קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

האומות המאוחדות - המשרד לתאום עניינים הומניטריים – OCHA - דף מידע מסיק הזיתים - אוקטובר 2011
OCHA - האומות המאוחדות

המשרד לתאום עניינים הומניטריים – OCHA


השטח הפלסטיני הכבוש
אוקטובר 2011

דף מידע מסיק הזיתים

1. שורה של קשיי גישה והגנה שיבשה את יכולתם של פלסטינים להתפרנס מעצי זיתים, במיוחד בעונת מסיק הזיתים. האזורים הבעייתיים ביותר הם מטעי הזיתים הממוקמים בשטחים שבין הגדר לקו הירוק, בקרבת התנחלויות ישראליות, ולאורך הגדר המפרידה בין ישראל לעזה.

2. מאלפי חקלאים נשללת הגישה למטעי הזיתים שלהם, השוכנים בין הגדר לקו הירוק, בנימוק של ”סיבות ביטחוניות“ או אי-היכולת לעמוד בקריטריונים שמציבה ישראל הוכחת ”קשר לאדמה“. זאת חרף העובדה שבעונת המסיק מאשרות הרשויות הישראליות מספר רב יותר של בקשות להיתרים מאשר ביתר השנה. פלסטינים רבים נואשו מהגשת בקשות להיתרים, לאחר שבקשותיהם נדחו בעבר, ואחרים מסרבים להגיש בקשות באופן עקרוני.

3. רוב ה“שערים החקלאיים“ לאורך הגדר )44מתוך 66( פתוחים רק למספר שעות מוגבל בימי המסיק. פתיחה מגבילה זו מונעת מחקלאים רבים לבצע פעילויות חיוניות רבות הנחוצות כל השנה, כמו חריש, גיזום ודישון, ולכן היא פוגעת באיכות היבול ובכמותו.

4. ב“שטחי החיכוך“ סביב התנחלויות, גישת פלסטינים בעונת המסיק מוגבלת לתקופות
מוגבלות הנקבעות על ידי הצבא הישראלי. אמצעי זה, אף שהוא מיועד למנוע מתקפות מתנחלים, מטיל את מלוא עול ההגבלה על החקלאים, ולא מהמתנחלים האלימים, ואינו מועיל למניעת מתקפות על עצים כשהחיילים אינם נוכחים במקום.

5. היעדר אחריותיות נרחב ומתמשך מהווה גורם מפתח המעודד אלימות מתנחלים, לרבות בהקשר של מסיק הזיתים. רובן הגדול של התלונות המוגשות למשטרת ישראל בעקבות מתקפות מתנחלים נסגרות בדרך כלל בלא הגשת אישום.

6. ברצועת עזה, פעילויות צבאיות בשטחים המרוחקים עד 1.5 קילומטרים מהגדר המפרידה
בין ישראל לעזה מנעו במידה רבה מאלפי משפחות גישה לעצי הזיתים שלהן. רוב העצים שטחים הללו נעקרו בשנים האחרונות במהלך מבצעי יישור אדמה. חקלאים המנסים לגשת לעצי הזית שנותרו באזור נחשפים לעיתים קרובות ל“יריות אזהרה“ של הכוחות הישראלים הפרושים לאורך הגדר.

7. ככוח הכובש, על ישראל למלא את מחויבויותיה מתוקף החוק הבינלאומי להגן על אזרחים פלסטיניים ועל רכושם, למנוע באופן יעיל ולהבטיח אחריותיות בכל הנוגע למעשי אלימות, בין אם בוצעו על ידי כוחות ישראליים או מתנחלים. כן על הרשויות הישראליות
להבטיח כי האוכלוסייה האזרחית של השפ“כ תוכל ליהנות מזכויות היסוד שלה, לרבות הזכות לחופש התנועה, והזכות לעבוד ולהתפרנס. עובדות� על כ-%45 מהאדמה החקלאית בשפ“כ נטועים 12 מיליוני עצי זית, רובם ככולם בגדה המערבית.

� תעשיית שמן הזית מספקת כרבע מן ההכנסה החקלאית הגולמית בשפ“כ ומהווה מקור מחיה
שעליו מתקיימות כ-100,000 משפחות.

� 44 מתוך 66 שערי הגדר פתוחים רק בעונת המסיק, עובדה המונעת תחזוקה סדירה של מטעי
הזיתים ומחבלת בפריונם.

� כ-%40 מהבקשות ל“היתרי מבקר“ שתכליתם לאפשר גישה למטעי הזיתים שבין הגדר לקו הירוק, שאותן הגישו פלסטינים ערב עונת המסיק 2010, נענו בשלילה.

� בקרבתן של 55 התנחלויות, גישת פלסטינים למטעי זיתים מוגבלת למועדים מסוימים בעונת המסיק, כשכוחות ישראליים פרושים בשטח.

� בין ינואר לספטמבר 2011 עקרו מתנחלים, הציתו או השחיתו בדרכים אחרות יותר מ-7,500 עצי זית השייכים לפלסטינים.

� מבין 97 התלונות על מתקפות מתנחלים נגד עצים פלסטיניים, שאחריהן עקב הארגון הלא ממשלתי הישראלי ”יש דין“, לא הובילה עד עתה אף אחת )אפס( להגשת אישום נגד חשוד.

� ברצועת עזה יושרו בשנים האחרונות, במהלך חדירות ישראליות, יותר מ-7,300 דונמים של אדמה לאורך הגדר המפרידה בין ישראל לעזה, שבהם היו נטועים קודם לכן עצי זיתים.

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית