קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

שלום קר עדיף
haaretz
מאמר המערכת
28.04.11
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/1226197.html

סקר של עמדות הציבור במצרים שערך מכון המחקר האמריקאי `פיו` העלה, שיותר ממחצית הנשאלים תומכים בביטול הסכם השלום עם ישראל ו- 36% תומכים בהשארתו על כנו (דיווח של נטשה מוזגוביה ב`הארץ` אתמול). התמיכה בהסדר רבה יותר בקרב מצרים אמידים ובעלי השכלה גבוהה, וההתנגדות לו רווחת בקרב מעוטי ההכנסה.

הממצאים מחזקים לכאורה את החששות בישראל, שהסכמי השלום אינם יציבים ועלולים לקרוס בגלל חילופי המשטרים במדינות השכנות. שוב מתעורר הוויכוח, אם דמוקרטיה יציבה היא תנאי הכרחי לשלום.

ההתפתחויות במצרים מאז המהפכה העממית, שהביאה לסיום השלטון הממושך של חוסני מובארק, מביאות למסקנה הפוכה. הסכם השלום מתקיים גם בלי מובארק. הגבול פתוח, וישראלים רבים טיילו בסיני בפסח. אין תכונה צבאית מיוחדת בגבול הדרומי, והקשרים הביטחוניים ממשיכים.

בגבול הצפון, לעומת זאת, התמונה שונה ומדאיגה. לסוריה יש סכסוך פתוח עם ישראל, הכובשת טריטוריה סורית בגולן, אך בהעדר שלום אין הידברות ישירה בין דמשק לירושלים. כל שליט עתידי בסוריה יוכל לצאת למלחמה על `החזרת האדמות והכבוד` וליהנות מלגיטימיות פנימית וחיצונית. קשה בהרבה לבטל הסכם קיים, ולשלם על כך מחיר בינלאומי, מאשר לסרב להסדר חדש. זה הלקח מהחמצת השלום עם סוריה.

חולשת השלום עם מצרים ועם ירדן נבעה מהיותו נחלת מעטים - פוליטיקאים, קצינים, דיפלומטים וקומץ אנשי עסקים בשני הצדדים - בשעה שהנתק בין העמים נמשך. הסיבה העיקרית לנתק היתה ועודנה הביקורת הציבורית במדינות ערב על היחס של ישראל לפלסטינים בשטחים. דעת הקהל הערבית דואגת לפלסטינים כפי שיהודי התפוצות דואגים לשלום ישראל, לביטחונה ולשגשוגה.

לישראל יש אינטרס ברור בהרחבת התמיכה העולמית בהסכמי השלום, שתבטיח את יציבותם והתפתחותם. לשם כך עליה להשיג הסדר שלום גם עם הפלסטינים, שיתבסס על חלוקת הארץ לשתי מדינות.


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו