קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בצלם עתר לבג"ץ כדי שיורה לפרקליטות הצבאית להכריע לגבי תיק הריגת פיראס קסקס לפני 3 שנים
בצלם
7.2.11
http://www.btselem.org/Hebrew/Firearms/20110207_Qasqas_petition.asp


ב-3.2.11 הגיש בצלם, באמצעות עו`ד גבי לסקי, עתירה לבג`ץ בדרישה שיורה לפרקליטות הצבאית להחליט האם לנקוט צעדים נגד המעורבים בהריגתו של פיראס קסקס . לפני שלוש שנים נורה קסקס למוות בידי חיילים בעת שלא היה חמוש ולא נשקפה ממנו סכנה כלשהי.

המקרה אירע ב-2.12.07 בכפר א-טירה שבאזור רמאללה. פיראס קסקס, בן 32, נשוי ואב לשלוש מהכפר בתיר שבאזור בית לחם, הגיע עם משפחתו לבקר קרובים בכפר א-טירה. על-פי המידע שבידי בצלם, בשעות הצהריים של אותו היום טייל קסקס עם שני גיסיו בשטח פתוח הסמוך לבתי א-טירה. לפתע הבחינו השלושה בקבוצת חיילים במרחק של כ-500 מטרים מהם בקו אווירי. החיילים פתחו באש חיה לעבר השלושה, ללא כל אזהרה מוקדמת ועל אף שהשלושה לא היו חמושים ולא עשו דבר שיכול היה לסכן את החיילים. קסקס נפגע מקליע שחדר לגבו ויצא מבטנו. גיסיו פינו אותו לבית החולים ברמאללה, שם מת מפצעיו.

לאחר האירוע פנה בצלם לפרקליטות הצבאית מספר פעמים בדרישה כי תורה על חקירת מצ`ח לבדיקת נסיבות הריגתו של פיראס קסקס. רק כחודשיים לאחר האירוע הורה הפצ`ר על פתיחת החקירה בנושא. בצלם סייע למצ`ח בתיאום גביית עדויותיהם של שני קרובי משפחתו של קסקס והעביר לחוקרים את כל החומר הרלוונטי שהיה ברשותו. ככל הידוע לבצלם, פעולת החקירה האחרונה בתיק בוצעה לפני למעלה משנה וחצי. לאחר סיום החקירה הועברו ממצאיה לפרקליטות הצבאית לעניינים מבצעיים.

על אף הזמן הרב שחלף מאז האירוע ומאז הסתיימה החקירה, עד היום טרם קיבלה הפרקליטות הצבאית החלטה בתיק. בצלם פנה לפרקליטות כמה פעמים אולם נענה כי בשל עומס העבודה הרב, טרם התקבלה החלטה כלשהי בתיק.

בעתירה מבקש בצלם לחייב את הפרקליטות הצבאית למסור את החלטתה בתיק ללא דיחוי ולנמק את ההחלטה. הימנעות מהחלטה משך זמן כה רב משמעותה סגירה בפועל של התיק תוך פגיעה בזכויות המתלוננים ובהליך הפלילי. ככל שמתעכבת ההכרעה, הולך ופוחת הסיכוי כי ניתן יהיה לקיים בו הליך פלילי אפקטיבי, זאת בין השאר מאחר שחלק מהראיות כבר אינן קיימות וזיכרונם של העדים עלול להיטשטש. בכך נגרמת פגיעה קשה בעקרון שלטון החוק וביכולת ההרתעה מפני ביצועם של מעשים דומים בעתיד.


רה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

הודעה מאת מארגני ההפגנה הערב (מוצ`ש) בכיכר רבין
נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎
לא לסיפוח! כן להכרה במדינת פלסטין! משמרת מול הקונסוליה האמריקאית בירושלים, יום שישי 3.7י