קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

סכנה לפגיעה קשה בעמותות בישראל
מאת האגודה לשזכויות האזרח
29.5.11

ועדת השרים לענייני חקיקה תדון היום בהצעת חוק להגבלה דרסטית של מענקים מחו`ל
סכנה לפגיעה קשה בעמותות בישראל

לפי הצעת החוק שתידון היום בועדת השרים לענייני חקיקה, עמותה בישראל לא תורשה לקבל מענק שמקורו בממשלה זרה, בסכום שיעלה על 20,000 ₪ בשנה. בין הגורמים שצפויים להיפגע: מכוני מחקר, בתי חולים, מוסדות חינוך ותרבות וארגוני זכויות אדם.

לדברי חגי אלעד, מנכ`ל האגודה לזכויות האזרח, `ח`כ אקוניס, מקדם ההצעה, אמנם הציג את החוק ככזה שמטרתו היא לפגוע `רק` בארגוני זכויות האדם, אבל החוק נוגע לכל העמותות, מכל הסוגים. מדובר במכה אנושה לחברה האזרחית בישראל – וביטוי נוסף לאופן בו הממשלה הנוכחית רודפת את ארגוני זכויות האדם`.

אלעד הוסיף כי `הדיון בוועדת השרים היום הוא ביטוי נוסף למתקפות על החברה האזרחית בישראל. רק לאחרונה דיבר ראש הממשלה על הערכים הדמוקרטיים המשותפים לישראל ולארה`ב; ערכים אלו הם הסיבה לתמיכת הממשל האמריקאי בארגונים אזרחיים, ובכלל זה גם בארגוני זכויות האדם, אולם הממשלה מסרבת להפנים כי פעילות חופשית של ארגונים אזרחיים אינה רק עניין לגיטימי וחוקי לכשעצמו, אלא הכרח מהותי בדמוקרטיה.`

עיקר התרומות המגיעות לישראל ממקורות ממשלתיים בחו`ל מופנות למספר גדול של מוסדות ציבור, בהם אקדמיה, בתי חולים, מוסדות חינוך ועוד. כך למשל, מנתוני התרומות של האיחוד האירופי לשנת 2007, עולה כי באותה שנה העביר האיחוד לישראל תרומות בסך 261 מיליון אירו, אולם מתוך הסכום הזה, קיבלו ארגוני זכויות האדם רק כ- 0.5% - כ-1.4 מיליון אירו. מאז אותה שנה, לא חלו שינויים משמעותיים במדיניות המענקים של האיחוד האירופי בישראל.

לנוסח הצעת החוק:
http://knesset.gov.il/privatelaw/data/18/3140.rtf

לפרטים נוספים,


נירית מוסקוביץ`
דוברת
האגודה לזכויות האזרח בישראל

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎
לא לסיפוח! כן להכרה במדינת פלסטין! משמרת מול הקונסוליה האמריקאית בירושלים, יום שישי 3.7י
דיון מכריע היום בבית המשפט בירושלים - לא לגירוש משפח סומרין