קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

`במדינת המתנחלים ביבי סוציאליסט אמיתי`
nrg
מיה בנגל
04.08.11
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/267/114.html?hp=1&cat=404&loc=37


כבר שנתיים שחיים רמון נמצא מחוץ לכנסת ובכל זאת הוא מצליח לקלקל לנתניהו את ארוחת הבוקר. הוא בוחש. מתערבב. לוחש ללבני. נפגש עם פרס. מדבר עם אבו מאזן. כאילו לא עזב מעולם.

בראיון איתו הוא שופך שמן למדורת המחאה ואומר שביחסו להתנחלויות ביבי מתגלה כסוציאליסט אמיתי, מנבא ש`הבחירות יתקיימו בסוף השנה הבאה` ו`שאם לא תקום מדינה פלסטינית יהיה פה אפרטהייד`.

הוא אפילו חושף את מה שלדעתו הן הפנים האמיתיות של נתניהו: `ביבי הוא סנטור רפובליקני מהאגף הימני של מסיבת התה`. ומה עם קאמבק? אם ציפי תהיה ראש הממשלה, היא כבר תקרא לו.

חיים רמון, לאן הולך הכסף של הצמיחה הכלכלית?
`ההתנחלויות היום הם החלק הכי פורח בישראל. במדינת המתנחלים המדינה מסבסדת דיור, תחבורה, תשתיות. הממשלה נותנת שם לנפש פי שניים מהממוצע הארצי. אילו הממשלה הייתה נוהגת בתוך ישראל כפי שהיא נוהגת ביהודה ושומרון לא הייתה היום מחאה. ובזה אין לי ספק. הממשלה, כשמשהו חשוב לה, יודעת לנהל אותו ולסבסד אותו. בהתנחלויות נתניהו לא נותן לכוחות השוק לפעול חופשי. שם הוא סוציאליסט. שם יש ממשלה`.

אז הצטרפות מועצת יש`ע למחאה זה מהלך ציני?
`הבעיה שלי היא עם נתניהו לא עם יש`ע. ביש`ע מנהלים מאבק על אמונתם ואני מכבד אותם. הבעיה היא עם מי שנותן, וזה נתניהו. משקיעים ביש`ע כי הרוב המכריע של הליכוד בא משם ונתניהו יודע שהוא ייבחר על פי יחסו להתנחלויות. לכן הליכוד הוא הבעיה ולא ההתנחלויות`.

נתניהו הוא בן ערובה בידי דני דנון, ציפי חוטובלי ואנשי יש`ע?
`לא. הם זה הוא והוא זה הם. העימות שלי הוא מול נתניהו כי זו באמת השקפת עולמו`.

`ביבי הוא סנטור של מסיבת התה`
מצוקת הדיור והפערים החברתיים הם תוצר של הזנחת כל הממשלות הקודמות, ובהן קדימה. אתה לוקח אחריות?
`זו טענה משונה בהתחשב בכך שבעשור האחרון, הליכוד היה שבע שנים בשלטון, ומתוכם נתניהו היה חמש וחצי ראש ממשלה ושר אוצר ושר על לעניינים כלכליים. אף אחד לא היה בעמדת השפעה בנושאים הכלכליים-חברתיים כמוהו.

`הטענה שכל הממשלות אשמות זו זריית חול בעיניים ובריחה מאחריות. וזה נתניהו: סופרטנקר של מאחז עיניים. מידי פעם, כדי להיחלץ ממצוקה פוליטית, הוא מעמיד פנים כאילו שהוא דואג למעמד הביניים או כאילו שהוא בעד שתי מדינות, אבל בסוף הוא תמיד חוזר לאידיאולוגית הימין הקיצוני מבחינה מדינית וכלכלית-חברתית`.

אם כך, קדימה צריכה להיות המרוויחה של המחאה, אבל לפי הסקרים, מאז פרוץ המחאה היא רק מאבדת מנדטים.
`המחאה הזו היא אנטי מפלגות ואנטי פוליטיקאים. אבל בסופו של יום, יש רק דרך אחת להביא לשינוי במדינה דמוקרטית והיא דרך המפלגות. הם יצטרכו בסופו של דבר לתרגם אותה לפוליטיקה. היא כבר בדרך לשם: היא עברה מהשלב הראשון-הפראי - לשלב גיבוש הדרישות`.

אז שוב החמצתם. המחאה העממית לא תוביל לבחירות.
`יש קואליציה ימנית מאד חזקה וכל עוד נתניהו לא עושה שום דבר בתחום המדיני היא תישאר חזקה. אבל המחאה יצרה בה סדקים והמצב המדיני יעמיק אותם. המציאות הכלכלית, החברתית והמדינית תוביל לכך שלקראת סוף השנה הבאה נלך לבחירות.

`זו מחאה אמיתית של המעמד הבינוני, חוט השדרה


של החברה בישראל, שמוחה נגד המדיניות הכלכלית הימנית הקיצונית שאותה הוביל ומוביל נתניהו. ביבי הוא סנטור רפובליקני של האגף הימני של מסיבת התה. הוא לא מעז לתת פומבי לעמדות האלה שלו, ומנסה לטשטש אותן. אבל בסופו של דבר מעשיו הם הוכחה ניצחת לאידיאולוגיה הזו`.

תן דוגמאות.
`נתניהו מוריד מס הכנסה בשיעורים מהנמוכים במדינות ה-OECD ומצד שני מטיל מסים עקיפים מהגבוהים ב-OECD, ומי שמרוויח מכך אלה השכבות החזקות ומי שמשלם אלה שכבות הביניים. זה כוונת מכוון. זו השקפת עולם. דוגמה מתחום אחר: ב-96 הוא ביטל את השתתפות המעסיקים בתקציב סל הבריאות, והטיל את התשלומים על החולים בצורה דרמטית. זו השקפת עולמו של נתניהו.
`סיפוח מתנחלים לישראל תמורת שטחים`
מה יקרה אחרי ספטמבר? תהיה אינתיפאדה שלישית?
`מצבה המדיני של ישראל ימשיך להידרדר. הצבעה מסיבית באו`ם בעד מדינה פלסטינית תמשיך את מסע הדה-לגיטמציה של ישראל בעולם ותקרב אותנו למציאות של מדינה דו לאומית. אני מאמין שההנהגה - אבו מאזן וסלאם פיאד - תבלום התלקחות אלימה. אבל אני חושש מהמחאה העממית שתתעורר שם, שלא יהיה פשוט לטפל בה ויהיו לה גם היבטים ביטחוניים. אבל הבעיה היא לא ספטמבר אלא נתניהו. גם פה הוא מקובע בהשקפת עולם ימנית קיצונית. הוא שואף להמשך סטטוס קוו וזה האיום הגדול ביותר על ישראל`.

לאיזה הסדר צריך להגיע היום עם הפלסטינים?
`סיפוח 250 אלף מתנחלים לתוך ישראל תמורת חילופי שטחים, מדינה פלסטינית מפורזת עם סידורי ביטחון. זה הדבר הבסיסי ולכך אפשר להגיע ועל כל השאר אפשר להמשיך לדון. זה קריטי לישראל. זה הפתרון. אין בלתו`.

נתניהו וברק טוענים שאין פרטנר.
`אז הנה האמת: בספטמבר 2010 היה משא ומתן בין אבו מאזן לנתניהו. הם ישבו 15 שעות. הפלסטינים הציעו את מה שאני אומר כאן. נתניהו דחה את ההצעה הזו. מה שמפחיד הוא שבסוף הם יגידו: קח את המפתחות תנהל גם את הגדה`.

אפרטהייד ?
`אם לא יהיו שתי מדינות, תהיה מדינה אחת. ואז לא יכולה להיות מציאות שבה בתא שטח אחד חיים אנשים שחלקם מצביעים לריבון וחלקם לא. מציאות שבה לאורך שנים שלושה מיליון פלסטינים יהיו הגורם היחיד בעולם שלא מצביעים למדינה על בסיס לאומי גזעי, לא תחזיק מעמד עוד הרבה זמן, במיוחד כאשר נתניהו מעמיק את הדה לגיטימציה של ישראל בעולם. לכן, או שתקום מדינה פלסטינית, שזה אינטרס יהודי, ציוני וחיוני לישראל, או ששלושה מיליון פלסטינים יהיו אזרחי ישראל וזה יהיה סופה של ישראל כיהודית ודמוקרטית`.
אהוד ברק לא מבין את מה שאתה מתאר פה?
`גם אם ישראל תקים התנחלות בלב עמאן הוא יישאר בממשלה`.

דרעי מתכוון לרוץ לכנסת. אתה חוזר איתו?
`אריה אמר שהוא יהיה שחקן בבחירות הבאות. איפה ואיך - את זה הוא יחליט. אין לזה קשר אליי`.

אתה קורא ליאיר לפיד להצטרף לקדימה?
`אני בעד שאנשים טובים ייכנסו למערכת הפוליטית, ואם הם עושים את זה, אז שכמה שיותר יצטרפו לקדימה. המדינה והמערכת הפוליטית משוועת לאנשים טובים`.

אז לפיד הוא אחד כזה שהמדינה משוועת אליו?
`לא אתן לך את הכותרת הזו. רק אומר שאין ספק שהוא ראוי וטוב ואני אשמח אם הוא יצטרף למערכת הפוליטית`.

אם קדימה תנצח, האם אתה רואה עצמך כשר בכיר בממשלה עתידית?
אם קדימה תנצח ואני מאמין שכך יהיה, ציפי לבני תהיה ראש הממשלה, ואם היא תחליט שהיא רוצה שאני אסייע לה בממשלה, אני אשקול את זה. זה נתון בידיה. לא ביקשתי דבר ולא הובטח לי דבר `.


תעודת זהות
גיל: 61; מגורים: תל אביב; נשוי +2; תפקיד נוכחי: איש עסקים ויו`ר מועצת קדימה; תפקידים קודמים: שר הבריאות, שר הפנים, שר המשפטים ויו`ר ההסתדרות.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב