קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

על מזבח הימורי נתניהו
haaretz
ספי רכלבסקי
29.08.2012
http://www.haaretz.co.il/opinions/1.1811315
מאחורי כל זה מסתתרת הונאה גדולה. אהוד ברק טען שאם ישראל תפעל עתה נגד רצון ארה`ב, יעדיף הקונגרס את ישראל על איראן. מייקל אורן, שגרירו של בנימין נתניהו, טוען שהעם האמריקאי והקונגרס יתמכו בישראל במלחמת-איראן כעת. זו הונאה. בתקיפה הנקודתית בכור בעיראק, ובמלחמת לבנון הראשונה - שתיהן בידי משטר ימני-ישראלי, אך עם קרדיט של מתינות בזכות הסכם השלום עם מצרים - ישראל היתה צריכה שממשל ימני-אמריקאי יתנגד לצעדיה רק מינורית. היא לא היתה זקוקה הזדקקות קיומית לפעולת המשך שלו.

בשוגג או במזיד מטעה משטר ההתנחלויות של נתניהו וגורם לחשוב, שמניעת התערבות לרעת ישראל בשנות ה-80, או נגד ההתנחלויות היום, דומה במשהו לגרירת ארה`ב והמערב לפעולה אקטיבית למען ישראל מבודדת. העובדה שאסד מונע בינתיים מעורבות מערבית צבאית נגדו לא אומרת שהמערב ייחלץ לעזרתו. ישראל של נתניהו אינה מצורעת כאסד, אך התלות שלה בפעולת המשך אמריקאית מול איראן קיומית.

מדובר במחדל שחותר תחת יסודות הביטחון. דווקא כשישראל זקוקה יותר מכל לברית הדוקה עם הממשל האמריקאי, עושה נתניהו הכל לערערה. שורש הבעיה כפול: מדיניות שנתפשת במערב כקיצונית, וניסיון חסר תקדים להתערב בפוליטיקה האמריקאית. אם היינו שומעים על מדינה שראשה מרשה לעצמו להיתפש כמנסה בגלוי להפיל נשיא מעצמה, לא היינו מאמינים. כשראש המדינה הקטנה הוא ראש בת-חסות הניזונה מהמעצמה, כספית, צבאית ומדינית, הופכת התדהמה לזעזוע. העובדה שזה מתחולל כשהמדינה הקטנה תלויה בעזרת המעצמה לפרויקט צבאי שאינה יכולה לסיימו לבד, היא מהמופרכות בהיסטוריה.

לישראל אינטרס קיומי להמתין לאביב עם ההחלטה אם לתקוף באיראן. זו הסיבה להתנגדות כל ראשי מערכת הביטחון לתקיפה עתה. ישראל יכולה להשיג עיכוב של עד שנה בפרויקט האיראני, ולכן תלויה בהמשך אמריקאי. עד לאביב ייתכן שהסנקציות ישפיעו. אם לא, ייתכן שארה`ב תפעל. עד לאביב ייתכן ששלטון אסד ייפול ומפת האיומים האסטרטגיים תשתנה לטובתנו בדרמטיות. עד לאביב - למי שלא מתלהב מאובמה - ייתכן שרומני יחליפו. חשוב מכל: עד לאביב תקבל ישראל לגיטימציה לפעולה. לגיטימציה שהיא קריטית מבחינה קיומית.

אלא שלנתניהו אינטרס אישי הפוך מלישראל. בארה`ב נתפש רצון נתניהו לתקוף עתה כחלק מניסיונו להפלת אובמה. החשש הוא מניסיון לגרור את אמריקה נגד רצונה למלחמה, ומניסיון להעלות את מחירי הנפט כדי להפיל את אובמה על הכלכלה. גם הניסיון לסחוט מאובמה התחייבות פומבית נוספת לעצירת איראן - שבדעתו לתת - נתפש כניסיון להשפילו פוליטית לשם החלפתו. עניין המקשה על מתן ההתחייבות.

בשיחות פרטיות מבהיר נתניהו שמבחינתו אין אופק אחרי השישה בנובמבר. אם ינצח אובמה הוא ינקום בו על ניסיונו הגלוי להפילו, וימנע ממנו פעולה באיראן. לכן, ורק לכן, הוא חייב לתקוף עתה - ויש הגורסים ממש בזמן הוועידה הדמוקרטית - בעיתוי הרע ביותר לישראל. זה מחיר הדימוי כחבר בשילוש שלדון-רומני-נתניהו.

זו המופקרת שבהפרות האמונים. נתניהו צריך לשאת במחיר הימורו. לא ישראל. הוא חייב להמתין לבחירות. אם ייכשל הימורו ואובמה יבחר - יוכל להתפטר. חיילי ואזרחי ישראל לא יוקרבו על מזבח הימורי נתניהו.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו