קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ח"כ חנין: אני מאחל את סוף דרכו הפוליטית של ברק
שש ידיעות העומדות להתפרסם הערב (יום ג`) באתרי מק`י וחד`שח`כ חנין: אני מאחל את סוף דרכו הפוליטית של ברק`האדון הזה, מר ברק, תמיד שמענו שהוא ידוע ביכולתו לפרק שעונים. אבל אף פעם לא שמענו שהוא גם יודע להרכיב את השעונים האלה מחדש. בפירוק הוא מצוין. כל דבר שהוא נוגע בו מתפרק, עכשיו הוא גם הצליח לפרק את מפלגת העבודה`, כך אמר אתמול (ב`) ח`כ דב חנין (חד`ש) בדיון שנערך בכנסת. ועוד הוא הוסיף `אני מאחל לו מכל לבי שזה יהיה המהלך האחרון של סוף דרך פוליטית, לא מפוארת, דרך פוליטית מבזה. אני מאחל לו שבזה הדרך הפוליטית העגומה והמזיקה הזאת תבוא סוף-סוף לסופה. אני מאחל לו את הדבר הזה מכל לבי, ואני מקווה שהציבור הישראלי יזכה לראות את סוף הדרך הזאת. זה לא רק סוף המסכה של אהוד ברק, זה גם סוף המסכה של ממשלת נתניהו. ממשלת נתניהו היום הופכת לממשלה של אסון גלוי בלי שום מסווה. זה נכון, היא תמשיך בוודאי לשקר את העולם וגם את הציבור הישראלי`.ח`כ חנין הדגיש בדיון ש`צריך להיות ברור לציבור הישראלי שאנחנו מדברים על ממשלה של התנחלויות ושל כיבוש ושל מלחמה. כן, מלחמה אזורית חדשה, שמאיימת עלינו בהיעדר כל תהליך מדיני אמיתי. התדרדרות למלחמה כזאת קיימת, מסוכנת, אמיתית, וזה הזמן להתריע עליה. הממשלה הזאת, ללא שום מסכה, תהיה ממשלה של איומים והתקפה על המרחב הדמוקרטי. הממשלה הזאת, ללא שום מסכה, תהיה ממשלה של אפליה מעמיקה והולכת של האוכלוסייה הערבית. הממשלה הזאת, ללא שום מסכה, תהיה ממשלה של גזירות של המשך הצמצום בתקציבי הבריאות והרווחה ודיאטה למערכת החינוך. הממשלה הזאת, ללא שום מסכה, תהיה ממשלה שתמשיך לא לספק פתרונות דיור לזוגות צעירים ולצעירים בכלל בישראל. ולכן, עמיתיי חברי הכנסת, הממשלה הזאת היא ממשלה שצריך להעביר אותה מן הארץ ומוטב מוקדם מן המאוחר`.אל עראקיב נהרס בפעם העשירית: פצועים ועצוריםהכפר הבדואי אל עראקיב נהרס אמש (ב`) בפעם העשירית. כוחות משטרה אשר הגיעו למקום זה היום השני ברציפות על מנת להרוס מבנים בכפר ופגעו בתושבים. העימותים פרצו לאחר הרס הבתים כאשר המשטרה ניסתה למנוע מהתושבים לחזור ולבנות את בתיהם מחדש. במהלך העימותים נפצעו חלק מהמפגינים מפגיעת כדורי גומי ו-12 נעצרו והובאו לחקירה במשטרת רהט. בין העצורים: רכזת הפורום לדו-קיום, חיה נח; פרופ` גדי אלגזי מאוניברסיטת תל אביב; פעיל חד`ש בנגב, מומתאז חטיב; ופעיל שלום הוותיק עמוס גבירץ. סלים אבו איסמעיל תושב הכפר סיפר לעיתונאים הרבים כי `כיסחו את הילדים. כל אחד מהתושבים קיבל איזה ארבעה חמישה כדורים. כל מי שמנסה לקום נותנים בו עוד כדור. רק בסרטים ראיתי כאלה דברים`.

כוחות השמאל הפלסטינים דורשים לערוך בחירות לרשויות המקומיותכוחות השמאל הפלסטינים דורשים לערוך בחירות לרשויות המקומיות בהקדם. בריאיון שהעניק מנהיג מפלגת העם הקומוניסטית, באסם סלחי, לסוכנות הידיעות הפלסטינית `מעאן` הוא קרא לראשי הרשות לקיים את הבחירות בהקדם. לדבריו, ניתן לקיים את הבחירות כבר בחודש מאי הקרוב `ואין כל סיבה לדחות אותן`. ביום א`, האחרון נפגשו נציגי כל ארגוני השמאל הפלסטיני ברמאללה וקראו לקיים את הבחירות בהקדם. עוד הם מסרו שללא מענה חיובי לדרישתם, יחלו בקמפיין ציבורי המלווה במחאות רחוב, כדי להבטיח את קיום הבחירות.יצוין שחודש שעבר פסק בית המשפט העליון הפלסטיני כי דחיית הבחירות היא בלתי חוקית ודרש מהרשות לקבוע תאריך לעריכתן. ביוני 2010, החליטה הרשות לדחות את הבחירות ללא קביעת מועד מחייב. בישיבה שנערכה ביום א` השתתפו נציגיהם של מפלגה העם, החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין, החזית העממית לשחרור פלסטין, היוזמה הלאומית הפלסטינית, האיחוד הדמוקרטי הפלסטיני ואישים עצמאיים.הערבים עובדים יותר שעות ומשתכרים פחות

ב-2007 היה ממוצע השכר ברוטו לחודש לערבים שכירים 5,410 שקל, נמוך בכ-2,500 שקל ביחס לשכרם החודשי של יהודים שכירים, שעמד על 7,885 שקל. הפער בין שתי הקבוצות הוא 46% לרעת הערבים. כמו כן, ההכנסה הממוצעת ברוטו לחודש למשק בית במגזר הערבי באותה שנה היתה 8,818 שקל, בהשוואה ל-14,242 שהכניס משק בית יהודי באותה תקופה - פער של 38% לרעת משקי הבית הערביים. כך עולה מנתונים שפרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

עוד מתברר, כי ממוצע שעות העבודה של גברים ערבים גבוה מזה של גברים יהודים` 55.6 שעות לעומת 51.8 שעות. ממוצע שעות העבודה של נשים ערביות נמוך במקצת מהממוצע של נשים יהודיות: 38.9 שעות לעומת 39.8 שעות. עוד מלמדים הנתונים כי ככל שמספר שנות הלימוד גדל, כך הפער בהכנסה החודשית הממוצעת בין יהודים לערבים גדל. ב-2007, שכרם של ערבים שכירים בעלי השכלה של 16 שנות לימוד ומעלה עמד על 7,729 שקל בחודש, בהשוואה ל-11,176 שקל בקרב יהודים.מאות מרצים חתמו על עצומה שלא להעמיד לדין את הסופרת והמתרגמת אילנה המרמןכ-250 חברי סגל מאוניברסיטאות ומכללות חתמו על עצומה, הקוראת ליועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, שלא להעמיד לדין את הסופרת והמתרגמת אילנה המרמן על מעורבותה בהסעת נשים וילדים פלסטינים לטיולים בישראל, תוך כדי הפרת `חוק הכניסה לישראל`. בעצומה, שנשלחה אתמול (ב`), אף מצהירים חברי הסגל על נכונותם `להסיע את הנשים הפלסטיניות עם ילדיהן, להסתירן, ולתמוך בכל דרך אחרת, להלכה ולמעשה, בקריאת התגר` של פעילות השמאל על הכיבוש ומערכת החוקים הנלווית לו. בחודשים האחרונים ארגנה המרמן, יחד עם נשים נוספות, ביקורים של נשים וילדים פלסטינים, דרך המחסומים, במקומות שונים בישראל. הפעילות האחרונה נערכה ביום שבת האחרון, והשתתפו בה כ-20 נשים ישראליות ומספר דומה של פלסטיניות. עד כה נחקרה המרמן פעמיים במשטרת ירושלים על מעשיה, וכך גם כמה משותפותיה לפעילות. לדבריה, חוקר המשטרה אמר לה כי בכוונתו להמליץ על הגשת כתב אישום נגדה.בעצומה נכתב `אנו, מורות ומורים במוסדות האקדמיה הישראלית, בעבר ובהווה, מבקשים להביע את תמיכתנו במעשה האמיץ של אילנה המרמן וחברותיה המסיעות נשים פלסטיניות שחיות תחת משטר של כיבוש צבאי לימי בילוי בישראל תוך כדי הפרת `חוק הכניסה לישראל`. יוזמתן נועדה לאפשר לנשים ולילדיהן לשאוף מעט אוויר של חופש. היא נועדה גם לסמל, במודע ובמוצהר ובדרך לא אלימה, קריאת תיגר על הפגיעה בזכויות האדם, בכבודו ובחירותו, בשטחים הכבושים בידי ישראל זה ארבעים וארבע שנים. ובייחוד, על מערכת הדיכוי המשוכללת, של בירוקרטיה, גדרות ומחסומים, המאפשרת לאוכלוסייה אחת חופש תנועה בלתי מוגבל ומכפיפה אוכלוסייה אחרת למשטר של צווים והיתרים`.ועוד: `בימים העגומים האלה, כשכמעט מדי שבוע בשבוע אנחנו מתבשרים על הצעת חוק גזענית ממין חדש, כל אחת חמורה מקודמתה ורומסת ברגל גסה יותר את ערכי הדמוקרטיה והשוויון האזרחי, ניתן תוקף אקטואלי גדל והלך לאמירתן של קומץ הנשים האלה: `לא אנחנו מפרות את החוק – מדינת ישראל היא שמפרה אותו זה עשרות שנים. לא אנחנו, נשים בעלות תודעה אזרחית דמוקרטית, הרחקנו לכת. מדינת ישראל היא שמרחיקה לכת ומדרדרת את כולנו אל התהום ואולי אף אל אובדן`. בין החותמים: פרופ` אבנר בן-עמוס, אוני` תל אביב; פרופ` אבנר גלעדי, אוני` חיפה; ד`ר אבנר כהן, מכללת אורנים ואוני` חיפה; פרופ` אברהם עוז, אוני` חיפה; פרופ` אווה אילוז, האוני` העברית; ד`ר אורלי לובין, אוני` תל אביב; ד`ר אלה קרן, האוני` הפתוחה; ד`ר אפרים דוידי, אוני` תל אביב; ד`ר אראלה שדמי, מכללת עמק יזרעאל; פרופ` בן ציון מוניץ, אוני` תל אביב וד`ר דני פילק, אונ` בן-גוריון; ד`ר עובדיה עזרא, ד`ר, אוני` תל אביב; פרופ` עודד גולדרייך, מכון וייצמן למדע וד`ר עופר כסיף, המכללה האקדמית ספיר.

תוניסיה: מפגינים נגד ממשלת ההמשך פוזרו בכוחאלפי אזרחים קיימו אתמול והבוקר (ג`) הפגנה במרכז תוניס, בירת תוניסיה, ודורשים ממפלגת השלטון להרפות מאחיזתה במדינה. המפגינים התאספו הבוקר ליד מטה מפלגתו של בן עלי במרכז תוניס כדי למחות על הישארותם של שרי הפנים והחוץ הנוכחיים גם בממשלה החדשה. המפגינים צעקו סיסמאות בגנות המפלגה ודרשו את פירוקה באופן מוחלט. כאשר המפגינים החלו לצעוד לעבר בניין משרד הפנים, החליטו כוחות הביטחון לעצור את התקדמותם. חיילים ירו אש חיה באוויר, בעוד כוחות המשטרה הפעילו זרנוקי מים וירו גז מדמיע בניסיון לפזר את מאות המפגינים בשדרות בורגיבה.ראש ממשלת תוניסיה, מוחמד רנושי, הנמנה עם נאמני הרודן זיין אל-עבדין בן עלי שנמלט מארצו, הכריז הערב (שני) על הרכב ממשלת המעבר שהקים, האמורה לנהל את המדינה עד לקיומן של בחירות לנשיאות. בין היתר, הודיע רנושי כי רוב השרים הבכירים בממשלתו הקודמת, שפעלה תחת הנשיא המודח, יישארו בתפקידיהם - בהם שר החוץ, שר הפנים, שר ההגנה ושר האוצר. עם זאת, ישנם גם כמה מינויים חדשים, ובין היתר מונה אחד ממנהיגי האופוזיציה `מטעם` שפעלה בהסכמת בן עלי, נג`יב צ`בי, לשר לפיתוח אזורי. עוד שניים ממנהיגי האופוזיציה, אחמד איברהים ומוסטפה בן ג`עפר, קיבלו גם הם משרות בממשלה. מנהיג המפלגה הקומוניסטית של העובדים, חמא חממי, התראיין הבוקר בתחנת הרדיו הצרפתית `אירופה 1` והממשלה החדשה, `המכונה ממשלת מעבר היא למעשה ממשלת המשך למשטר של בן עלי. אלה אותם אנשים שצידדו ברודנות במשך עשרות שנים. ההמונים דורשים שינוי לעומק: דמוקרטיה אמיתית וצדק חברתי`.סרטון על ההפגנות שנערכו אתמול בתוניס נגד ממשלת המעבר (7.15 דקות):

http://www.youtube.com/watch?v=L7CPIVtFd38&feature=player_embedded
O


N
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

חמש סיבות טובות להצביע מרצ
פעמון אזעקה – אם מרצ לא תהיה בכנסת, לנתניהו ובן גביר יהיו 61 מנדטים להרכיב ממשלה
פשיעה יהודית