קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

סעודיה: ניירט כל מטוס ישראלי בדרך לאיראן
ynet
ynet
09.08.12
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4266418,00.html


עוד מכשול בדרך לתקיפה אפשרית של איראן: סעודיה העבירה בשבועות האחרונים מסר לישראל שבכוונתה ליירט כל מטוס ישראלי שיחצה את המרחב האווירי שלה בדרך לאיראן. כך מדווח הבוקר (יום ה`) שמעון שיפר ב`ידיעות אחרונות`. המסר הסעודי הועבר באמצעות ארצות הברית בשיחות שקיימו בישראל בכירי ממשל אובמה.

גורמים ישראלים בכירים רואים במסר הסעודי חלק ממערכת הלחצים שמפעילים האמריקנים בניסיון לטרפד תקיפה ישראלית לא מתואמת על מתקני הגרעין באיראן. סעודיה מצוידת במטוסי קרב מתקדמים מתוצרת אמריקנית. יש המעריכים כי סעודיה הייתה מאפשרת לכוחות ישראליים לחצות את המרחב האווירי שלה אם התקיפה הייתה נעשית בתיאום עם ארצות הברית.
לפי ה`ניו יורק טיימס`, ייתכן שישראל תעדיף את הנתיב הישיר העובר מעל ירדן ועיראק. פרשנים זרים העריכו שהירדנים יעצמו עין. עם זאת, הם עשויים לראות בכך הפרה בוטה של הסכם השלום. שני נתיבים אפשריים נוספים הם מעל טורקיה וסוריה או נתיב ארוך עוקף מעל הים האדום.

בשנים האחרונות מערכת הביטחון וצה`ל היו ממוקדים חלופה צבאית ראויה לתקיפה באיראן. המטרה הייתה לגבש יכולות מבצעיות ועל בסיסן תוכנית פעולה, שאם תצא לפועל אפשר יהיה באמצעותה לעכב את תוכנית הנשק הגרעיני של איראן לכמה שנים לפחות. עם קצת מזל - אולי אף תבלום אותה לחלוטין. יחד עם זאת, ברור לכול שעדיף שהאמריקנים יתקפו, בעיקר משום שיש להם היכולת, המשאבים והבסיסים שמאפשרים לפעול בכל איראן.

כמו כן, אף שלפי דיווחים ראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק מצדדים בתקיפה, בכירים רבים במערכת הביטחון מתנגדים לתקיפה עצמאית של ישראל. תקיפה בהיקף, במרחק, וברמת סיבוך, כמו זו שנחוצה כדי לקפד את תוכנית הגרעין והטילים האיראנית, חייבת להתבצע אם לא על ידי ארצות הברית, אז לפחות בתיאום מלא עמה. המטוסים התוקפים יצטרכו לעבור במרחבי אוויר עוינים, הרבה לפני שמגיעים לאזור המטרה. מה שמגדיל את הסיכויים להתגלות בטרם עת, לנפילה בשבי ולסיבוכים אחרים.

כפי שפורסם ב`ידיעות אחרונות` בשבוע שעבר, ארה`ב מוכנה לתקוף את איראן רק בעוד כשנה וחצי, כאשר תחצה `סף קריטי`, והיא מתנגדת באופן נחרץ לתקיפה ישראלית. במהלך ביקורו בישראל הבהיר מזכיר ההגנה האמריקני, לאון פאנטה: `לא נאפשר לאיראן לפתח נשק גרעיני. נקודה`.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב