קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אבן דרך נוספת בקריסת הדמוקרטיה
haokets
שלום זרביב
07.06.12
http://www.haokets.org/2012/06/07/%D7%90%D7%91%D7%9F-%D7%93%D7%A8%D7%9A-%D7%A0%D7%95%D7%A1%D7%A4%D7%AA-%D7%91%D7%A7%D7%A8%D7%99%D7%A1%D7%AA-%D7%94%D7%93%D7%9E%D7%95%D7%A7%D7%A8%D7%98%D7%99%D7%94/

ישראל החזקה והיציבה כלכלית, המרוויחה מיליארדים מעסקאות צבאיות המגבירות את תופעת הפליטות בעולם, אמורה להיות הראשונה בהירתמות הבינלאומית לטיפול בבעיה. שלום זרביב על כוונתו של שר הפנים לשלוח עשרות-אלפי מבקשי מקלט למותם הצפוי באריתריאה.

סנט לואיס הייתה אונייה גרמנית שיצאה מהמבורג בשנת 1939, בעקבות אירועי ליל הבדולח, כשעל סיפונה 936 פליטים יהודים. היעד של הפליטים היהודים, שנסו מציפורני המשטר הנאצי, היה קובה, אולם משהגיעה הספינה לחופי הוואנה התברר כי אשרות הכניסה שלהם בוטלו ושורה של לחצים מצד גורמים פרו-פשיסטים בממשלת קובה הביאו לסירובן של רשויות קובה להעניק לפליטים היהודים מקלט מדיני. השכנה הדמוקרטית הגדולה והחזקה מצפון, ארה`ב, סירבה אף היא לקלוט את הפליטים בשטחה, בהוראה ישירה של הנשיא רוזוולט.

לאחר המתנה ממושכת ומשא ומתן כושל הוחזרו רוב פליטי האוניה לאירופה וחלקם הגדול, אלו שלא הצליחו להגיע לאנגליה, נספה בשואה. סיפורה של הספינה סנט לואיס הפך למיתוס מכונן של השואה היהודית ואדישות העולם לנוכח הזוועות, ולקחיו תרמו לאחר מלחמת העולם השנייה לשינוי היחס הקהילה הבינלאומית לפליטים ומבקשי מקלט כפי שבא לידי ביטוי בהצהרה העולמית בדבר זכויות האדם שהתקבלה באו`ם ב-10 בדצמבר 1948 ובאמנה בדבר מעמדם של פליטים מ-1951 עליה חתומה ישראל, ואשר מדינת ישראל וארגונים יהודיים היו מעורבים באופן פעיל בניסוחה.

על פי ההערכות למעלה מ-45 אלף מבקשי מקלט נכנסו לישראל בשנים האחרונות, כאשר למעלה מ-60 אחוזים מהם הם אריתריאים, ולמעלה מ-25 אחוזים הם סודנים. הדיקטאטור האריתריאי אפוורקי זועם על הבריחה ההמונית מהמשטר, רבים מהם עריקי גיוס כפייה, והוא מעוניין לבוא עימם חשבון. באופן אירוני, מדינת ישראל עלולה להפוך בקרוב מאוד לדמוקרטיה הראשונה בעולם שלאחר מלחמת העולם השנייה, אשר תשלח גברים, נשים וטף אל מותם האפשרי במשטר דיקטטורי אפל ורצחני.

רוב המהגרים האריתריאים המגיעים לישראל נשלחים באופן מכוון על ידי רשויות הצבא לדרום תל אביב ובכך יוצרים לחץ כלכלי וחברתי עצום על תושביה העניים והמוחלשים ביותר של ישראל. מדיניות מוצהרת של אי הכרה במעמד הפליטים וכתוצאה מכך גם אי הענקת אישורי עבודה זמניים מביאה להרעבתם של מבקשי המקלט, אשר בהעדר גישה למזון וקורת גג פונים במקרים רבים לפשע ולאלימות במאבק ההישרדות היום-יומי. יחד עם זאת, למרות התנאים הקשים שנכפו על הפליטים בישראל, על פי נתוני הכנסת פשיעתם נמוכה מהפשיעה הכללית בחברה הישראלית. כעת שר הפנים אלי ישי, בעקבות גל ההפגנות המוצדק מצד תושבי השכונות כנגד מדיניות ריכוז הפליטים והעלייה המסוכנת של המתחים האתניים בדרום תל אביב, הודיע כי בכוונתו לגרש את הפליטים האריתריאיים חזרה לארצם, לה יחסים דיפלומטים מלאים עם ישראל, וזאת למרות שנציבות האו`ם לפליטים מנחה שלא להחזיר מבקשי מקלט לאריתריאה בשל סכנת המוות המרחפת על ראשם של השבים לשם.

ישראל היא אחת המדינות היחידות בעולם שמנהלת יחסים דיפלומטים מלאים עם אריתריאה ומכירה במשטר הרודני במדינה. בין בכירי הממשל בישראל ובין הדיקטאטור האריתריאי המנודה איסאייס אפוורקי מתקיימים יחסים חמים. אפוורקי אף הגיע לישראל פעמיים על מנת לקבל טיפול רפואי כנגד מלריה. אף על פי שמועצת הביטחון של האו`ם הטילה על אריתריאה אמברגו נשק וסנקציות נוספות, ישראל ואריתריאה מקיימות קשרים ביטחוניים, ולא מן הנמנע גם סחר בנשק בהיקף גדול. ישראל המשתפת פעולה עם הדיקטטורה הרצחנית של אפוורקי אחראית במידה רבה לאסונם של הפליטים האריתריאים ולמנוסתם ההמונית של עשרות אלפים מהמשטר הרצחני.

בראיון פופוליסטי לשלום ירושלמי במעריב(2.6.12) שר הפנים אלי ישי הודיע כי הוא מצפצף על הנחיות הקהילה הבינלאומית בעניין פליטי אריתריאה והוא מתכוון לשלוח את 45,000 הפליטים המבקשים מקלט בישראל חזרה אל מותם, פשוטו כמשמעו. אז שיהיה עוד גינוי באו`ם, מתריס אלי ישי, גם ככה כולם שם שונאים אותנו. הפליטים מאריתריאה יביאו `לסיום החלום הציוני`, מוסיף ומצטדק שיאן יבוא העובדים הזרים לישראל. בראיון הוא מצטט את המאמר האחרון של המזרחן ד`ר גיא בכורשהפך להיט במשרד הפנים כי `המזימה (של ארגוני זכויות האדם) היא להפוך את ישראל למדינה עם אחוז מוסלמים גבוה, ובכך לשנות את המאזן הדמוגרפי ולחסל את הריבונות היהודית.` נניח להנחה בדבר הכוח הכמעט מיסטי המיוחס לארגוני זכויות האדם הבוחשים בתמנוניות בתהליכי הגירה עולמיים ומתכננים בסתר את נתיבי המנוסה של בני דתות מסוימות אל מדינות מסוימות. כיצד ניתוח זה מתיישב עם העובדה כי אריתריאה ממנה באים רוב המהגרים היא מדינה עם רוב נוצרי, וכך גם מן הסתם מהגריה, וכי פליטי דרום סודן הם ברובם נוצרים הנסים מאימת מוסלמי סודן. אפילו הדארפורים שהם מיעוט הפליטים כאן הינם מוסלמים לא-ערבים (בדומה לצ`רקסים בישראל) הבורחים מערבים מוסלמים לאומניים. למזרחנים הפתרונות.

שר הפנים של מדינת ישראל, אם כן, מבקש לשלוח עשרות אלפי פליטים אל מותם וזאת במקום לפעול כמקובל בעולם המערבי: הענקת מעמד פליט למבקשי המקלט שנמצאו זכאים ואישורי עבודה זמניים שיאפשרו לפליטים קיום אנושי בסיסי עד שישתפר מצבה הפוליטי של מדינת מוצאם ותאופשר חזרתם. מהלך כזה יוציא את מבקשי המקלט ממעגל העוני והרעב ויעודד אותם לעזוב את שכונות דרום תל אביב הקורסות, ובתוך כך גם יופחת הנטל על תושבי שכונות הדרום העניים ששכונותיהם הפכו בן לילה לגטאות צפופים המאוכלסים בעשרות אלפי פליטים חסרי כל שהעוני והרעב מטריף עליהם את דעתם. במקביל, יש להפסיק את ייבוא עשרות אלפי מהגרי עבודה מאסיה, באמצעות הדלת המסתובבת, המונע בעיקרו מבצע כסף של קשרי הון ושלטון ולאפשר לפליטים האפריקאים לעבוד במקומם.

בכל העולם המערבי קיימת הבנה שיש למדינות מפותחות ומבוססות אחריות היסטורית ומוסרית לקטסטרופה החברתית-כלכלית ולאלימות הקשה והבלתי נתפשת המתחוללת במדינות העולם השלישי. מדינות המערב אשר בנו לעצמם חיים לא רעים על ידי ניצולו הכלכלי, החברתי והאקלימי של העולם השלישי הלא מפותח נדרשות כעת להקל ולו במעט על מבקשי מקלט הנמלטים מהתופת. בעשורים האחרונים מרבית הדמוקרטיות המערביות נרתמו למאמץ הבינלאומי להעניק מקלט מדיני לפליטים הנסים על נפשם מפני מלחמות אזרחים, טיהורים אתניים וזוועות משטרים דיקטטוריים.

בישראל החזקה והיציבה כלכלית אחוז הפליטים ביחס לאוכלוסייה הוא שוויוני לאחוזים המקובלים במערב והיא אינה יוצאת דופן בחלוקת הנטל כפי שנוהגים רבים לטעון. לפי נתונים שפרסמה נציבות האו`ם בשנה שעברה שבדיה היא המובילה בין מדינות המערב, עם 8.8 פליטים לאלף איש. אחריה באות נורבגיה, גרמניה, לוקסמבורג, שווייץ, קנדה הולנד ובריטניה. ורק אז מגיעה ישראל, עם 3.43 פליטים לאלף איש. למותר לציין שרוב רובו של נטל הפליטים נופל דווקא על מדינות העולם השלישי ולא על המערב השבע, וקולטות הפליטים הגדולות ביותר הן המדינות העניות והנחשלות הגובלות פעמים רבות באזורים מוכי אסון. לדוגמא, קונגו קלטה 32.92 פליטים לאלף איש, , צ`אד 31, ג`יבוטי 17, אירן 14.5, מלטה 14.3, קניה 9.95, תימן 7.9, סרביה ומונטנגרו 7.47, רואנדה 5.21, גבון 5.99, אוגנדה 4.06. ישראל שהוקמה היסטורית כמדינת פליטים, והצליחה לעמוד על רגליה, חבה חוב מוסרי לתופעת הפליטות ובוודאי שהיא אינה בעניין זה שונה הן מהמדינות המפותחות וכל שכן מהמדינות המתפתחות.

יתרה מכך, סחר הנשק בין ישראל ובין דיקטטורות מסוכנות בעולם השלישי, המעודד פליטות, ידועים לכול. על פי דו`ח של ארגון אמנסטי מ- 2006 כשני שלישים מהייצוא הביטחוני של ישראל הוא למדינות עולם השלישי, שחלקו מעודד דיכוי צבאי, מלחמות אזרחים ואף טיהורים אתניים. ישראל יש לזכור הייתה המדינה היחידה בעולם המערבי שהתעלמה מהסנקציות על משטר האפרטהייד של דרום אפריקה בשנות ה-70 וה-80. ישראל מכרה נשק למדינות אפריקאיות כמו סיירה ליאון, אתיופיה ורואנדה בשעה שהתחוללו בהן מלחמות אזרחים רוויות דם, כולל טיהור אתני באחרונה. ישראל קיימה קשרים כלכליים וצבאיים ענפים אפילו עם החונטה האנטישמית ששלטה בארגנטינה בשנות ה-70 וה-80, אשר אחראית לרציחתם ולהיעלמותם של אלפי מתנגדי משטר בזמן ה`מלחמה המלוכלכת`, וביניהם יהודים רבים. שלא להזכיר את הקשרים הצבאים עם המשטר הסיני רומס זכויות האדם.

ישראל אשר מרוויחה מיליארדים מעסקאות צבאיות המגבירות את תופעת הפליטות בעולם אמורה להיות הראשונה, ולא האחרונה, בהירתמות הבינלאומית לטיפול בבעיית הפליטות. הרעיון חסר האחריות של שר הפנים ישי לשלוח עשרות אלפי מבקשי מקלט אל מותם הצפוי באריתריאה והפיכתה הצפויה של ישראל למדינה מצורעת בקהילה הבינלאומית תהווה אבן דרך נוספת בקריסתה של הדמוקרטיה הישראלית שהתיימרה עד כה גם להיות אור לגויים.

לאחרונה עלו קולות בכנסת שקראו לכלוא אזרחים ישראלים במחנות בשל פעילותם בתחום זכויות האדם והסיוע לפליטים. דמוקרטיה המוכנה לקבוע תקדים עולמי שבה ישולחו עשרות אלפי בני אדם אל מותם ללא משפט, לא תהסס בשלב הבה לכלוא במחנות אזרחים ישראלים שיוגדרו, אם להשתמש במונחיה המפלצתיים של ח`כ מירי רגב, כסרטן בגוף האומה. ואין צורך בדמיון מפותח מידי בכדי לנחש מה יבוא לאחר גירוש הפליטים אל מותם וכליאת מתנגדי המשטר במחנות כליאה בישראל. ראו הוזהרנו.

הכותב הוא דוקטורנט במחלקה למדע המדינה של האוניברסיטה העברית בירושלי
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב