קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מבקשים טיפול נאות
nrg
צבי בנטואיץ
27.01.11
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/205/080.html?hp=1&loc=27&tmp=6852במאמרו של בן-דרור ימיני, `הרפלקס המותנה של השמאל` (דעות, 25.1), פנה הכותב אלי ואל חברי להנהלת ארגון רופאים לזכויות אדם, פרופ` רפי ולדן, בשאלה אישית: האם אנו כדמויות ציבוריות, פרופ` ולדן כרופאו האישי של הנשיא, ואני כמי שקיבל בכנסת אות על מפעל חיים לתרומה למערכת הבריאות, שותפים לביקורת שהשמיעה העמותה על דוח ועדת טירקל. לשיטתו, ביקורת זו תורמת לערעור מעמדה של מדינת ישראל, והיא מטילה דופי בטוהר המידות של חברי הוועדה. תשובתי הפשוטה לשאלה האישית הזאת היא כמובן חיובית, אלא שהיא מחייבת הסבר מפורט יותר.

ארגון רופאים לזכויות אדם מונה למעלה מאלף חברים, בהם רופאים ואנשי בריאות רבים, ורואה את עיקר מטרתו במאבק למען מימוש הזכות לבריאות של כל אדם, תוך מתן כבוד אנושי וחמלה כלפי כל בני האדם. הארגון משקיע את מרצו בפעולה למען קבוצות מוחלשות באוכלוסייה, למען מהגרי עבודה ופליטים, כמו גם למען פלסטינים החיים בשטחים הנמצאים בשליטת ישראל. עבודה ארוכת שנים ומלאת ניסיון - היא אשר מביאה את אנשי הארגון להכיר ולעקוב עד כמה שאפשר מקרוב אחר מה שקורה בעזה, גם לאחר ההתנתקות ועד היום.

בעדות שנתתי בפני ועדת טירקל כנציג רופאים לזכויות אדם, הצבעתי על המשמעות הבריאותית הקשה של הסגר המתמשך מ-2007 על עזה. דווחתי על כך ששני שליש מהתושבים סובלים מחוסר ביטחון תזונתי ו-80 אחוז נשענים על סיוע חיצוני של האו`ם; על כך ששיעור גבוה במיוחד של ילדים סובלים מבעיות בגדילה הקשורות בתזונה; ועל כך ש-95 אחוז מהמים בעזה אינם ראויים לשתייה.

הבאנו נתונים קשים על מערכת הבריאות בעזה ועל הקשיים המשמעותיים בפניהם עומדים חולים על מנת שיקבלו טיפול נאות, הן מבחינת הציוד הרפואי שחסר והן מבחינת העדר ידע והתמחות מקצועית מספיקה, במיוחד לחולי סרטן, לב, וניתוחי מוח ואורתופדיה. הצגנו את המכשולים שמערימה ישראל על יציאת חולים לטיפול אל מחוץ לעזה כמו גם את תרומתה ארוכת השנים לתת-פיתוח שיש בעזה בכל הקשור לשירותי בריאות ואת העיכוב בהעברת ציוד רפואי חיוני.

על רקע דברים אלה מובנת ביקורתנו על מסקנות הוועדה. מעולם לא הטלנו דופי בטוהר המידות האישי של חברי הוועדה, אולם ראינו בדוח התעלמות בלתי מובנת ובלתי ראויה מהסבל והקשיים

קשה לקבל את קביעת הוועדה שאין מדובר בפגיעה הומניטרית כל עוד לא מורעבת האוכלוסיה האזרחית בצורה המסכנת את חייה. יתר על כן, האם ראוי למדינת ישראל לנהוג באמות מידה שכאלה הגורמות לסבל ולנזק גופני לאוכלוסיה אזרחית, גם אם היא מוגדרת כאוכלוסיית אויב? האם זוהי הדרך ואלו הערכים עליהם אנו רוצים לגדל את ילדינו?

על כן, בן-דרור ימיני, דורשי טובתה של מדינת ישראל אנו. מתוך חרדה כנה לדמותה המוסרית הרפואית אנו משמיעים את קולנו. אין אנו עושים דמוניזציה של המדינה, אלא מנסים לשמר את הערכים הבסיסיים עליה קמה ואשר בלעדיהם לא תהיה לה תקומה.

פרופ` בנטואיץ הוא יו`ר `רופאים לזכויות אדם`ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב