קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ניצחנו וננצח - סקירה ביקורתית של העיתונות הישראלית היומית
אורן פריסקו-
העין השביעית
12.1.11
http://www.the7eye.org.il


`נעצר חשוד בסרט ההסתה נגד שי ניצן`, קוראת הבוקר הכותרת הראשית של `ישראל היום`. איציק סבן ואפרת פורשר מדווחים בכפולה הפותחת של העיתון כי `העצור הוא בעל דעות שניתן לשייכן לימין הקיצוני, אולם לפני כמה שנים היה מוכר כפעיל שמאל שדעותיו השתנו`. עוד מדווח שבשנים האחרונות הזדהה כחבר בארגון בשם `ניצחנו וננצח`, השתייך לתנועת `ארץ ישראל שלנו`, התפקד לליכוד והתבטא נגד הקפאת הבנייה בהתנחלויות. `בעבר`, מוסיפים השניים לדווח, `הגדיר את עצמו [החשוד] כ`יהודי, חילוני, מאמין אדוק בקב`ה ובתורתו``.

ב`הארץ` מדווח על מעצר החשוד בתחתית הכפולה הפותחת. חיים לוינסון ויניב קובוביץ מדווחים כי החשוד חבר ב`מטה העולמי למען הצלת העם והארץ` של הפלג המשיחי בתנועת חב`ד ובחטיבת מנהיגות-יהודית של משה פייגלין בליכוד. ב`ידיעות אחרונות` מדווחים על המעצר ירון דורון ועקיבא נוביק, במסגרת ידיעה המתפרסמת בתחתית עמ` 12. כאן מופיע הציטוט של החשוד על עצמו בנוסח מורחב ומדויק יותר (`אני יהודי, ישראלי, חילוני, מאמין אדוק בקב`ה ובתורתו. מצטיין דיקן הפקולטה למדעי הרוח באוניברסיטת בר-אילן בשנת 2000`), המאפשר לכל בעל גישה למנוע החיפוש גוגל את האפשרות לאתר בקלות את זהותו.

אתמול, בשער עיתון `מעריב`, אפשר היה למצוא את הכותרת `מי מסית לרצוח את הפרקליט` כחלק מהפניה גדולה יותר לידיעה על דו`ח תנועת אם-תרצו בדבר מימון ערבי לארגוני שמאל. נוסח הכותרת הידהד טענות של פעילי ימין כי הסרטון שהופץ הוא פרובוקציה שנועדה להפלילם. הבוקר, כשמסתמנת תשובה לשאלה `מי מסית לרצוח את הפרקליט` שאינה עולה בקנה אחד עם טענות פעילי ימין, הידיעה על כך נדחקת לטור הצד של עמ` 17. עמיחי אתאלי ואבי אשכנזי מדווחים שם שמדובר ב`פעיל ימין מוכר`.

כפי שציין כאן אתמול שוקי טאוסיג, הדו`ח של תנועת אם-תרצו, שפורסם בהבלטה ב`מעריב`, לווה בטור פרשנות מאת בן כספית. הפרשן הבכיר של העיתון, ששימש בעבר מגאפון לממצאי הדו`חות של אם-תרצו, היה מעט מסויג יותר אתמול וכתב כך: `הפרטים שמובאים כאן היום, בתחקיר נוסף של אם-תרצו, יותר ממטרידים. אנחנו בודקים אותם כבר כמה ימים`.

למרות `כמה ימים` של בדיקה, כספית לא הכריע אתמול אם יש ממש בממצאי אם-תרצו, אלא הסתפק במסקנות חריפות אך היפותטיות (`אם אכן יש קשר בין הבנק האסלאמי, `קרנות צדקה` אסלאמיות וקרנות התומכות במשפחות שהידים ומקושרות לגורמים עוינים לישראל לבין כמה מהארגונים הציבוריים הפועלים כאן בתוכנו במסווה של ארגוני זכויות אדם למיניהם, אז משהו כאן משובש מהיסוד. אם חלק מהכסף שעומד מאחורי ארגונים כמו שוברים-שתיקה ובצלם הוא כסף אסלאמי, אז אנחנו בבעיה`).

בידיעה המרכזית שפירסם אתמול `מעריב` על דו`ח אם-תרצו כתב עמיחי אתאלי כי `המחקר חושף קשר הדוק בין קרן ה-NDC [...] שמושבה ברמאללה ואשר מעבירה מימון לארגוני שמאל רבים בישראל, לבין ארגון ה-Welfare Association (אגודת הרווחה), שבין מקורותיו הכספיים נמצאות מדינות ערב ואפילו ארגונים שמטרתם המוצהרת היא תמיכה ותקצוב של משפחות שהידים`.

בעקבות הפרסום ב`מעריב`, הבלוגר יוסי גורביץ בדק ומצא, בין היתר, כי `התרומה של ה-WA [ל-NDC] היא פחות משני אחוזים מסך התרומות` וכי `אין שום קשר – על כל פנים, אם-תרצו לא הוכיחה כזה – בין קרנות אל-קודס ואל-אקצה ובין ה-WA, שלא לדבר על ארגוני זכויות האדם הישראליים`.

בעוד שב`מעריב` בדקו את נתוני התחקיר של אם-תרצו במשך `כמה ימים`, בפוסט שפירסם אתמול גורביץ ציין הכותב כי `לגלות שרוב התרומות של ה-NDC מגיעות מהאיחוד-האירופי והבנק העולמי לקח לי פחות משלוש דקות. לקרוא ולפרק את הטיעון של אם-תרצו, ואחר-כך להרכיב אותו מחדש לפוסט – פחות משלוש שעות`.

ב`הארץ` מדווח חיים לוינסון כי `ישראל כבר מונעת מימון מארגוני טרור בחו`ל`. על-פי דיווחו, `כבר כיום ישנו איסור על קבלת תרומות מגופים טרוריסטיים בחו`ל, והרשות להלבנת הון הגבירה את האכיפה בנושא בשנים האחרונות. כך למשל, מאז 2008 אותרו 163 ארגונים הנגועים בכספי טרור, והוצאו נגדם צווים האוסרים על קבלת כספים מהם`.
_________________________________________________________

על רצפת חדר העורכים

`חיל האוויר הרג פעיל של הג`יהאד האיסלאמי ברצועה`, קוראת כותרת לידיעה מאת אנשיל פפר, אבי יששכרוף ויניר יגנה, המתפרסמת בכפולה הפותחת של `הארץ`. על פי הדיווח, ההרוג הוא מוחמד א-נג`אד, בן 25, ש`עסק באחרונה בהכנת פיגוע תופת בתוך שטח ישראל ובנוסף לכך לקח חלק בשיגור הרקטות המוגבר של השבועות האחרונים לעבר יישובי עוטף עזה`. כמו כן מצוין כי `למרות גילו הצעיר, נחשב א-נג`אר לפעיל מרכזי` ומצוין כי בפעולה נפצע `פלסטיני אחר` באורח בינוני עד קשה.

בתחתית עמוד 4 של `ידיעות אחרונות` מספקים יוסי יהושוע ורוני שקד דיווח דומה, מעט קצר יותר (ללא אזכור הפצוע). בצד עמוד 4 של `ישראל היום` מדווחים דניאל סיריוטי ולילך שובל על הפעולה, ומביאים מדברי `צה`ל` שמסר כי `חיסולו של ניג`אר משבש את ביצוע הפיגוע של הארגון, שאותו תיכנן`.

ב`מעריב` לא מדווח על האירוע כלל. בשער העיתון יש תצלום של הרמטכ`ל פוסע בחליפת מגן בעת ביקור בבסיס פיקוד העורף, בעמודי הפנים של העיתון מופיעה ידיעה לפיה שר הביטחון סירב להגיע לדיון בכנסת שבו השתתף הרמטכ`ל, בשער האחורי מדווח הכתב הצבאי של `מעריב`, אמיר בוחבוט, כי באגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה של צה`ל הקימו צוות שיבדוק את המטבחים הצה`ליים, אך באף עמוד לא נמצא מקום לדיווח על ההתנקשות בעזה.

זו התפתחות טבעית. תחילה מצניעים ומעלימים את מותם של ספק אזרחים ספק מחבלים שהתקרבו לגבול עזה ונורו על ידי כוחות צה`ל, בהמשך מצניעים ומעלימים את חלקם של פעילי טרור בפעולות `חיסול ממוקד`. קוראי `מעריב` לא רוצים לדעת מה קורה בעזה, גם כשההרוגים הם מ`הרעים`. עורכי `מעריב` מסייעים להם.

ד-ה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

חמש סיבות טובות להצביע מרצ
פעמון אזעקה – אם מרצ לא תהיה בכנסת, לנתניהו ובן גביר יהיו 61 מנדטים להרכיב ממשלה
פשיעה יהודית