קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

רופאים לזכויות אדם: בידוד האסירים הפלסטינים שנעשה מסיבות פוליטיות נוגד את החוק והאמנות הבינלאומיות.

רופאים לזכויות אדם
28.6.11
http://www.phr.org.il/default.asp?PageID=37&ItemID=1192


בידוד האסירים הפלסטינים שנעשה מסיבות פוליטיות נוגד את החוק והאמנות הבינלאומיות


ד`ר זאב וינר: `אין להשתמש בבידוד מכל סיבה שהיא ובוודאי לא למטרות ענישה או מטרות פוליטיות`.


על פי פרסומים רבים בתקשורת, הושמו בימים האחרונים שמונה אסירים פלסטינים נוספים בבידוד, כמצעי להענשת הכלואים הפלסטינים והפעלת לחץ על חמאס. צעד זה של ישראל בא זמן קצר לאחר הודעתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כי `נחמיר את תנאי הכליאה של האסירים הביטחוניים. החגיגה נגמרת`.


עפ`י דו`ח שהוציאו הארגונים רופאים לזכויות אדם, עדאלה ואל-מיזאן לציון היום הבינלאומי להזדהות עם קורבנות עינויים שצוין השבוע (26/6), החזקת כלוא בבידוד, כאשר נמנע ממנו לחלוטין מגע אנושי, מכל סיבה שהיא, איננה חוקית, במיוחד לאור הנזקים הנפשיים והגופניים החמורים, והבלתי הפיכים לעתים, אשר נגרמים בשל הבידוד. נזקים אלה כוללים: חרדה, הלוצינציות ראיה ושמיעה, פרנויה, רעידות, מיגרנות ומחלות של המערכת הקרדיווסקולארית. פרקטיקת הבידוד מהווה ענישה גופנית שאינה מותרת בחוק הישראלי.


רופאים לזכויות אדם טוענים כי כליאת אסירים בבידוד כאקט פוליטי שמטרתו הפעלת לחץ על חמאס, נוגדת את הן את החוק הישראלי ואת נהלי שב`ס עצמו. במכתב שהפנה ארגון רופאים לזכויות אדם, לשב`ס, בעקבות הפרסומים, ביקש הארגון לברר: `לא ברור אם השינויים בתנאי הכליאה של כלואים פלסטינים בשבועיים האחרונים לווו בשינויי פקודות נציבות שב`ס, מהן הפקודות ששונו ומה מהות השינוי? במידה והצעדים שננקטו לא בוצעו תחת שינוי פקודות הנציבות מתוקף אילו נהלים בוצעו השינויים בתנאי הכליאה?`.


בנוסף- השימוש בבידוד מבוקר תדיר כשיטה פסולה תחת החוק הבינלאומי. ועדת האו`ם נגד עינויים גינתה בחריפות החזקה ממושכת של כלואים בבידוד, בהתייחסה לבידוד כאל יחס או ענישה אכזריים לא אנושיים ומשפילים. בשנת 1990 הוועדה הכללית של האו`ם קראה להפסקת החזקתם של כלואים בבידוד והפסקת השימוש בבידוד כשיטת כליאה.


ד`ר זאב וינר, מומחה בפסיכיאטריה ורפואת משפחה, חבר ועדת האתיקה של רופאים לזכויות אדם: `מפאת היות הבידוד אמצעי הפוגע באופן משמעותי הן בבריאות הנפש והן בבריאות הגוף של הכלוא, אין להשתמש בו מכל סיבה שהיא ובוודאי לא למטרות ענישה או מטרות פוליטיות. מהטעם הזה על אנשי מקצועות הרפואה ואנשים המעורבים בפעולות מסוג זה להתנגד בכל תוקף לביצוען`


ארגון רופאים לזכויות אדם קורא לממשלת ישראל להפסיק את השימוש בפרקטיקת הבידוד, ולהפסיק לפגוע בבריאותם הפיזית והנפשית של אסירים, בניגוד לחוק, רק כאמצעי לחץ פוליטי. לא מדובר בחגיגה, כי אם בחיי אדם.

רה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד