קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

טרנספר באלימות לאזרחי ישראל הבדואים (2)
news1
יעלה רענן
20.01.11
http://www.news1.co.il/Archive/003-D-55904-00.htmlטרנספר באלימות לאזרחי ישראל הבדואים


השבוע נהרס הכפר הבדואי אל-עראקיב בפעם העשירית תוך חצי שנה הממשלה מפעילה שם טרנספר אלים מהאדמות, כאשר הדיונים המשפטיים על הבעלות על האדמות עדיין רחוקים מסיום מוכרחים לעצור את האלימות, מוכרחים לעמוד עם תושבי הכפר

פעולות הממשלה עוברות כל גבול. עתה נפרצים גבולות חדשים: דרכי ה`שכנוע` לטרנספר של אזרחי ישראל. הריסות בתים בכפרים הבדואים הבלתי מוכרים הפכו כבר לדבר שבשגרה. עתה המדינה עלתה מדרגה באלימות כלפי הקהילה הבדואית, ונראה שמוסדות המדינה מעוניינים שהתנהלות זו תהפוך לשגרה החדשה. עלינו לעשות הכל כדי למנוע זאת!

ביום ראשון (16.1.11) הגיעו לאל-עראקיב כוחות שיטור, סיירת ירוקה, קק`ל ועוד, והחלו להרוס את הכפר בפעם התשיעית בחצי שנה. הפעם הם קיבלו כנראה הוראות להשתמש באלימות כדי להצליח. האלימות כללה ירי כדורי גומי אל תושבי הכפר, גז מדמיע, ודחיפות ומכות. נער בן 15 ועוד ארבעה פצועים נשלחו לבית החולים. נעצרו תושבים, וכן כל פעיל זכויות אדם שניתן היה לתפוס אותו. לאחר הריסת הכפר, כוחות המשטרה נשארו בשטח, ו`הגנו` על הבולדוזרים שאספו את שאריות ההריסות, כך שהתושבים לא יוכלו להשתמש בבדים הקרועים לבנות מחדש את האוהלים, ולא יוכלו להקים לעצמם קורת גג ללילה החורפי הקר. במשך שעות היום תושבי הכפר היו בעוצר, בבית הקברות של הכפר. רק בשעת הדמדומים עזבו השוטרים והבולדוזרים את הכפר, והתושבים יכלו להגיע שוב לחבריהם, ולאוכל.

ביום שני (17.1.11) חזרו השוטרים והבולדוזרים, בפעם העשירית (!), והפעם עצרו והיכו יותר אנשים. את העצורים, ביניהם מספר פעילי זכויות אדם, השאירו בבית המעצר בבאר שבע ללילה, אולי כדי שיבינו היטב שלא כדאי להם לתמוך בזכויות אדם. חיה נח, מנכ`ל פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי, ויעקב מנור, פעיל זכויות אדם ופנסיונר - היו בין אלה שזכו בשיעור אזרחות זה, ואיתם סטודנטים ואחרים.

במקום הכפר ההיסטורי, הממשלה והקק`ל מעוניינות לטעת יער. הממשלה מעוניינת למנוע מאזרחיה הבדואים גישה לאדמות לחקלאות, ואם צריך לטעת יער במדבר כדי להשיג זאת - אין בעיה. הבעלות על הקרקעות נמצאת עדיין בדיונים בבית המשפט המחוזי בבאר-שבע, והדרך עוד ארוכה עד להכרעה סופית, שכן בכל תוצאה העניין עוד יעלה לבית המשפט העליון. אבל הממשלה רוצה כבר עכשיו למנוע בכוח את השימוש בקרקע, להפוך אותה ל`קרקע לאום` ולטעת בה יער ללא טעם. זאת, כדי שגם אם ינצחו הצדק ההיסטורי וחברי הקהילה - הם לא יוכלו לממש את זכותם לשימוש בקרקע. לכן הממשלה פועלת באלימות קשה, בטרנספר אלים של אזרחי המדינה מאדמותיהם.

וזו רק יריית הפתיחה. לאחר ההצלחה באל-עראקיב, ולאחר שיבינו שרוב הציבור שותק והדרך שלהם חופשית לפעול באלימות - ימשיכו נציגי הממשלה לכפרים הבאים ויפעלו בהם בדרך דומה, או אף אלימה יותר. הכפר הבא יהיה אל-מקימן. אחריו `מחכים` עוד עשרים כפרים בדואים. ניתן לצפות לטרנספר אלים של כ-40,000 אזרחי ישראל ערבים-בדואים בנגב. אלימות זו של הממשלה מצטרפת לשורת משפטים, מעצרים ומאסרים של פעילי זכויות אדם, כלא ענק שייבנה לפליטים, שנים של התנהלות דומה כלפי אזרחים ערבים, ועדות פרלמנטריות, חוקים גזעניים...

חייבים לעצור זאת מיד! חייבים לעמוד שכם-אל-שכם עם תושבי הכפר. אסור לאפשר למדינה לפגוע בזכויות האדם באלימות, ולעמוד מנגד. בואו כל יום להזדהות עם תושבי אל-עראקיב. חובה לייצר מחאה גדולה בנגב. אם ניכשל באל-עראקיב, רמת האלימות הזו תהפוך לנורמה, והמדינה תמשיך לפעול להרס שאר הכפרים. לפרטים ולתיאום - כל עוד הם לא יעצרו שוב - חיה נח הנ`ל 052-4269011, וד`ר עוואד אבו-פריח, דובר אל-עראקיב, 054-6755258. להתראות באל-עראקיב!
________________________________________
המחברת דוברת המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים, מרצה במכללת ספיר

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב