קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

לפני הנכבה: צה"ל נערך גם ל"שאגה" ול"תרועה"
ynet
חנן גרינברג ואליאור לוי
12.05.11
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4067392,00.html
`שיקול דעת`, `ריסון`, `איפוק`, ו`להפעיל הרבה תבונה`. אלה המסרים העיקריים שמועברים למפקדים ולחיילים לקראת `יום הנכבה` שיציינו הפלסטינים ביום ראשון הקרוב. לקראת האירועים, בצה`ל מחדדים בימים אלו את הוראות הפתיחה באש, בעיקר על מנת להימנע מפגיעה באזרחים, דבר שעלול להביא להסלמה ביטחונית וגם לשרת את הצד הפלסטיני.

בצה`ל מתכוונים לאפשר לפלסטינים לקיים את האירועים כרצונם, כל עוד לא ינסו להגיע לאזורים שבהם נמצאים חיילים ומתנחלים או לחילופין ינסו לפגוע בתשתיות, כגון גדר הביטחון. בעקבות זאת, קיבלו הכוחות הנחייה שאם לא קיים צורך, לא להתערב במתרחש ולפתוח באש חיה רק במקרים קיצוניים ביותר. כמו כן, נוכח רגישות העניין, הוחלט כי המפקדים הבכירים והמנוסים בכל גזרה יהיו בשטח ויעבירו הנחיות לחייליהם כיצד לפעול בהתאם להתפתחויות.

למרות ההערכות שהשקט אצל הפלסטינים יישמר, בפיקוד מרכז החליטו שלא לקחת סיכונים. על מנת `לחוש את השטח`, עוקבים בצבא אחר האינטרנט, בוחנים עמודי פייסבוק שונים, ומנסים להתרשם מהלך הרוח. לכך גם כמובן מתווספים מידע מודיעני והתרשמות משיחות עם מנגנוני הביטחון הפלסטינים. יחדיו הם מרכיבים את תמונת המצב לקראת האירועים שיתחילו ביום שישי - `יום השאגה`, יימשכו לשבת – `יום התרועה` ויגיעו לשיאם ביום הנכבה בראשון.

בנוסף, בצבא החליטו לתגבר את הכוחות בשטח והעניקו לחיילים אמצעים לפיזור הפגנות, אמצעי מיגון וגם הקנו להם טכניקות להתמודדות עם הפרות סדר.
בחודש מרס האחרון עברו אירועי `יום האדמה` כמעט בשקט מוחלט ומנגנוני הביטחון הפלסטינים הצליחו לשמור על הסדר. נראה שגם כעת כי יש להם אינטרס דומה. עם זאת, על רקע המאמץ הפלסטיני להכריז באו`ם על הקמת מדינה פלסטינית בספטמבר, עלולים האירועים להסתיים הפעם באופן שונה לגמרי.

למעשה, צה`ל גם נערך לאפשרות שניצני השינוי ביהודה ושומרון יופיעו ביום הנכבה. כמו כן, גם חמאס, שחתם לאחרונה על הסכם פיוס עם פת`ח, עשוי לנסות להתסיס את האווירה.

בשיחה עם ynet אישר גורם פלסטיני, המקורב למנגנוני הביטחון, כי היום התקיימה פגישה בהשתתפות כל בכירי המנגנונים. בפגישה דנו הבכירים בהיערכות הביטחונית לקראת יום הנכבה ומפקדי הגזרות הונחו לאפשר את קיום התהלוכות, אך למנוע מהמפגינים להגיע לנקודות הגובלות בישראל, בין אם מדובר במחסומים, התנחלויות או אתרים המקודשים ליהדות, כמו קבר רחל. כמו כן, העריך אותו גורם כי התהלוכות לא צפויות לצאת משליטה.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב