קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

פעולה אחת ביום : יש קולות מהמזרח, וגם חוויות מבקעת הירדן
actionaday
פעולה אחת ביום
22.06.11
http://actionaday.co.il/2011/06/22
לאחר פניות חוזרות ועשרות פעילים מנדנדים, חוזרים אלינו מלשכתו של אלוף הפיקוד!
היום בצהריים נעם גל קיבל טלפון ממאיה, מזכירתו של אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי. מאיה מסרה לו שהם קיבלו את כל המסמכים ושהנושא בטיפול.

כל הכבוד לנועם ולכולכם ששלחתם שוב את המכתב לאבי מזרחי! סחטיין על ההתעקשות!
ואילו אנחנו שבנו מביקור בבקעת הירדן. נסענו לעוג`ה בכדי לדבר עם התושבים על נושא המים, השלב הבא בקמפיין שלנו. בין פגישות ושיחות יצאנו לדבר עם כמה חקלאים שסיפרו לנו על עוג`ה של לפני 5 שנים, והראו לנו את עוג`ה של היום.

אני רוצה לספר לכם על ג`אסר. ג`אסר לא מבזבז זמן. הוא לוקח אותי מיד לחלקה שלו, החלקה הקטנה שנותרה ירוקה מתוך כל השטח העצום שהיה מעובד עד לפני שנים מספר. אנחנו יושבים תחת עץ דומים גדול וג`אסר מספר לי על דונמים על גבי דונמים של מלונים, אבטיחים, גפנים ואפילו בננות. הוא השקיע בחלקה הזו את חייו, וקיווה שהיא תיתן לו נחת בבוא העת. בינתיים המעיין התייבש ואין מים, וג`אסר צריך לקנות את המים במיכלים, מים במסורה ובמחיר יקר מאד.

ג`אסר אומר לי שאנשים רבים יוצאים עם עדרי העיזים שלהם למרעה באזור שכם לכל תקופת הקיץ. הוא מעדיף לקנות חבילות של קש ולהישאר עם אשתו וילדיו בכפר. הוא מראה לי את הבאר הישנה, את בריכת איסוף המים הריקה, את הענבים המתייבשים. `פעם שני טון ענבים היו לי פה, היום בקושי שני קילו`.

פעם כשהמעיין היה שופע, המים היו זורמים בתעלות לעבר החלקות של תושבי הכפר. כל אחד היה מקבל כמות מים מסויימת לפי גודל החלקה שלו. אנחנו עולים במעלה התעלה, משקיפים אל החממות המפורקות והנטושות, ומים אין.

אחר כך נסענו במעלה התעלה עד לאזור הנביעה. פתאום נשקפת לעיניינו חלקה ענקית ושופעת ירוק, זו היא חוות הבודדים ששוכנת במעלה ואדי אל עוג`ה, משפחה אחת, כל כך הרבה שטח וכנראה שגם לא מעט מים. הירוק הפורח הזה אל מול גוויות עצי הבננות והחממות היבשות לימד אותי משהו נוסף על חוסר צדק.

בקרוב נחזור לג`אסר ולחקלאי עוג`ה ונתחיל לפעול למען החזרת המים שאבדו להם.
ובינתיים כל הכבוד לשולחים ולשולחות, מטפלים בנו ואנחנו מצפים לתשובות!


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב