קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מסמך: `העומק אסטרטגי לא יושפע מהחזרת הבקעה`
walla
אמיר בוחבוט
13.09.11
http://news.walla.co.il/?w=/2689/1860013
במועצה לשלום ולביטחון טוענים כי החזרה לגבולות 1967 עם חילופי שטחים, הינה ברת-הגנה אל מול האיומים הרלוונטיים ממזרח. מסמך עמדה של המועצה תומך בהסכם קבע עם הפלסטינים


מסמך עמדה שהכינה המועצה לשלום ולביטחון טוען כי נוסחת החזרה לגבולות 1967 עם חילופי שטחים, הינה ברת-הגנה אל מול האיומים הרלוונטיים וכי שליטה בבקעת הירדן ובמערב הגדה, אינה מהווה מענה לאיומים אלה. מנכ`לית המועצה הלית בראל, תעביר מחר (רביעי) את המסמך המדובר לעיון בכירי מערכת הביטחון, שרי הממשלה וחברי הכנסת.

צוות החשיבה שעומד מאחורי כתיבת המסמך כולל בין היתר את תת-אלוף במיל` שלמה ברום, ששימש בעבר כסגן ראש חטיבת אסטרטגיה באגף התכנון בצה`ל; ראש אגף מודיעין לשעבר, אלוף במיל` שלמה גזית; מפקד חיל האוויר לשעבר ונשיא הטכניון לשעבר אלוף במיל` עמוס לפידות וראש אגף תכנון לשעבר, אלוף במיל` נתי שרוני.

לפי המסמך, האיומים המרכזיים על מדינת ישראל הם מלחמה א-סימטרית, התמודדות עם כוחות גרילה וטרור, טילים בליסטים, אמצעי השמדה המוניים וכרסום ברוח העם ומעמדה של ישראל. לטענת מחברי המסמך, בקעת הירדן אינה מספקת עומק אסטרטגי מאחר ורוחב ישראל יחד עם שטח הבקעה הוא כ-40 קילומטרים בלבד וממילא יש צורך במענה אחר שאינו טריטוריאלי. במקרה קיצוני, כוח שישהה בבקעה, יהיה מוגבל בהיקפו ונתון לסכנת כיתור. בראיית מחברי המסמך, הסדר קבע מול הפלסטינים ייתן תחליף לשליטה במערב הגדה ובבקעת הירדן וייצר מצב אסטרטגי בו הגבול נמצא במזרחה של הירדן.

צוות החשיבה השיב גם לשאלה הקריטית מה תוליד קריסת הסדר שלום עם הפלסטינים. צוות החשיבה השיב גם לשאלה הקריטית מה תוליד קריסת הסדר שלום עם הפלסטינים, וחילק אותה לשניים. האחד מתבסס על פתרון טכנולוגי לבלימת טרור המתאבדים והשני, שאמור להתמודד עם האיומים הבליסטיים, כולל חמישה נדבכים: הרתעה, התרעה, הגנה פאסיבית שכוללת מקלטים, ציוד התגוננות מפני לוחמה כימית וביולוגית; כושר כיבוי, חילוץ והצלה; כושר רפואי ויכולת שיקום מהירה; הגנה אקטיבית ולבסוף יכולת התקפית כדי להקטין את מספר השיגורים ומשכם. `בסוגיה הפלסטינית`, נכתב במסמך, `הסדרי הפירוז ודילול הכוחות עושים את הנדבך ההתקפי לקל יותר`.

באשר לאיום בסבירות נמוכה לקואליציה ערבית בעקבות שינויי משטר בירדן ועירק תוך סיוע בכוחות אירניים וסעודיים משטחה של ירדן, טוענים מחברי המסמך כי הקושי העיקרי בהתמודדות לא יהיה ממסה של כוחות קרקעיים, אלא מהיקף השיגורים הבליסטיים לעבר עורף מדינת ישראל. `צה`ל שמבוסס על עוצבות משוריינות כבדות מתמרנות בעל יכולת השמדת מסות של מטרות ניידות קבועות וניידות בטווחים גדולים ובאש מדויקת, יכול לאיום מסוג זה`, נקבע במסמך. `משמעות כוח זה היא היכולת של צה`ל גם להשמיד את כוחות המשלוח שייכנסו לשטחה של ירדן, הרבה לפני שהם יגיעו לקו הירדן`.

חברי המועצה לשלום ולביטחון טוענים כי הסכם קבע עם הפלסטינים, ישפר את מעמדה של ישראל בקהילייה הבינלאומית, ייצב את יחסיה של ישראל עם ארצות הברית, יבטיח אווירה בינלאומית אוהדת שתסייע לישראל להמשיך ולפתח את היכולות הצבאיות המרכזיות הנחוצות לתרחישים של החמור ביותר ובמקרה קיצון יאפשר לישראל חופש פעולה רחב נגד האיומים השונים שיתממשו לאחר החתימה על הסכם הקבע והנסיגה לגבולות החדשים.

הדו`ח:
http://newmail.012.net.il/uwc/webmail/attach/גבולות%20בני%20הגנה-%20מעודכן.pdf?sid=&mbox=INBOX&charset=escaped_unicode&uid=34922&number=4&filename=%u05D2%u05D1%u05D5%u05DC%u05D5%u05EA%20%u05D1%u05E0%u05D9%20%u05D4%u05D2%u05E0%u05D4-%20%u05DE%u05E2%u05D5%u05D3%u05DB%u05DF.pdfד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב