קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

האגודה לזכויות האזרח: על ישראל, ככוח הכובש, לאפשר לפלסטינים מימוש מלא של חופש הביטוי והזכות להפגין ואין להגביל אותם או לפגוע בהם
acri
דן יקיר
10.08.11
לקראת אירועי המחאה הצפויים בעקבות ההכרזה על מדינה פלסטינית ועל רקע החשש מהישנות הליקויים הקטלניים של טיפול הצבא באירועי מחאה בשטחים ובסמוך לגבולות המדינה, פנתה האגודה לזכויות האזרח לשר הביטחון ביום 8.8.11 בדרישה להתוויית מדיניות ראויה וברורה להתמודדות כוחות הביטחון עם תהלוכות והפגנות.
החשש מפני גישה שגויה והיערכות לא מספקת מתגבר נוכח התבטאויות של בכירים במערכת הביטחון ובממשלה, שמנבאים אלימות קשה בספטמבר.

האגודה עומדת על כך שעל מערכת הביטחון לשנות את גישתה השוללת מהפלסטינים בשטחים את הזכות להפגין ולמחות – גישה שמעוגנת בצו בדבר איסור פעולות הסתה ותעמולה עוינת.
האגודה לזכויות האזרח דורשת משר הביטחון לאפשר גם לפלסטינים בשטחים חופש הפגנה ומחאה. האגודה מבהירה כי `על ישראל, ככוח הכובש, לאפשר מימוש מלא של חופש הביטוי והזכות להפגין ואין להגביל אותם או לפגוע בהם, אלא כאשר הפגיעה הצפויה באינטרס הביטחוני של המדינה היא קשה וממשית, והסתברותה היא ברמה של וודאות קרובה`. הפנייה באה על רקע גישה שמיושמת הלכה למעשה ע`י מערכת הביטחון, ולפיה – אין הפגנות חוקיות בשטחים.

במכתב שנשלח ללשכת השר נכתב, כי היערכות כוחות הביטחון לקראת הפגנות ואירועי מחאה בשטחים הכבושים ובסמוך לגבולות המדינה צריכה להיות בהתאם להמלצות ועדת אור שחקרה את אירועי אוקטובר 2000. דוח ועדת אור התייחס אומנם לאירועים שהתרחשו בתוך גבולותיה של מדינת ישראל, ואולם, היות ומדובר היה בבחינת התנהלותן של רשויות הביטחון מול מחאה אזרחית המונית, מסקנותיה יפות ומחייבות אף באשר למחאה אזרחית בשטחים.

המדיניות שעל שר הביטחון להתוות צריכה לעמוד בעקרונות הבאים:
• המטרה הראשית שצריכה לעמוד לנגד עיניהם של ראשי מערכת הביטחון היא מניעה של קורבנות בנפש. לפיכך, בראש ההנחיות שיצאו לכלל הכוחות חייבת לעמוד ההוראה, כי חל איסור חמור לירות לעברם של מפגינים לא חמושים.
• הכנה נפשית ופסיכולוגית של הכוחות עם דגש על איפוק מקסימלי.
• הקצאת משאבים וכוח אדם מספיקים על-מנת לא להעמיד את החיילים במצב של סיכון.
• איסור על שימוש באמצעים בעלי פוטנציאל קטלני לפיזור הפגנות, ובמיוחד בכדורי גומי.
עו`ד רגד ג`ראיסי כתבה את המכתב ביחד עם דן יקיר.ד נ
===============================================================================


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב