קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בליץ מדיני על הפלסטינים: `למנוע פנייה לאו`ם`
ynet
אטילה שומפלבי
14.09.11
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4122457,00.html

האם הפלסטינים יתקפלו ויבטלו ברגע האחרון את הפנייה לאו`ם להכרה במדינה? כך לפחות מקווים בארצות-הברית ובאירופה, שם עדיין לא נואשו מהניסיונות לשכנע את הרשות לבצע פניית פרסה. אחר הצהריים (יום ד`) אמרו פקידים אירופים כי קיימת התקדמות מסוימת במגעים, אולם טרם התקבלו החלטות. גורמים מדיניים אמרו כי `יש יותר קשב בשני הצדדים בנוגע למה שהזרים מציעים. נעשה מאמץ גדול להגיע להבנות לפני יום רביעי הבא`.

שרת החוץ של האיחוד האירופי, קתרין אשטון, האריכה את ביקורה במזרח התיכון, כדי שתוכל להיפגש עם גורמים נוספים במסגרת מאמציה למנוע מהפלסטינים לפנות באופן חד-צדדי לאו`ם. לבליץ המדיני הצטרפו גם שליח הקוורטט טוני בלייר והשליחים האמריקנים דיוויד הייל ודניס רוס, שכולם הגיעו לאזור.

כל אותם בכירים ערכו שיחות עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון אהוד ברק והמנהיגים הפלסטינים, אבל עד כה עדיין אין פריצת דרך. `עשי כל מאמץ שההצעה תצליח, כדי למנוע את הליכת הפלסטינים לאו`ם`, אמר ברק לאשטון.
הקוורטט רוצה לקרוא למשא ומתן ישיר ומיידי, שמטרתו הגעה למדינה פלסטינית על בסיס קווי 67` - על פי נאום הנשיא האמריקני ברק אובמה. ישראל מסרבת לתנאים מוקדמים, ורוצה לדון בכל הסוגיות במשא ומתן.

אשטון מצדה מציעה תוכנית הבנויה על שלושה חלקים. לפלסטינים יינתן באו`ם מעמד של משקיפה, הדומה לזה של הוותיקן, הקוורטט יפרסם הצהרה הלוקחת בחשבון את הצרכים של ישראל ושל הפלסטינים ומזכ`ל האו`ם יתחייב להעלות בעתיד הצעה הנוגעת בהכרה במדינה פלסטינית.

שרת החוץ של האיחוד תומכת בעקרונות אלו, אבל בעקבות משא ומתן עם ישראל ייתכן כי כמה מההצעות ייפלו. גרמניה מתנגדת לתוכנית אשטון, ולכן כרגע גם באירופה אין קונצנזוס בנוגע להצעתה. האמריקנים, לעומתה, מעוניינים בכך שהצעת הקוורטט תוצג, וכל צד יוכל להציג הסתייגויות.

להצעת הקוורטט צפויים להתנגד הן הפלסטינים - שמסרבים להכיר במדינה יהודית - והן ישראל, שלא מסכימה לסגת לגבולות 67` ולפנות את ההתנחלויות. בלייר, ראש ממשלת בריטניה בעבר, מנסה לתווך בין התוכנית האירופית לתוכנית האמריקנית. במסגרת ההצעות נידונה גם האפשרות לקבוע מסגרת זמן להגעה להסכם.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב