קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אנשי התיאטרון ליו"ר הכנסת: נמשיך להחרים את אריאל
אנשי התיאטרון ליו`ר הכנסת: נמשיך להחרים את אריאל

לכבוד
ח`כ ראובן (רובי) ריבלין
יו`ר הכנסת
משכן הכנסת
ירושלים

אדון נכבד,

בנאומך בטקס הדלקת המשואות התייחסת למכתב האמנים נגד ההופעות באריאל ולפיכך אנו, יוזמי המכתב, רואים לעצמו חובה להגיב.

לפני שנתייחס לדברים שאמרת, אנו מבקשים לציין דברים שלא הזכרת אפילו במלה אחת, למרות שאפשר היה לצפות שיושב ראש הכנסת יתייחס אליהם בנאום שנושאו מצבה הנוכחי של החברה הישראלית. חסרה מאד בנאומך כל התייחסות לעובדה כי מדינת ישראל מקיימת מזה ארבעים וארבע שנים שלטון צבאי על מיליוני אנשים שאינם אזרחי ישראל ומדינת ישראל אינה מוכנה להעניק להם את אזרחותה אך גם אינה מוכנה לחדול משלטונה עליהם.

גם המלה `שלום` בלטה בהעדרה מנאומך. אין שלום ואין שאיפה לשלום בנאומך הממלכתי, בודאי לא נכונות לעשות ויתורים ולקחת סיכונים למען השלום.

לעומת זאת, קראנו בנאומך על `גאווה ישראלית נטולת ספקות`, על `אמונה תמימה בצדקת הדרך`, על `מדינת ישראל הזוהרת בגאון בליבו של מזרח תיכון אכזרי ומדכא`, ועוד ועוד מליצות והתפארויות וטפיחות עצמיות על השכם, אשר לצערנו אין להן דבר עם המציאות של ישראל הכובשת עם אחר ומתנחלת על אדמתו.

וגם התייחסות ישירה וברורה אלינו, החתומים מטה, מצאנו בנאומך: `הפרהסיה הישראלית הוכתמה בניסיונות חוזרים ונשנים לסרס את הויכוח החי המתקיים בתוכנו באמצעות הרחקה של קבוצות שונות מתוכו, כגון חרמות על ישראלים החיים בצד הלא נכון של המפה`. אמנם לא נקבת במפורש בשמותינו, אך קל מאד להבין כי בדברים אלה התייחסת אל המכתב שבו אנו כאנשי תיאטרון הודענו כי לא נופיע בהתנחלות אריאל, ובהתנחלויות אחרות שהוקמו בשטחים הכבושים – התנחלויות שהקמתן וקיומן הן הפרה של החוק הבינלאומי ומחסום לכל סיכוי של שלום בין ישראל לבין שכניה הפלסטינים.

לעומת זאת אתה מציג דגם אחר: `אף צד של המתרס, ימין ושמאל, אינו ראוי לחרם, אף מגזר אינו ראוי לנידוי. בחג העצמאות הזה נשאיר מאחורינו את החרמות והנידויים, ההתרסות והמכתבים, וחזוננו – מציאות יהיה.` כלומר: יחיו להם בשלווה ובסובלנות הדדית גזענים ואנטי גזענים, כובשים ומתנגדי הכיבוש, מתנחלים ואלה השוללים את ההתנחלויות מיסודן. שחקנים מתנגדי ההתנחלויות יצאו לבדר את המתנחלים לקול מחיאות כפיים בהיכל התרבות של אריאל ומדי פעם בשעות הפנאי ילחשו כמה מלות מחאה שקטה ותרבותית.

אנו דוחים על הסף את חזונך הזה ונמשיך את מאבקנו נגד ההתנחלויות שהן לדעתנו האיום החמור ביותר על עתידנו בארץ הזאת. אכן, אנו רואים ונמשיך לראות במתנחלים את מי שבחרו לחיות `בצד הלא נכון של המפה` – לא רק במפה הגיאוגרפית המבדילה בין שטחה הלגיטימי המוכר של מדינת ישראל לבין שטח כבוש המוחזק בכח הזרוע, אלא גם בצד הלא נכון של המפה המוסרית המבדילה בין התנהגות הוגנת ושוחרת שלום לבין חיים המבוססים על דיכוי. כאשר יחדלו המתנחלים לחיות במובלעות חמושות המוחזקות בכח הזרוע בשטח כבוש, לא תהיה לנו שום סיבה ל`חרמות ונידויים`. אז, ורק אז.

בברכה,

יהושע סובול
סביון ליברכט
עודד קוטלר
שמואל הספרי
דני קרמן
אופירה הניג
דן אלמגור
לאורה ריבלין

גרי בילו
עינת ויצמן
סלווה נקארה
שמעון בוזגלו
דורי פרנס
גלעד עברון
חנן אלשטיין
ורדית שלפי
ON
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎
לא לסיפוח! כן להכרה במדינת פלסטין! משמרת מול הקונסוליה האמריקאית בירושלים, יום שישי 3.7י
דיון מכריע היום בבית המשפט בירושלים - לא לגירוש משפח סומרין