרה וכוחות הביטחון בסילוואן מסתמנים שוב ושוב כמונעים מעניין פוליטי ומטרתם לדכא ולהשתיק, גם באמצעים הקיצוניים ביותר, את אלה שמשמיעים את קולם נגד ההתנחלות והכיבוש בסילוואן. במקביל נעצר שוב היום בצהריים עדנאן ג’ית שגם הוא פעיל בוועד תושבי סילוואן ונגדו הוצא צו הרחקה מירושלים ע”י המפקד הצבאי שייכנס לתוקפו בשבוע הבא.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב