קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מה כל כך מפחיד באיש עסקים ערבי
themarker
אמיר עסלי
18.1.2011
http://www.themarker.com/tmc/article.jhtml?ElementId=/ibo/repositories/stories/m1_2000/skira20110118_1210190.xml&from=haaretzניסיון ההשתלטות של איש העסקים הפלסטיני באשר אל-מסרי על חברת הנדל`ן הציבורית דיגל, מעלה לסדר היום את השאלה מדוע מהלך זה או דומה לו, שיבוצע על ידי ערבי ישראלי, ייראה כה חריג בנוף שוק ההון הישראלי.

למרות חידוש הפעילות בשוק הראשוני ב-2010 (לאחר עצירה בהנפקת חברות חדשות ב-2008-2009), אין עדיין בבורסה בתל אביב ולו חברה ציבורית אחת בבעלות אנשי עסקים מהמגזר הערבי. העובדה שייצוגו של המגזר בשוק העבודה הישראלי בכלל, ובעמדות ניהוליות ובכירות בפרט, נמוך הרבה יותר ביחס לשיעורו של המגזר באוכלוסייה - ידועה ואין צורך להכביר על כך מלים. מחקרים מראים גם כי ההפסד של המשק כתוצאה מאי מימוש הפוטנציאל של כוח העבודה של המגזר הערבי מסתכם בעשרות מיליארדי שקלים בשנה. אין ספק שעובדה זו היא מחסום משמעותי בפני צמיחתה ופריחתה של הכלכלה בישראל.

הבורסה משקפת מציאות זו כמראה. חסמים תרבותיים וכלכליים הם הסיבה העיקרית למצב. כך למשל, רוב החברות הערביות הן משפחתיות, דבר המקשה על המעבר לשוק ההון, המחייב `התפשטות` הנובעת מכפיפות לחובות הגילוי החלות על חברות ציבוריות. מעבר לכך, גופי החיתום שילוו הנפקה של חברה ערבית צפויים לייחס לחברה רמת סיכון גבוהה יותר, וכתוצאה מכך להפחית משוויה ובכך להשפיע לרעה על כדאיות ההנפקה בכלל.

בנוסף, חברות מהמגזר הערבי נוטות להיות שמרניות יותר ולא לפעול תוך מינוף גבוה מדי. בהקשר זה ראוי לציין שחברות בבעלות אנשי עסקים ערביים נתקלות לרוב בקשיי מימון חיצוני הן מבחינת היקף המימון הבנקאי שמוצע להן והן מבחינת הריבית הגבוהה הנדרשת על ידי הבנקים, שאמורה לשקף את הסיכון הגבוה יותר לכאורה בעמדת הלוואות לעסקים מהמגזר. בכך אני רואה סיבה נוספת לחשיבות השתלבותן בשוק ההון, המהווה כלי לחברות רבות להשגת מימון והשאת עסקיהן.

עם זאת, בשנים האחרונות מורגש שינוי חיובי בהיבט של פתיחות אנשי עסקים מהמגזר הערבי המגלים יותר ויותר נכונות לצרף שותפים, וכן שינוי בגישה ובחשיפה של האוכלוסייה הערבית בכלל לשוק ההון. באחרונה פורסם, למשל, כי בחמש השנים האחרונות גדלה ההשקעה של לקוחות הבנק הערבי-ישראלי בני`ע בכ-240% - וכי חלה עלייה משמעותית בתחום הייעוץ בניירות ערך בבנק.

אין ספק כי מצב זה של הסתגרות אנשי עסקים מהמגזר הערבי, היעדר חשיפה ושיתופי פעולה בינם לבין יתר ציבור אנשי העסקים בישראל הוא מצב שאינו רצוי ושיש בו כדי לפגוע בכלכלה הישראלית. כיום פועלות במשק חברות מצליחות ומשגשגות בבעלות אנשי עסקים מהמגזר הערבי בתחומי המסחר, המזון והטכנולוגיה, שיתר ציבור אנשי העסקים פשוט אינו מכיר, וחבל. הגברת החשיפה ושיתוף הפעולה יכולה לתרום רבות לכלכלה הישראלית. השתלבותן של חברות מהמגזר הערבי בבורסה היא דרך המלך ליצירת חשיפה לחברות אלה והגברת שיתופי הפעולה.

דווקא במציאות הפוליטית הנוכחית חשוב לפרוץ את החסמים ולאפשר לערביי ישראל להשתלב בכלכלה באופן מלא - לא רק בשוק העבודה, אלא גם בשוק ההון. מי ייתן ובעתיד הלא רחוק חברות ציבוריות בבעלות אנשי עסקים ערבים לא יהיו תופעה נדירה במשק.
הכותב הוא עורך דין במחלקת שוק ההון במשרד יגאל ארנון ושות`
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב