קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ערביי יפו מוחים: עשרות צעירים יהודים תקפו מתפללים במסגד
חגי מטר
nrg
20.01.11
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/202/635.html?hp=0&loc=105&tmp=7946עשרות צעירים יהודים תקפו מתפללים מוסלמים ליד מסגד ביפו במוצאי שבת שעברה, כך טוענים עדי ראייה תושבי יפו. הדבר הצית זעם בקהילה הערבית, שעכשיו מתארגנת למחאה. במסגרת תהלוכה בת כמה שעות ברחובות יפו הגיעו בשבת לפנות ערב למסגד נוזהא כמה עשרות צעירים, חלקם מהגרעין התורני ביפו וחלקם תושבי התנחלויות.

על פי מספר עדים, הצעירים היהודים נושאי דגלי ישראל עצרו מול המסגד, קראו `מוחמד חזיר` ו`מוות לערבים`, ואף זרקו אבני חצץ לעבר חומות המסגד. `כבר כמה זמן שהם עושים תהלוכות ביפו ומתגרים באנשים, אבל הפעם הם עברו כל גבול`, אמר השבוע השייח` סלימן סטל, אימאם המסגד בשדרות ירושלים וראש הפלג הדרומי בתנועה האסלאמית ביפו.

`זה היה ממש לפני התפילה, ומשהו כמו מאה מהם עמדו שם והתחילו לקלל אותנו. המשטרה אמנם הפרידה בינינו, אבל לא עצרו אף אחד`. `אין בעיה שאנשים יצעדו ביפו, אבל הצעדה הזו היא פרובוקציה נטו`, הוסיף כאמל אגברייה, יו`ר ועד שכונת עג`מי. `ליוויתי אותם כשהם עברו בין הבתים בשכונה והלכו לים. חשבתי שזה נגמר, אבל אחר כך הם חזרו וזרקו אבנים על המסגד. אף אחד לא הפריע להם, והם עשו זאת רק כדי לפגוע`.

התקרית במוצאי שבת הציתה זעם רב בקהילה הערבית ביפו, ובשני בערב נערך במרכז היהודי-ערבי כינוס חירום מרובה משתתפים, עם נציגים מכל התנועות והמפלגות ביפו. בכינוס הוחלט להקים ועדה שתשיק בימים הקרובים פרויקט מסיבי נגד ההתנחלות האידאולוגית-ימנית ביפו.

בין היתר הקמפיין יכלול הסברה בקרב תושבים ותלמידי בתי ספר, כנס נגד גזענות ותהלוכה, שתתקיים בתוך שבועיים ותכיל גם ארגוני שמאל ותושבים יהודים של יפו התומכים באחווה ובשכנות טובה.

`הגיע הזמן להגיד שהשקט התעשייתי שהיה סביב ההתנחלות כבר לא יוכל להמשיך`, מסביר סמי אבו-שחאדה, פעיל בוועדה העממית של יפו וממארגני הכינוס. `הרעיון הוא להגביר את המודעות, למנוע השכרת ומכירת דירות לאנשים האלה, למנוע כל שיתוף פעולה אתם`.

לדברי אבו-שחאדה, חלק מהבעיה היא בתמיכה הממסדית ממנה נהנים המתנחלים. `אנשי הגרעין התורני מלמדים בהתנדבות במערכת החינוך ביפו ללא הפרעה. בחגים

הם עושים אירועים גדולים, ובחנוכה הביאו לכאן רב מחברון שאמר במפורש שצריך לטרנספר את הערבים. יש פה מנטליות שגם תושבי יפו היהודים צריכים להוקיע. מה שקרה בשבת היה יכול להתפתח לאסון`.

יום לפני הכינוס הוציא חבר המועצה אחמד משהראוי מכתב בהול לרון חולדאי, ודרש את מעורבותו בעניין. `לנוכח התופעה ההולכת ומתגברת של התגרויות המתנחלים באוכלוסייה של יפו, יהודים וערבים שמבקשים להמשיך ולחיות בכבוד ובדו-קיום בעיר, ראוי שאדוני ראש העירייה יפעל ביתר תקיפות נגד כל אותם גורמים קיצוניים שבאים להבעיר את השטח בעיר`, כתב משהראוי, ודרש ישיבה מיוחדת בנושא בהנהלת העירייה.

הגרעין התורני הוקם לפני כשלוש שנים בלב יפו ומונה כמה משפחות של יהודים דתיים שבאו להתגורר באזור `מתוך רצון להתחבר לקהילה ולקחת חלק במרקם החיים הקסום של יפו`. למרות זאת, מאז הקמתו שררה מתיחות בין אנשיו לתושבי המקום, שטענו לא פעם לפרובוקציות.

בתגובה לטענות אמר השבוע הרב יובל אלפרט, ראש הגרעין התורני, שהצעדה ומסלולה אושרו על ידי המשטרה. `אני הייתי רק בתחילת המסלול, אבל השוטר שליווה את הצעדה מההתחלה ועד הסוף אמר לי שלא היו התגודדויות, לא היו התפרעויות, ולא היה שום התגרויות`, אומר אלפרט, `הצעדה הייתה לכבוד שבת שירה, והרעיון היה ללכת לים ולשיר את שירת הים. אנחנו רוצים לחיות בשלום, ואני מתנצל אם מישהו נפגע. גם הנפת הדגלים לא באה לפגוע באף אחד`.

בישיבת `שירת משה` הצמודה לגרעין התורני והמוצגת על ידי כמה מהפעילים היפואים כקשורה ליוזמה לייהוד העיר, דווקא הסתייגו השבוע מהצעדה. `מטרת הצעדה לא הייתה להתססה, אבל אנחנו מראש לא רצינו צעדות כאלה וגם אף אחד מהתלמידים שלנו לא השתתף בה`, אומר ראש הישיבה, אריאל אלמליח, `זה לא מועיל ולא מוסיף לאף אחד, בטח שלא ליפו. בשבוע שעבר רון חולדאי התארח אצלנו, וראה בעיניים את הצדדים החברתיים של הישיבה, שזו המטרה המרכזית שלנו. אנחנו פה שנתיים וחצי, ושום דבר שעשינו לא גרם להתססה`.

במפגש שערך ראש העירייה עם תלמידי תיכון אג`יאל ביפו ביום שלישי האחרון עסק חולדאי גם בנושא ואמר כי `כל זמן שהם לא עוברים על החוק יהיה מותר להם להיות פה`.

`זה שאני לא אוהב את זה, זה דבר אחר`, הוסיף חולדאי. `עדיין מותר להם. אזרח במדינת ישראל גם אם הוא חובש כיפה או חובש רעלה זכאי לשכור או לקנות דירה. זה החוק במדינת ישראל. זה חוק שנכון ליהודים ונכון לערבים. לכל יהודי מותר להתיישב ביפו. לכל ערבי מותר להתיישב בכל מקום`.

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה: `במסגרת ביקורו של שר המדע והטכנולוגיה בעיר תל אביב-יפו, אליו התלווה ראש העירייה, ביקש השר לסייר גם בישיבה ברחוב טולוז ביפו. ראש העירייה לא הביע כל תמיכה בפועלה של הישיבה. בעקבות ההפגנה ביפו התייחס ראש העירייה לנושא ואמר כי `אני מודאג מהניסיונות לעורר פרובוקציות ביפו כפי שארע במוצאי שבת. עיריית תל אביב-יפו רואה בחיים משותפים כערך שיש לטפח ולשמור עליו. כל ניסיון להתסיס – מגונה. אנו נפעל ככל יכולתנו כנגד גורמים קיצוניים המבקשים לפגוע במרקם החיים המשותף המתקיים בעיר``.

גורמים במשטרת תל אביב אמרו השבוע כי המשטרה הפרידה בין הצדדים וכי לא היה צורך לבצע מעצרים. כמו כן, אמרו במשטרה שאם נזרקו אבנים, כנראה שלא ניתן היה לזהות מי הזורק.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב