קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ההסתגרות
מאת מיכאל שרון
הגדה השמאלית
15.1.11
http://hagada.org.il/2011/01/15/%d7%94%d7%94%d7%a1%d7%aa%d7%92%d7%a8%d7%95%d7%aa/


דומה שישראל מסתגרת בתוך עצמה תוך יישום הפסוק `עם לבדד ישכון ובגויים לא יתחשב`. בניית החומה היתה צעד חשוב בהסתגרות זאת מפני המרחב הקרוב לנו. שני השרים הקיצוניים, ליברמן וישי, מחדדים מגמה זאת של שנאת זרים והסתה צדקנית נגד מדינות נאורות וגופים הומניטריים. זאת על חשבון בנייה ופיתוח. מדיניות החוץ של ליברמן לא פתחה כל נתיבים חדשים, אלא סגרה נתיבים, תוך יצירת מצב של בידוד בינלאומי, והרס יחסינו עם בעלת בריתנו היחידה באיזור – טורקיה, תוך התנגדות לשיקום היחסים.

סממן לבידוד המעמיק הוא הדו`ח של הקונסולים של מדינות האיחוד האירופי בירושלים המזרחית, הממליצים על הצבת משקיפים זרים בעיר ועל התנגדות פעילה של מדינות האיחוד למהלכי ההרס והייהוד שנוקטת ישראל בירושלים המזרחית. עבדאללה מלך ירדן ביטל לאחרונה פגישה עם נתניהו בהצביעו על הקפאון באשמת ישראל בשיחות השלום והגדרתו את מדיניות ישראל כמזיקה.

הרס מלון שפרד בירושלים המזרחית, מייצג הרס שכיות חמדה שהעניקו לעיר המזרחית בחלקה את צביונה ההיסטורי והמיוחד, והפכוה כה קסומה למטיילים. רק היום התבשרנו על הסגה נוספת של הסטטוס קוו בעיר, עקב פתיחת איזור הכותל הקטן ברובע הערבי למתפללים. פעולות אלו זוכות לגינוי בינלאומי, אך תגובת ישראל היא צפצוף אחד ארוך על כל זה.

ההסתגרות מתבטאת בגל עכור של שנאת זרים והתעמרות בפליטים ובעובדים זרים. אנו מסתגרים בתוך עצמנו תוך ניסיון לאכוף הומוגניות מחליאה. כך יוצאת יוזמת החקירה המקרטיסטית נגד אירגוני זכויות אדם ואירגוני שמאל. כאן מדובר בהסתגרות מפני יציאת אינפורמציה חופשית המציבה ראי מול פנינו ומדווחת על העוולות שקורות כאן. בכך הושלם מעגל ההסתגרות – מעשי עוולה, לאומנות ופשיזם מבית והשתקת זרימת אינפורמציה חופשית ומגוון דעות. ישראל חדלה להיות דמוקרטיה במובן המקובל והפכה אתנוצנטרית, דתית וגזענית. שוב לא נהנה מהחופש ורוחב הדעות, מהתחושה שאנו בני העולם כולו. הפכנו מוקצים, ושקועים עד צוואר בגישות מסתגרות ושונאות זרים.

מגמות הסתגרות אלה באות מכוח רוב פרלמנטרי של הימין והימין הקיצוני, העושים ככל העולה על רוחם. מצטייר, שהדבר היחיד היכול לשנות דברים בשלב זה הוא לחץ חיצוני על ישראל. רוב אזרחי ישראל אדישים למתרחש, כל זמן שהמדיה מטמטמת אותם וחונקת מידע על עוולות, וכל זמן שהכלכלה במצב סביר. אלא שמצטייר שארה`ב הורידה פרופיל בסכסוך הזה והאיחוד האירופי אינו עושה כמעט דבר. נשמת האומה מתפללת לשינוי, למים חיים של שפיות וטוהר בים המסואב הזה, אלא שאלה מניין יבואו?
עק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

חמש סיבות טובות להצביע מרצ
פעמון אזעקה – אם מרצ לא תהיה בכנסת, לנתניהו ובן גביר יהיו 61 מנדטים להרכיב ממשלה
פשיעה יהודית