קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הנאומים נגמרו - מה עושים עכשיו?
nrg
דניאל הרטמן
09.06.11
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/248/713.html?hp=1&cat=479&loc=26
האבק שקע מעל פסגת אובמה-נתניהו, מעל הנאומים, נאומי הנגד, ופרשנויות הבזק שניתנו אחריהם. יש לנו כעת הזדמנות לחשוב היכן אנו עומדים ולאן ניתן להתקדם. מנקודת מבטם של רוב המצביעים בישראל, ראש הממשלה נתניהו נחל הישג משמעותי. הוא הצליח להשיב מידה של מורכבות אל הדיון בסכסוך הישראלי-פלסטיני במקום שיח של הפרחת סיסמאות.

לעתים קרובות יש תחושה כאלו העולם כבר פתר את הסוגיה באמצעות כמה מן הסיסמאות המוגדרות הללו. ומאחר שהסוגיה לכאורה כבר נפתרה, השאלה היחידה שנותרה היא את מי להאשים בעיכוב יישומו של הפתרון.

בתקופת ממשלות שרון, אולמרט ולבני, הנטייה הייתה להאשים את הפלסטינים. כעת האשמה מונחת לפתחנו. רובנו מוטרדים מן המציאות הזאת, אף שרובנו תומכים בפתרון שתי המדינות. מרביתנו הבנו שצירוף של מדינה פלסטינית בת קיימא, גבולות בטוחים לישראל, ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית, ירושלים, התנחלויות, והבריתות הפוליטיות המורכבות של הפלסטינים - דורש פתרונות מורכבים יותר מ`חזרה לגבולות 1967 בכפוף לחילופי שטחים, ודחיית שאר הסוגיות לשלב מאוחר יותר`.

הזמן אינו משחק לטובתנו
ראש הממשלה נתניהו יצר בארצות הברית מרחב תמרון מסוים ושהות כלשהי לבצע חשיבה מעמיקה ולגבש יוזמות רציניות שיקדמו אותנו אל מעבר לסיסמאות הרגילות. האתגר שאיתו אנחנו מתמודדים הוא כיצד להשתמש כראוי במרחב התמרון הזה ובארכה הזאת.

אפשר לנסות להחליף את הסיסמאות הישנות בסיסמאות חדשות, במטרה להעביר עוד זמן ולעכב את התהליך עד שהזמן יחלוף. אולם גם אם נקבל ארכה נוספת - הזמן אינו משחק לטובתנו. כדי ש`גבולות בני הגנה` לא יהיו סתם סיס מת-נגד חדשה ל`גבולות 67``, עלינו ליזום בישראל דיון רציני בהרבה, לא סביב הקווים שלא ייחצו - אלא סביב הקווים שמוכרחים להיחצות.

כל הרחבה בהתנחלויות השוכנות באזורים שאינם חיוניים להגנת גבולותינו חייבת להיפסק מיד. עלינו להתחיל להציע פיצויים למתנחלים כדי שייאותו להתפנות כבר עכשיו. עלינו להתחיל להקים ערים בתוך גבולותינו כדי לשכן בהן את הרבבות שיצטרכו לעקור בבוא היום.

אסור לנו לחדול מן החתירה למשא ומתן ומיישום הסכמי ביניים אף אם אנו סבורים שאין עם מי לדבר בצד השני. עלינו להגביר את מאמצינו לחיזוק המחויבות של אזרחינו להכרזת העצמאות, המורה לנו את עקרונות הדמוקרטיה, השוויון והחירות.

מיומנים במשחקי האשמות לא חסרים הסברים מדוע אין לבצע את כל האמור לעיל כבר היום, מדוע עלינו לחכות שהצד השני יבצע את הצעד הראשון.

העבר מלמד שגם אנחנו וגם הפלסטינים מיומנים ביותר במשחקי האשמות. מן הראוי לנצל את מרחב התמרון ואת השהות שיצר עבורנו ראש הממשלה כדי לנקוט צעדים נועזים קדימה. עלינו לעשות זאת בשמו של חזון חדש לציונות שלנו, ציונות המקבלת את הצורך במדינה פלסטינית לצד המדינה היהודית והדמוקרטית שלנו. ראש הממשלה נתניהו שירת את הרוח הציונית הזאת היטב. הגיעה העת שממשלתנו יאמצו אותה אף הם.

הרב ד`ר דניאל הרטמן הוא נשיא מכון שלום הרטמןד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו