קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בג"צ לביטול חוק הנכבה
acri
Dan Yakir
04.05.11
ביום 4.5.11 הגשנו - עדאלה והאגודה לזכויות האזרח - עתירה לבג`צ לביטול החוק, הידוע בכינויו `חוק הנכבה`. כזכור חוק זה מסמיך את שר האוצר להפחית מתקציבו של גוף מתוקצב או נתמך עד פי שלושה מהסכום שהוציא אותו גוף בין היתר כדי לציין את יום הקמת המדינה כיום אבל או לשלול את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית. העתירה הוגשה בשם שני הארגונים ובשם הורים לתלמידים בביה`ס היהודי-ערבי גליל שבמשגב, עמותת בוגרי ביה`ס הערבי אורתודוקסי בחיפה, המארגנים פעילויות לתלמידים על הנכבה, ופרופ` אורן יפתחאל מאוניברסיטת בן-גוריון.

בעתירה טענו: החוק פוגע באופן חסר תקדים באופני הזיכרון ההיסטורי תוך שימוש בכוחו של הרוב על מנת לנסות להשכיח ולדכא את הנרטיבים של מיעוט לאומי לגבי אירועים, עובדות, רגשות ואידיאולוגיות. בניגוד גמור לעקרונות יסוד דמוקרטיים ולזכויות היסוד החוק מבקש להחניק מחלוקות אידיאולוגיות מהותיות, הנוגעות לשאלות יסוד של החברה הישראלית. זהו אינטרס ציבורי ממדרגה ראשונה, שיתקיימו דיונים ערים, חיוניים, חופשיים ומעמיקים בשאלות הפוליטיות הקשות והמורכבות, העומדות במרכז המחלוקות הציבוריות במדינת ישראל. כמו כן זהו אינטרס ציבורי ממדרגה ראשונה, שהערכים החוקתיים של המדינה יתבססו על תוצריו של דיון חופשי ופתוח מסוג זה, ולא על סתימת פיות או על ניסיונות בלתי דמוקרטיים להשתיק את המיעוט. שכן זו תוצאתו המיידית של החוק: הטלת אפקט מצנן על ציבור גדול בחברה הישראלית והחנקת דיון חיוני בשאלות היסוד של המדינה. היקף הפגיעה וחומרתה מחריפים בשל כך שהחוק נוקט במונחים עמומים ומעורפלים, שרבה אי הוודאות כיצד יפורשו על ידי שר האוצר ועל ידי הערכאות. החוק פוגע בחופש הביטוי הפוליטי והאמנותי ובחופש האקדמי. למרות שהחוק מנוסח בצורה ניטרלית והוא חל באותה המידה על פעילויות של ערבים ויהודים ועל מוסדות נתמכים או ממונים יהודיים וערביים כאחד, ברור כי הן הכוונה שמאחוריהן והן האפקט שלו ישפיעו בעיקר על האזרחים הערבים - שכמיעוט לאומי זכאים דווקא להגנה חוקתית מוגברת על זכותם לשוויון אזרחי מלא. בכך פוגע החוק בזכות לשוויון בשל שייכותם הלאומית ובשל השקפה אידיאולוגית או עמדה פוליטית ועל כן הוא פוגע בזכותם לכבוד קיבוצי של האזרחים הערבים. החוק אף פוגע בזכות לחינוך ובמסגרתה בזכות לשוויון בחינוך ולבחירה בחינוך, וכן בחופש העיסוק.

`שלטון הנוטל לעצמו את הרשות לקבוע מה טוב לאזרח לדעת, סופו שהוא קובע גם מה טוב לאזרח לחשוב; ואין סתירה גדולה מזו לדמוקרטיה אמיתית, שאינה `מודרכת` מלמעלה.` (בג`צ 243/62 אולפני הסרטה בישראל בע`מ נ` גרי, פ`ד טז 2407, 2416 (1962)). דבריו הנוקבים של השופט לנדוי, שהלך לעולמו אך לפני ימים ספורים, נכתבו לפני קרוב ליובל, אבל לא נס ליחם, ומן הראוי שישמשו מורה דרך כמו גם תמרור אזהרה לכל רשויות השלטון.

עו`ד סאוסן זהר מעדאלה כתבה את העתירה ביחד עם עוה`ד חסן ג`בארין מעדאלה ודן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח.


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב