קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

על נבי סאלח
wordpress
שי ברש
02.06.11
360 על נבי סאלח barash.wordpress.com/2011/05/31/360- /
כשצפיתי בפרומו לתכנית ידעתי שאני אתאכזב מהכתבה של 360 על הכפר נבי-סאלח. ואכן, התאכזבתי קשות.
התאכזבתי מהעובדה שלא עסקו בכתבה יותר מדקה בסיבה להפגנות – החרמת מקור המים של הכפר.

התאכזבתי מכך שהבטיחו את `הצגת הסכסוך משני הצדדים` אבל בעצם הציגו את הצד הפלסטיני ואת הצד של מג`ב, שממלא פונקציה בלבד ואינו צד בסכסוך בין ממשלת ישראל המתנחלת והעם הפלסטיני המדוכא.

התאכזבתי מכך שלא היה דיון אמיתי בנוגע לממצאים שעלו מהכתבה, על כך שחיילי משמר הגבול `לא לוקחים סיכונים` ומפגיזים את התהלוכה עוד לפני שנזרקה האבן הראשונה, ועל כך שהם מתחילים לירות בלי הבחנה ברגע שהאבן הראשונה נזרקת, ועל כך שהם ממשיכים `לפזר` את התהלוכה בזמן שהאנשים מנסים להימלט על נפשם מכמויות הגז והאמצעים האחרים לפיזור הפגנות.

התאכזבתי מכך שהציגו את הבואש – אותו רכב מזוויע שמרסס נוזל מחליא שאינו יורד שבועות – ואפילו הראו כיצד משתמשים בנשק הזה לא כדי לפזר מפגינים אלא כדי להעניש בית מגורים באמצעות הפיכתו לביצה סרוחה לימים רבים, אך הנושא לא עלה לדיון בכלל.
מה שכן עלה לדיון זה מאמצי ההסברה של ישראל, העובדה שמתדרכים את הילדים בכפר כיצד להתנהג מול השוטרים בקרב על דעת הקהל, העובדה ששוטרי משמר הגבול – אנשים בקבע, שמקבלים שכר יפה מאוד על עבודתם הבזויה – הם אנשים רגישים ואינטיליגנטים (אני אזכור את זה בפעם הבאה שמפגין נהרג מירי בניגוד להוראות הפתיחה באש. רק בשבוע שעבר נפגע שם ילד בראשו מרימון גז שנורה בניגוד להוראות, ובבילעין נפגע אדם בכתפו באותו האופן). מה שכן עלה לדיון זה המאבק התקשורתי בישראל.

אבל יש פה סכסוך על מים. יש פה מתנחלים שהם גם אנשי צבא ידועים שזוכים להגנה בהתנחלות החודרת שלהם שנמצאת רחוק מאוד מכל גדר הפרדה בלב השטח הפלסטיני. יש פה מקרה קשה של שלילת החופש להפגין, של פיזור הפגנות עוד לפני שהן מתחילות, של שימוש אכזרי ובלתי מידתי באמצעים לפיזור הפגנות. כדאי, אגב, לשנות את השם של כלי הנשק האלה ל`אמצעים לענישה קולקטיבית ובריונות`.

התאכזבתי מהתדריך המבויים והמזוייף של שוטרי מג`ב לפני ההפגנה, בו מפקד הכוח מסביר לחיילים כיצד לנהוג (ומיד לאחר מכן מצלמות ערוץ 2 רואות אותם פועלים בניגוד לתדריך, וכמובן שזה בכלל לא עלה לדיון בפאנל המגוחך שהתקיים אחרי שידור הכתבה).
התאכזבתי שלא אמרו אף מילה על הפרקטיקה המזעזעת של חיילי צה`ל, שמגיעים באישון ליל כדי לשלוף ילדים קטנים מהמיטה ולצלם אותם עבור מאגר ביומטרי של צה`ל. התאכזבתי שלא אמרו יותר מחצי מילה על באסם ונאג`י ושאר עצורי הכפר, שנעצרו בניסיון להטיל טרור ולאיים על האנשים כדי שיפסיקו להפגין להחזרת הקרקע שלהם והמים שלהם, ויתנהגו יפה בזמן שהוילות הלבנות של חלמיש ונווה-צוף נהנות מהקצאת מים גדולה פי 3 משכניהם, למרות שהמים האלה נמצאים כולם בשטחים שישראל כבשה ב-67.

התאכזבתי, למרות שידעתי מראש שאתאכזב. כי עד שהכפר היקר הזה מגיע לפריים טיים של ערוץ 2 מגיע לו קצת יותר נאמנות לאמת, וסיקור פחות שטחי. יש שם כל כך הרבה סיפורים אנושיים, חשובים, מעניינים, אבל היהודים בערוץ החדשות הישראלי לא מתעניינים באדם הפלסטיני ממש. במאמץ ליצור תמונה מאוזנת שכחו הציונים האלה שהתמונה אינה מאוזנת – שיש פה צד נגזל ומדוכא, וצד שמן שחי עליהם כמו טפיל. וזה לא שגנבו לנבי סאלח את המים כדי לספק מי שתייה למתנחלי חלמיש. גנבו להם את המים כדי להקים מעיין הנצחה לאיזה מתנחל טבוח, בריכה שבה צעירי ההתנחלות אוהבים לשכשך בזמנם הפנוי.

כנראה שאי אפשר לצפות מתכנית תחקירים רצינית לפתוח שנייה את גוגל ולנסות למצוא את הסיפורים האלה, לבקר באתר של Tamimi Press ולנסות ללמוד על מה ולמה אנחנו מפגינים. לפחות המנחה המטופשת של התכנית הרדודה הזו אכלה קצת גז והרגישה שהיא מזדהה עם התושבים.

ובלי קשר, אני חושב שישראל ביתנו עושים פה מהפכה שקטה עם כל החוקים המטורפים שעוברים להם לאטם והופכים את ישראל (של היהודים כמובן) למקום הרבה פחות חופשי.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב