קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מצרים: מעבר רפיח ייפתח משבת באופן קבוע
ynet
אליאור לוי ורועי נחמיאס
26.05.11
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4074052,00.html
מעבר רפיח ייפתח באופן קבוע לתנועת פלסטינים, החל מיום שבת הקרוב. כך דיווחה הערב (יום ד`) סוכנות הידיעות המצרית הרשמית MENA. בדיווח נמסר כי מטרת פתיחת המעבר היא `לסיים את הפילוג הפלסטיני ולהשיג פיוס לאומי`.

על-פי הדיווח, המעבר יהיה פתוח במשך שישה ימים בשבוע, בין השעות 17:00-09:00. גורם מצרי בכיר הסביר כי מדובר בצעד שנוקטת ההנהגה החדשה במדינה ושנועד להקל על תנועת הפלסטינים בין מצרים ורצועת עזה.

על-פי הנוהל שמתגבש, גברים מתחת לגיל 18 ומעל גיל 40 וכן נשים פלסטיניות יהיו פטורים מוויזה כדי לעבור במעבר, כך גם בנוגע למי שמבקש לחצות לצורכי לימודים או טיפולים רפואיים.

גברים בגילאים 40-18, שירצו להיכנס לשטחי רצועת עזה, ייאלצו לתאם זאת דרך השגרירויות המצריות בעולם. אותו גורם ביטחוני ציין כי השגרירות הפלסטינית במצרים תדאג לתאם עם הרשויות המתאימות במדינה את מעברם של נוסעים, אשר אינם עומדים בתנאים שצוינו.

מאז המהפכה במצרים הבטיח השלטון החדש ובראשו שר החוץ המצרי, נביל אל-ערבי, לפתוח את המעבר כדי להקל על תושבי הרצועה. על פי דיווחים שונים, מצרים התנתה את פתיחת המעבר בכך שתנועת חמאס תחתום על הסכם הפיוס הפנים-פלסטיני.

נראה שפתיחתו של מעבר רפיח בשבת תופסת את ישראל בהפתעה. בתחילת החודש, העריכו במערכת הביטחון כי המעבר בין סיני לרצועת עזה לא צפוי להיפתח, כפי שהיה בימים לפני השתלטות חמאס על רצועת עזה. בישראל אמרו אז כי לכל שינוי בסטטוס של מעבר רפיח יש השלכות כבדות משקל על מאזן הכוחות ברצועת עזה. גורם ביטחוני אמר כי `מבדיקות ושיחות שהתנהלו באחרונה, לנו מצטיירת תמונה כי המעבר יישאר סגור לעת עתה ואין כוונה לפתוח אותו`.

הוא הוסיף כי מדובר בסוגיה רבת משמעות, שכן רכישת ידע לפעילי טרור ברצועה עשויה להעניק להם יכולות טרור גדולות בעשרות מונים מאלה שקיימות כיום, ולכן מעבר חופשי לכאורה דרך רפיח, אינו דבר שישראל יכולה להרשות לעצמה. `אין התערבות ישראלית ולא ניתן לכנות את השיחות עם גורמים מצרים כאמצעי לחץ, אולם בהחלט אנו עוקבים אחרי מה שקורה`, אמר.

שינוי הכיוון של המועצה הצבאית
לפי ההחלטה המצרית, חולים שפניהם לטיפול רפואי במצרים וסטודנטים שפניהם ללמוד באוניברסיטאות מצריות וברשותם תעודות המאשרות זאת, `יהיו פטורים מוויזה מוקדמת`.

ההחלטה מסמנת עוד יותר את שינוי הכיוון המצרי מאז הפלתו של חוסני מובארק מכס הנשיאות. מובארק, כזכור, הקים גדר פלדה בעומק האדמה לאורך הגבול עם מצרים, וסירב לפתוח את מעבר רפיח באופן מתמשך, אפילו במהלך מבצע `עופרת יצוקה` - דבר שעלה לו בביקורת עזה בעולם הערבי ובקריאות מצד מזכ`ל חיזבאללה, חסן נסראללה, לצבאו למרוד בו, במהלך המבצע.

מובארק תיגבר את פרישת כוחות הביטחון לאורך הגבול עם הרצועה, הדיח קצינים שלא יישמו את מדינות הלחימה

בהברחות לרצועה וממנה, עצר אנשי חמאס, ותיעב את הארגון, לבטח בתקופתו האחרונה בשלטון. העניין הגיע, על פי דיווחים, עד לכדי איסור אישי על מתן וויזות לראשי חמאס לביקור במצרים.

כעת, שלושה וחצי חודשים אחרי ההדחה, כבר הספיקה `המועצה הצבאית` השלטת במצרים לחדש את ההידברות עם הפתח והחמאס, להשיג הסכם פיוס, ולהצהיר עתה על פתיחת המעבר. עוד אותת הרמטכ`ל המצרי, סאמי ענאן, בהודעה רשמית שפרסם כי `לישראל אין זכות להתערב בהחלטה לפתוח את מעבר רפיח. זהו עניין מצרי-פלסטיני`. התנהלות זו מצטרפת לדיווחים שנפוצו במצרים לפני כחודש על האפשרות שחמאס יפתח משרד משלו במצרים, בדומה לתנועת פתח.

חמאס בירך הלילה על החלטת מצרים ומסר כי היא `משקפת את רוח המהפכה המצרית ואת עומק האחווה שבין שני העמים` וכי היא נועדה `לשבור את המצור על רצועת עזה`.
ד נ

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב