קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

"שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם": הגנה על זכויות האדם בשטחים הכבושים
on-the-left-side
הרב אריק אשרמן
05.01.12
http://on-the-left-side.org.il/?p=2295
המתנחלים משקיעים הרבה כדי להשתלט על אדמות פלסטיניות. אינני רואה בזמן הקרוב סיכוי לנצח במאבק הכללי. או שנילחם דונם אחר דונם, או שהפלסטינים יאבדו את אדמתם.

הריסות ביר-אל-ע`יד
אני מהרהר באירועים שבהם לקחנו חלק השנה בהגנה על זכויות האדם בשטחים הכבושים:
1. משפט שלי – מחר, יום חמישי (5.1) אעמוד למשפט על שחסמתי, ב-2009, את הכביש לכפר ביר-אל-ע`יד, במחאה על שהצבא חזר בו מהתחייבותו להרשות לתושבי הכפר לחזור ולהשתמש בכביש שלהם, לאחר ששני מתנחלים חסמו פעיל זכויות אדם פלסטיני.

2. כניסה לאדמות המסיק – אנחנו נאבקים על שלושה מקרים שבהם כוחות הביטחון לא מילאו אחר פסיקת בג`ץ (בעתירתנו בשנת 2006) לאפשר לחקלאים הפלסטינים לעבוד בביטחה באדמתם ליד התנחלויות. אנחנו מחכים שהיועץ המשפטי בשטחים יעסוק בטענות מפוברקות של מתנחלים לבעלות על אדמה, טענות שבגללן הצבא עצר מסיקים פלסטיניים במקומות שהבג`ץ התיר.

3. הטיה של בית המשפט – היועץ המשפטי קבע שחלקה מסוימת שייכת לפלסטינים, מתנחלים ערערו, ושופט בבית משפט השלום סרב לצוות עליהם להישאר מחוץ לאדמה שבמחלוקת. אנו רואים בכך הטיה ימנית מסוכנת.

4. גירוש בדואים מאדמות – הממשלה מתכננת גירוש מסיבי של בדואים במסדרון שבין ירושלים ליריחו, והריסת בית-הספר מצמיגים ובוץ שבנינו בחאן אל-אחמר באהבה.

5. הקפאת פינוי בסילוואן – הלחץ שלנו וכאלף מכתבים גרמו לקק`ל להקפיא זמנית את הפינוי של משפחת סומרין בסילוואן (ולאחר מכן גם בית המשפט הטיל צו ביניים).

6. צדקה – עזרנו במשך שנים לעובד פלסטיני שבתו נזקקה לטיפולים רפואיים. עכשיו, ברוך ה`, היא מסיימת את התואר שלה.

במאבקים אני לוקח סיכונים כדי לקדם זכויות אדם של פלסטינים. מהו הגבול שעליו עלינו לשמור, בעזרה לפלסטינים שעומדים בסכנות הרבה יותר גדולות? הפלסטינים, נראה לנו, לא שואלים שאלות כאלה – הם יודעים שזכויות אדם אינן מגיעות על מגש של כסף. אני שבע רצון מההצלחות שלנו, אך חושב על המאמץ, הזמן, הכסף והאנרגיה שהשקענו בתיקון המציאות. העזרה שלנו במסיקים, למשל, נראית כבדיחה גרועה בסגנון `כמה אנשים צריך בכדי להחליף נורה`… בפרפראזה אשאל כמה פעילי זכויות אדם צריכים לעזור למסיק… נראה ששאלות אלו לא מרתיעות את המתנחלים – הם מוכנים להשקיע הרבה מאוד כדי להשתלט על אדמות פלסטיניות. אחרי שהבסנו אותם במספר מקרים בבתי המשפט, הם התארגנו ובאו עם אסטרטגיות משפטיות חדשות. אינני רואה בזמן הקרוב סיכוי לנצח במאבק הכללי. או שנילחם דונם אחר דונם, או שהפלסטינים יאבדו את אדמתם.

תוכנית אסטרטגית חדשה שהעמדנו, תייצר תשובות לאסטרטגיות המשפטיות החדשות של המתנחלים. `המציל נפש אחד כאילו הציל עולם מלא` (משנה, סנהדרין ד, ה). אני צובט את עצמי בכל פעם שאני רואה ילדים משחקים בביר-אל-עיד. נזכור את החקלאי מקדום שיכול עכשיו לפרנס את משפחתו ולעגן את חזקתו באדמתו, ויכול אולי להאמין עתה למנהיג פלסטיני שיאמר: `אנחנו יכולים לעשות שלום עם הישראלים`. נזכור את מאות החקלאים שסיימו בהצלחה ובזמן את המסיק במקומות שאליהם לא יכלו להגיע לפני התערבותנו. נזכור את משפחת סומרין מסילוואן, שהזכירה לנו כמה כוח יש בידינו. נזכור את האב המסור, שכנגד כל הסיכויים הצליח לתת לבתו הזדמנות לחיות חיים נורמאליים, עד כמה שאפשר תחת כיבוש.

בפרשת השבוע שעבר יעקב ראה בשלילה את חייו: `מעט ורעים היו ימי שני חיי` (בראשית מ`ז, ט`). אך השבוע, בפרשת `ויהי`: `ויתחזק ישראל` (מ`ח, ב`), ויעקב מודה על כל הדרכים שבהם אלוקים ברך אותו (מ`ח, י`א, ט`ו וכולי). הוא למד משגיאותיו ופעל להיטיב את העתיד, בברכו יחד את בני יוסף כדי לפתור את הסכסוך בין האחים שהוא יצר בדור הקודם, בהעדפת יוסף על פני אחיו (מ`ח, י`ג-כ`). השינוי שעבר יהודה, שהפך לאדם רחום ואחראי, מלמד שבני אדם ומצבים יכולים להשתנות. העם היהודי יצא ממשפחתו של יעקב. עולם טוב יותר יצא מהמאמצים ללמוד מכל אתגר איך להטות את המאזניים נפש אחרי נפש, דונם אחרי דונם, זית אחרי זית.

שבת שלום.

אריק אשרמן, רב, מזכ`ל

ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב