קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

קריאה לאינתיפאדה כלכלית
haokets
יריב מוהר
31.05.11
http://www.haokets.org/2011/05/31/%d7%a7%d7%a8%d7%99%d7%90%d7%94-%d7%9c%d7%90%d7%99%d7%a0%d7%aa%d7%99%d7%a4%d7%90%d7%93%d7%94-%d7%9b%d7%9c%d7%9b%d7%9c%d7%99%d7%aa/

התקוממות אזרחית-כלכלית משותפת ליהודים ולפלסטינים, הכוללת פגיעה בנכסים ממשלתיים ובאינטרסים של תאגידים המשתפים פעולה עם המשטר הצבאי בשטחים, מהווה מענה הולם לסרבנות השלום של נתניהו ותיטיב עם רוב האזרחים בשני העמים לאחר האכזבות המדיניות בצד הפלסטיני, סוג כזה או אחר של אינתיפאדה בוא-יבוא. נראה כי ההכרה הצפויה במדינה פלסטינית באו`ם לא תשפיע הרבה על מצב הפלסטינים בפועל. גם הסירוב של נתניהו לבטא הסכמות המאפשרות את המשך המו`מ יוצר מבוי סתום. רקע זה הוא דלק להתקוממות עתידית, וכל אירוע קטן בשטח יהיה הגפרור. לפיכך יש לאקטיביסטים יהודים ופלסטינים תפקיד הומניסטי קריטי בקידום צורה כלכלית-אזרחית של התקוממות על פני גרסת האוטובוסים המעופפים והפגיעה המתועבת והבלתי-מובחנת באזרחים.

את טעמה של התקוממות רווייה בטרור טעמנו כבר באינתיפאדת אל-אקצה, והיא המיטה אסון על שני העמים. אם נגזר על האינתיפאדה לפרוץ שוב, הרי שראוי לעודד אותה ללבוש צורה שתיטיב עם האינטרסים של רוב האנשים בשני העמים – ולא עם האינטרסים של חזיתות הסירוב, הטרוריסטים, הפוליטיקאים והגנרלים שבין הירדן לים.

גם כצדק פואטי, המענה לוואריאציית השלום הכלכלי של נתניהו רצוי שיהיה בדמות אינתיפאדה כלכלית. זו תהיה התקוממות המושתתת על מאבק אזרחי בלתי-אלים ופגיעה בנכסים ממשלתיים ואינטרסים של תאגידים וטייקונים המשתפים פעולה עם המשטר הצבאי בשטחים. אינתיפאדה שעצם אקט אי-הציות האזרחי, היהודי-ערבי, יעלה את המחיר הכלכלי שלה: שהרי הפגנות משותפות דורשות יותר התעסקות מצד כוחות הבטחון וישנה פחות לגיטימציה לפזרן באלימות יתרה (הגם שזו לא ערובה מוחלטת, ונורו כבר רימוני גז בכינון ישיר גם בהפגנות כאלו).

צורה אזרחית-כלכלית של התקוממות עממית היא גם הדרך הטובה ביותר לשמור על חייהם של יהודים ושל ישראלים בכלל. נוסעי האוטובוסים ופוקדי השווקים בערי ישראל לא ימצאו מזור בחיסולים הלא כל-כך ממוקדים שמגדילים את מעגל השנאה ואת המוטיבציה לטרור. הם יוכלו לנשום לרווחה כשהפלסטינים יבינו שנזק כלכלי ותדמיתי אפקטיבי עשרות מונים יותר מטרור (וכמובן גם מהותית מוסרי יותר). מעבר לאפקטיביות, הפלסטינים ירוויחו מהאינתיפאדה הכלכלית גם את החיים עצמם. הרי גלי טרור מובילים באזורנו תמיד למבצעים צבאיים והללו לעולם לא פוגעים בטרוריסטים בלבד. הרג, הרס, אימה והשחתה היו מנת חלקם של פלסטינים רבים עם כל מבצע צה`לי נגד הטרור.

פעילים יהודים ופלסטינים המאוחדים בצורך לסרב להיות אויבים, יכולים וצריכים להנכיח ככל יכולתם את הצורה הכלכלית-אזרחית של התקוממות ואת יתרונותיה. המאבקים המשותפים הרבים של יהודים וערבים – כמו אלו בשייח ג`ראח או בכפר הבדואי אלעראקיב – והנוכחות התקשורתית שלהם מקדמים דינמיקה חברתית שמובילה דה-פקטו לבטחון רב יותר לאזרחים ונזק רב יותר למדינאים, אנשי עסקי וגנרלים שבוחרים בדרך הדיכוי. ככזו, האינתיפאדה הכלכלית היא אינטרס של הישראלים לא פחות מאשר של הפלסטינים.

יש כיום תנועות שפועלות למאבק כלכלי כמו ה-BDS אבל מאבק כזה, על מנת שישמור על לגיטימית בזרם המרכזי ועל מנת שיהיה קוהרנטי ביחס לעקרונות מוסריים השוללים עונש קולקטיבי, צריך להיות ממוקד כמה שניתן באחראים על משטר האפליה בשטחים. דוגמאות לפעולות כלכליות ממוקדות, שניתן כמובן להתווכח עליהן באופן פרטני, הן משיכת ההשקעות הנורבגיות מאלביט בשל תמיכתה בהקמת גדר הפרדה בתוואי הנמצא עמוק בשטח הפלסטיני, הלחץ של קואליציית נשים לשלום על `אפריקה ישראל` להפסיק לבנות בשטחים, והסירוב של בנק דקסיה לתת הלוואות לרשויות בשטחים.

הקונגרס האמריקאי שהריע לעמדות מועצת יש`ע אותה ביטא נתניהו בנאומו בארה`ב לא יהיה זה שיספוג את תוצאות הזלזול בזכויות הפלסטינים לייצוג אזרחי והגדרה עצמית. האמריקאים, שהאינטרסים שלהם במזרח התיכון (כמו גם באזורים רבים אחרים בעולם) מפוקפקים למדי, אינם אלו שיאספו חלילה את הגופות החרוכות באוטובוסים או ישקמו את הנפש והגוף המצולקים של נפגעי הטרור והאלימות. גם השריר שעשה ראש הממשלה נתניהו לאבו מאזן אינו מסכן אותו אישית. יהיו אלו האנשים הפשוטים בישראל ובפלסטין שישלמו את מחיר המבוי הסתום המדיני שיוביל חלילה גם לטרור.

לבסוף, צורת המאבק האזרחי-כלכלי מציעה אלטרנטיבה טובה לטרור ודוחקת לשוליים את הפונדמנטליזם הדתי הרצחני שפושה באזורנו. צורת המאבק הזו גם מתבססת על לקיחת אחריות של האזרחים על חייהם, וכך מקדמת היגיון של שיתוף פעולה ומעורבות על פני אדישות, ניכור, ונדליזם ואלימות, שהם מסממניו השליליים של הייאוש הפוליטי והכלכלי בקרב קהילות מוחלשות ומודרות. התקוממות אזרחית-כלכלית מנתבת את הייאוש למאבק אחראי ומאוזן; מאבק שבה בעת פועל למוטט משטר של דיכוי ולבנות עתיד אחר של שיתוף ומעורבות.

הכותב עוסק בהסברה לארגוני זכויות אדם ופעיל במאבקי זכויותד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב