קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

יום האדמה ה-35 באל-עראקיב
מאת חדוה ישכר
הגדה השמאלית
1.4.2011
http://hagada.org.il/2011/04/01/%d7%99%d7%95%d7%9d-%d7%94%d7%90%d7%93%d7%9e%d7%94-%d7%94-35-%d7%91%d7%90%d7%9c-%d7%a2%d7%a8%d7%90%d7%a7%d7%99%d7%91/

לילדים היתה השנה נוכחות מרגשת במיוחד באירוע יום האדמה ה-35 באל-עראקיב. הבנים הבוגרים דאגו לאספקה שוטפת של בקבוקי מים לאורחים; הבנות והילדים הקטנים נשאו כרזות והניפו מעל הבמה שלטים לבנים שעליהם נרשמו בדיו שחורה שמות כל הכפרים והיישובים הבדואים בנגב. מעזרת הנשים הצבעונית עלו קריאות עידוד אימהיות מודגשות במחיאות כפיים קצובות. יש להן ידיים חזקות, מחושלות, לנשים של אל-עראקיב הלוקחות חלק חשוב במאבק העיקש על הבית, וממשיכות לקיים את שגרת החיים המשפחתית והקהילתית בנסיבות האיומות של הרס ועקירה.

בשנה שעברה בתים עוד עמדו על תלם במקום הזה. עכשיו הכפר הרוס, עצי הזית נעקרו והטרסות הציוריות נחרבו. אבל מחנה קק`ל שאיים על הכפר מן הגבעה שממול פורק, והבולדוזרים המהרסים נעלמו. עדיין לא ברור אם קק`ל החליט להסתפק בהרס שכבר נעשה ולסגת מתוכנית הייעור המנשל על שטחי אל-עראקיב, או שהוא לוקח לעצמו פסק זמן כדי לתכנן את המשך צעדיו. יש מקום להנחה שהלחץ שהופעל על התורמים הכבדים בארה`ב להשפיע על קק`ל להפסיק את המבצע עשה את שלו. אם כך הפעילים הערבים ושותפיהם היהודים בפורום ההכרה בנגב זכאים לרגע של נחת. אך בל נשלה את עצמנו: המנוחה עדיין רחוקה מאיתנו, ולא רק באל-עראקיב.

בכל הנאומים חזרה ונשמעה הסיסמה המוכרת כיום גם למי שאינם מבינים ערבית: א-שעב יוריד! העם רוצה; סיסמת המהפכה בכיכר א-תחריר בקהיר העוברת מעלינו כמשב של השראה ומאחדת את כל מדוכאי העולם. ועוד משפט חזר מעל הבמה והדהד בין הנוכחים: המדינה לא תצליח לשבור אותנו.

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד